Čo s boľavým chrbtom?

V určitom životnom období postihujú bolesti chrbta takmer každého. Žiaľ, veková hranica pacientov s týmito problémami sa alarmujúco znižuje.

Stav našej chrbtice ovplyvňuje mnoho faktorov. Bolesť chrbtice však nie je ochorenie, ale signál, ktorý môže mať najrôznejšie príčiny.

To, že trpíme bolesťami chrbtice, môže byť spôsobené nielen tým, že chodíme po dvoch nohách a vo vzpriamenej polohe, ale najmä tým, že nie sme schopní dodržať správnu, vzpriamenú polohu tela.

Chybné držanie tela sa začína už u detí v šiestom roku života, keď v škole presedia denne 6 a viac hodín. V priebehu dospievania a v dospelosti, sa dĺžka sedenia ešte znásobuje.

Pri nesprávnej polohe sedenia v kancelárii, v aute, pri nesprávnom držaní tela pri fyzickej námahe, pri jednostrannej záťaži, môžeme očakávať nielen bolesť, ale hlavne opotrebovanie chrbtových štruktúr, dokonca to môže dospieť k trvalým zmenám na chrbtici. Je to daň za preťaženie chrbtice pri nesprávnom držaní tela.

Stoj rovno!

Správne držanie tela je dôležité najmä pri tých činnostiach, ktoré u človeka dominujú. Keď niekto sedí pri počítači počas celej pracovnej doby, mal by ovládať správnu techniku sedenia. Ak niekto veľa chodí, mal by vedieť, aké je správne držanie trupu, pri manuálnej práci by mal ovládať správnu techniku dvíhania bremien, pri šoférovaní opäť techniku sedenia a pod.

Dôležité je, kompenzovať pohybom nielen nesprávne, ale aj správne sedenie. Veď 10 hodín sedenia, to je špičkový výkon, pri ktorom je chrbtica jednostranne zaťažená. Chrbtica si potom „pýta“ telesnú aktivitu, vo forme prechádzok (chôdze), plávania, cvičenia.

čo s boľavým chrbtom pohyb

Pozor na krk a „kríže“

Bolesťou je najčastejšie postihnutá bedrová a krčná časť chrbtice, pretože sú najpohyblivejšie. V menšej miere sa vyskytuje v hrudnej časti, pretože tá je fixovaná hrudným košom. Niekedy bolesti vystreľujú do dolných končatín a lýtok.

Čo vlastne spôsobuje bolesť chrbtice v začiatkoch ochorenia? Bolesti vznikajú predovšetkým narušením rovnováhy medzi svalovým, väzivovým a kostným aparátom, a to pocitom stuhnutia. Dôvodom ťažkostí môže byť chybné a dlhodobé zaťažovanie, čím vzniká svalová dysbalancia – svaly sa skrátia, alebo ochabnú. Prejaví sa to nesprávnym postavením jednotlivých častí pohybového aparátu, napríklad pri:

  • neopatrnom a nesprávnom cvičení,
  • nedostatočnom pohybe,
  • nesprávnom dvíhaní bremien,
  • nešikovnom pohybe, páde,
  • dlhodobom sedení v nesprávnej polohe,
  • nadváhe,
  • v tehotenstve.

Bolesť môže mať aj rôzne organické príčiny:

  • poranenie, úraz,
  • zápal (aj reumatický),
  • opotrebovanie stavcov a platničiek,
  • onkologické ochorenie.

Každé primárne malígne (zhubné) ochorenie môže sekundárne tvoriť metastázy, a najčastejším miestom metastáz zo všetkých orgánov je práve chrbtica. Bolesti môžu byť dôsledkom aj akejkoľvek zmenenej štruktúry anatomickej časti chrbtice. Zmeny v štruktúre spôsobuje aj kombinácia ďalších faktorov, napríklad poškodenie a vysunutie platničky, osteoporóza stavca a medzistavcových kĺbov, či zúženie spinálneho kanála.

Platnička pôsobí ako tlmič. Keď je opotrebovaná, degenerovaná a vysychá, nie je schopná pružiť, a tak spôsobuje bolesť. Pri bolesti dochádza k väčšiemu poškodeniu kĺbov, vzniká artróza, tvoria sa výrastky, ktoré sa snažia adaptovať na túto zmenu. Sekundárne však môžu tlačiť aj na korene, na miechu, alebo môžu zužovať miechový kanál.

Žiaľ, bolesti chrbta môžeme pociťovať aj pri ochoreniach, ktoré sa priamo netýkajú chrbtice, napríklad pri obličkovej kolike, pri infarkte myokardu, či urologických problémoch.

čo s boľavým chrbtom ležanie

Čo s boľavým chrbtom?

V akútnom štádiu je dôležitý kľud na lôžku. Bolesť riešime liekmi proti bolesti, či zápalom, a liekmi na uvoľnenie svalových kŕčov. Bolestivé prejavy vieme zmierniť aj elektroliečebnými metódami, ktoré lepšie prekrvia bolestivé oblasti, a tlmia aj svalové bolesti.

V rámci rehabilitácie je však najdôležitejší nácvik správneho držania tela. Tzv. „škola chrbtice“ je návod, súbor poučiek a princípov správneho držania tela, resp. tých činností, pri ktorých došlo k poškodeniu svalovej nerovnováhy.

Rehabilitační pracovníci naučia pacienta správnu techniku sedenia, dvíhania nákladov, chôdze, práce s počítačom. Pacient by si mal pracovné prostredie prispôsobiť iba pre seba, a nie naopak – prispôsobovať sa pracovnému prostrediu.

čo s boľavým chrbtom krčná chrbtica

V rámci rehabilitácie sa obnovuje svalová hmota, zosilňuje sa svalstvo chrbta a panvového dna. Ak spomínané opatrenia nepomáhajú, použijeme na odstránenie bolesti rôzne miniinvazívne operačné metódy.

Ak ani to nepomôže, volíme klasickú operáciu – od mikrochirurgie, po veľmi komplikované výkony na chrbticových štruktúrach. Operačná liečba chrbtice je veľmi komplikovaná, preto nie vždy dosiahneme stopercentné výsledky.

Nečakajte, kým bude neskoro

Mnohí pacienti vyhľadajú pomoc až potom, keď je naozaj zle. Lekára však treba vyhľadať čo najskôr, a to nielen kvôli predpísaniu liekov proti bolesti.

Rozhodne nestačí iba podávanie najlepších analgetík, či aplikácia elektroliečebných procedúr a masáží. Lieky síce dokážu odstrániť bolesť, ale dôležité je najmä to, aby bol pacient poučený o faktoroch, ktoré jeho ťažkosti spôsobili.

Po vyliečení, má pacient ďalší vývoj svojho ochorenia už vo „vlastných rukách“, a to podľa toho, akým spôsobom bude ďalej zaťažovať chrbticu. Ak ho lekár poučí, upozorní na chyby v držaní chrbta, pri sedení, chôdzi, dvíhaní nákladu a podobne, pacient môže predchádzať zhoršenému stavu chrbtice a následnej bolesti.

Naučiť sa správnym pohybovým návykom, teda ako používať svoje telo, ale pritom mu neublížiť, sa týka nielen ľudí, ktorí už mali problémy s chrbticou, ale aj tých, ktorí doteraz ťažkosti s chrbticou nemali, no nesprávnym spôsobom života sú na bolesti chrbtice a ťažkosti s ňou „predurčení“.

čo s boľavým chrbtom dvíhanie bremien

Ako sa chrániť pred bolesťami chrbta:

  • Nenoste tašku len v jednej ruke. Bremeno rozdeľte do dvoch tašiek, a neste v každej ruke jednu. Výhodnejšie je nosenie bremien na chrbte.
  • Pri dvíhaní ťažkého bremena sa nezohýnajte, ale pokrčte kolená, bremeno pritisnite na hruď a dvíhajte ho s rovným chrbtom.
  • Aj malé bremená dvíhajte z pokľaku, z podrepnutia, alebo pomocou „lastovičky“.
  • Pri ťažkom náklade sa neotáčajte len v drieku, ale vždy celým telom.
  • Ortopedické vložky dokážu zmierniť napätie v chrbtici.
  • Ak sedíte dlho pri počítači, dolné končatiny majte široko rozkročené (na 90 stupňov).
  • Pri práci v záhrade sa nezohýnajte, ale radšej si kľaknite.
  • Pri umývaní tváre, zubov, pri práci v kuchyni, sa rozkročte a držte vyrovnaný chrbát.
  • Spite na dostatočne pevnom matraci, aby bol dobrou oporou pre chrbticu. Nemal by byť až príliš tvrdý.
  • Snažte sa obmedziť stres, a používajte techniky na lepšie zvládnutie stresu.
  • Dlhodobý pobyt na lôžku, sa neodporúča.
  • Predpísané cvičenia, psychická a fyzická relaxácia a pohybová kultúra, sa musia realizovať denne!

Dobre vedieť, že:

  • Chrbtica sa skladá z 35 stavcov (7 krčných, 12 hrudných, 5 driekových, z krížovej kosti a kostrče – pohyblivých stavcov je 24), ktoré sú pospájané kĺbmi,väzmi a svalmi.
  • Medzi stavcami sú platničky, ktoré slúžia na ohýbanie chrbtice. Stavce sú spojené kĺbmi (pohyblivých stavcov je 24), alebo zrastené (krížová oblasť). Na túto štruktúru sa upínajú svaly a väzy.
  • Z oblúkov jednotlivých stavcov je vytvorený miechový kanál, v ktorom je umiestnená miecha. Do nej (prostredníctvom zväzkov nervov) prichádzajú, a potom z nej vychádzajú informácie k jednotlivým svalom, vnútorným orgánom, koži a iným štruktúram.
  • Chrbtica je z bočného pohľadu viacnásobne zakrivená, čo zlepšuje jej stabilitu.

Ilustračné fotografie

Tento článok vyšiel v minuloročnom Neuro magazíne číslo 3. Ak máte záujem o celý časopis, môžete si ho objednať po kliknutí na obrázok.

Neurobaner

Pridaj komentár