Chystá sa knižka: Kamoši z vypáraného svetra

Zbytkové materiály možno tvorivo zrecyklovať a premeniť na osobnosti, ktoré svojimi príbehmi dokážu deti i dospelých poučiť, ale aj zabaviť.

Arteterapeutka Broňa Plešková, rozprávkové postavy – takzvaných zbytkáčikov – uháčkovala, a spisovateľka Kristína Baluchová, im vybásnila zaujímavé príbehy.

Výsledok v podobe knižky “Kamoši z vypáraného svetra” a sprievodných hračiek pre detských čitateľov, uzrie svetlo sveta koncom jesene. Vznik knižky je možné podporiť na portáli Startlab (www.startlab.sk/kamosi).

PLUTO nie je vôbec ďaleko

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo všetko končí na smetisku? A čo by nemuselo? Myslíte na tých, ktorí stoja na okraji spoločnosti, no nemuseli by?

Kniha “Kamoši z vypáraného svetra”, určená detským čitateľom aj ich rodičom, sa venuje týmto aj ďalším sociálnym témam – poučnou aj zábavnou formou. Arteterapeutka Broňa Plešková (www.nervuska.sk) uháčkovala zo zbytkových priadzí pätnásť unikátnych postavičiek.

Príbehy ich vzniku opísala básničkami jej kamarátka – spisovateľka Kristína Baluchová (www.kristinabaluchova.sk), ktorá je autorkou troch kníh pre dospelé publikum.

Kamoši z vypáraného svetra Kristína Baluchová s jednou z bábik
Kristína Baluchová s jednou z bábik

Kristína je tiež zakladateľkou občianskeho združenia P(L)UTO, ktoré má symbolizovať ľudské puto: v Bratislave už dva roky prevádzkuje charitatívny obchodík Plutošop, prezentujúci výrobky skoro troch desiatok chránených dielní (www.ozpluto.sk).

Práve hand-made výrobky klientov a klientiek zo slovenských chránených dielní dopĺňajú portfólio knihy „Kamoši z vypáraného svetra“, ktorej kúpou ľudia priamo podporujú OZ P(L)UTO a jeho aktivity.

Postavičky z knihy

Ružena Nabrúsená, Vreskot Pásikavý či Čmeliak Fúzač – to sú len tri rozprávkové postavy, ktoré vznikli z vypáraného svetra. Zbytkové materiály autorky zrecyklovali a premenili na osobnosti so svojimi príbehmi, ktoré môžu deti i dospelých všeličomu priučiť – no predovšetkým ich majú zabaviť.

Básničky v knižke sú ilustrované obrazmi Ondreja Sovu (https://www.facebook.com/neroillustration?fref=ts),  ktorý smetisko premenil na výstavisko.

Samotní Zbytkáčikovia – rozprávkové hračky zo zbytkových priadzí, poputujú ako dar do Súkromnej základnej školy s materskou školou pre žiakov a deti s autizmom (http://skolka.f84.sk).

Záujemcovia si budú môcť zakúpiť svojho „univerzálneho zbytkáčika“, ktorý im ostatných kamarátov z knižky pripomenie. Okrem samotnej knižky si budú môcť zadovážiť sprievodné darčeky: kocky, pexeso a magnetky, ktoré sú vyrobené v chránených dielňach zo siete OZ P(L)UTO.

had pluto

A tu už je ukážka z knižky – príbeh postavičky Vreskot Pásikavý:

Už sa valí telo vľavo,
ach, tie nohy! Zasa vpravo!
S Vreskotom je ťažký život,
nemohol byť z neho pilot.

Nevie sa sám rozhodnúť
a na ničom dohodnúť.
Lebo nevidí, kam kráča sám,
ešteže má z tela rám!

Na ňom vzorné linajky,
a pod nimi raňajky.
Lebo na vrešťanie treba silu,
dýchať vždy v tú správnu chvíľu.

Aj keď hlučný, je však náš,
iste ho aj ty spoznáš!
Obľúbiš si malé čosi,
lebo rovní, sme si všetci bosí!

Zdroj: OZ P(L)UTO

Fotografie: OZ P(L)UTO a shutterstock.com (titulná)

Redakčná úprava (jam)

Pridaj komentár