CHRÍPKA: Na Slovensku prípad prasacej chrípky neevidujú

Bratislava 7. januára (TASR) – Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) doposiaľ na Slovensku nezaznamenal žiadny prípad prasacej chrípky. V Česku a v Poľsku hospitalizovali v posledných dňoch kvôli nákaze chrípkovým vírusom H1N1 desiatky ľudí. Asi 15 ľudí pritom skončilo v nemocnici v poľských mestách Bielsko-Biala a Sucha Beskidzka, ktoré sa nachádzajú blízko hraníc so Slovenskom.
„Predpokladá sa, že vírus chrípky A(H1N1)pdm09, ktorý vyvolal poslednú pandémiu, cirkuluje aj naďalej v populácii. Antigény tohto vírusu sú súčasťou chrípkovej vakcíny, ktorá je odporučená na súčasnú chrípkovú sezónu,“ uviedla pre TASR hovorkyňa ÚVZ Lenka Skalická. Dodala však, že v súčasnosti nie je dôvod na znepokojenie. ÚVZ SR aj regionálne úrady verejného zdravotníctva situáciu priebežne monitorujú. „A to nielen z dôvodu prípadov chrípky A(H1N1)pdm09, ktoré sa vyskytli v zahraničí, ale aj z dôvodu prebiehajúcej chrípkovej sezóny, keď dochádza k nárastu respiračných ochorení,“ zdôvodnila hovorkyňa.
Ľuďom, u ktorých sa vyvinú príznaky chrípky ako sú zvýšená teplota, kašeľ, nádcha, bolesť hrdla, hlavy, celého tela, nevoľnosť a celková únava ÚVZ odporúča, aby zostali doma a okamžite to oznámili svojmu ošetrujúcemu lekárovi. Zároveň úrad vyzýva lekárov, aby v prípade vážneho akútneho respiračného ochorenia okamžite informovali príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva. „Cestovanie do Poľskej republiky je na individuálnom zvážení každej osoby,“ upozornila Skalická.

Pridaj komentár