(Zdroj foto: AdobeStock.com)
O zelenej riase chlorelle ste už určite počuli. Patrí k tzv. superpotravinám, ktoré sú v poslednom období vo veľkej móde.
Okrem zelených rias (ako spirulina) sem radíme napr. chia semienka, acai berry alebo zelený jačmeň. S informáciami o nich akoby sa roztrhlo vrece.
Výživové doplnky s obsahom chlorelly nájdete v každej lekárni, bioobchode, alebo na internetovej stránke, zameranej na zdravú výživu. Predajcovia sľubujú, že:
- zbavia váš organizmus ťažkých kovov a toxínov,
- zlepšia vaše trávenie,
- pomôžu pri chudnutí,
- znížia vysoký krvný tlak a cholesterol,
- posilnia imunitu,
- dokonca ochránia pred rakovinou, či pomôžu pri jej liečbe.
Po prečítaní účinkov, ktoré sa chlorelle pripisujú, ju pravdepodobne budete chcieť vyskúšať. Odradiť vás však môže pomerne vysoká cena.
Je teda chlorella naozaj taká všemocná?
Kedy vám môže pomôcť?
A je jej dlhodobé užívanie vôbec bezpečné?
Odkiaľ sa vzala?
Chlorella je jednobunková sladkovodná riasa, ktorá vraj patrí medzi najstaršie žijúce organizmy na Zemi. Údajne je stará 2 – 3 miliardy rokov, mikrobiológovia ju ale objavili až v 19. storočí.
Výskumníci sa jej začali širšie venovať v období po II. svetovej vojne, primárne kvôli vysokému obsahu bielkovín (proteínov). Verilo sa, že by mohla byť dobrým a lacným zdrojom výživy.
Ukázalo sa však, že je náročná na pestovanie – vyžaduje umelé svetlo a vodu s obsahom oxidu uhličitého, a na spracovanie – vychytáva ťažké kovy a toxíny; preto voda, kde rastie, nesmie byť znečistená. Navyše na to, aby ju ľudský organizmus vedel stráviť a využiť, musíme ju zbaviť hrubých bunkových stien – ideálne dostať do práškovej podoby, čo je zdĺhavý a nákladný proces.
V súčasnosti sa chlorella pestuje najmä v Číne, Japonsku a na Taiwane. Práve spôsob jej spracovania je dôvodom vysokej ceny výživových doplnkov, ktoré ju obsahujú.
Aké živiny chlorella obsahuje?
Kvôli vysokému obsahu bielkovín, železa a vitamínu B12 je vyhľadávanou potravinou hlavne u vegánov a vegetariánov. Obsahuje tiež mastné kyseliny a chlorofyl (zelené fabivo). Je tiež zdrojom:
- antioxidantov (vitamínu C a E, beta-karoténu, luteínu),
- vitamínov skupiny B,
- vitamínu K,
- minerálov (horčík, zinok, vápnik).
Vitamín B12 pochádzajúci z chlorelly je údajne lepšie vstrebateľný a využiteľný ako ten, ktorí pochádza z iných rastlinných zdrojov. Faktom však je, že toto tvrdenie bolo podložené iba výskumami na zvieratách, nie na ľuďoch, takže ho nemožno zatiaľ vyhlásiť za úplne pravdivé.
Veľkým problémom výživových doplnkov je aj ich (ne)kvalita. Podľa platnej legislatívy nemusia prechádzať skúškami, ktoré by overili, aké množstvá a ktorých živín obsahujú. V závislosti od výrobcu sa tak napríklad obsah proteínov v jednotlivých, náhodne skúmaných preparátoch pohyboval od 7 do 88 %, obsah vitamínu B12 od 0 až po niekoľko stoviek mikrogramov.
Pokiaľ ste vegán alebo vegetarián, a spoliehate sa na výživový doplnok s obsahom chlorelly ako na zdroj bielkovín, železa alebo vitamínu B12, idete do rizika, že adekvátny prísun živín nedostane.
Aké sú účinky chlorelly?
Podľa tvrdení výrobcov a internetových stránok je chlorella zelený zázrak, dobrý na všetko: počnúc detoxikáciou organizmu a rakovinou končiac. Hneď na začiatok treba povedať, že vedecké štúdie síce vyzerajú sľubne a naznačujú potenciálne využitie chlorelly pri mnohých ochoreniach, ale je ich málo.
Navyše, vykonané boli väčšinou len u malých vzoriek pacientov (menej ako 100), prípadne na zvieratách alebo izolovaných bunkových kultúrach v skúmavke. Častokrát sa však stáva, že to, čo funguje u zvierat, sa u človeka správa úplne inak. Výskumníci sa preto zhodujú v tom, že na potvrdenie účinkov chlorelly (a jej odporúčanie na prevenciu alebo liečbu konkrétnych ochorení) je potrebné získať oveľa viac vedeckých informácií.
Poďme sa teraz pozrieť na najčastejšie tvrdenia, na ktoré pri chlorelle narazíte.
Chlorella je mocný antioxidant
Antioxidačné účinky chlorelly a ochrana buniek pred poškodením voľnými radikálmi boli potvrdené iba v malom množstve štúdií na ľuďoch. Skúmali sa dva druhy chlorelly – chlorella vulgaris a chlorella pyrenoidosa.
Chlorella zbavuje telo ťažkých kovov a toxínov
Pri pokusoch v skúmavke, väčšina rias dokáže hromadiť ťažké kovy a toxíny z ich okolia. Najmä druhy chlorella vulgaris a parachlorella beijerinckii dokázali u zvierat, kontaminovaných ortuťou a olovom, zvýšiť vylučovanie týchto kovov z tela a znížiť ich hladiny v krvi.
U ľudí bolo vykonaných pár štúdií, kde sa sledovalo vylučovanie toxických karcinogénnych látok z organizmu. Tí, ktorí užívali výživový doplnok z chlorelly, ich mali po 2 týždňoch v tele skutočne menej, ako tí, čo chlorellu neužívali.
Zdá sa teda, že chlorella naozaj dokáže posilniť detoxikačné procesy v organizme. Tento účinok však musí byť potvrdený ešte v ďalších štúdiách.
Chlorella posilňuje imunitný systém
Zvýšenie aktivity imunitného systému bolo v štúdiách pozorované u zvierat. Bolo dokonca potvrdené na niekoľkých malých štúdiách (30 – 60 dobrovoľníkov) aj u zdravých ľudí. Testovaným druhom bola chlorella vulgaris.
Chlorella lieči rakovinu a pomáha v jej prevencii
Keďže sa zdá, že chlorella by mohla zbavovať ľudské telo toxínov (z ktorých mnohé podporujú rozvoj rakoviny), existuje hypotéza, že by si vedela nájsť miesto v prevencii rakoviny.
Čo sa týka samotnej liečby, zníženie veľkosti niektorých typov nádorov bolo zatiaľ pozorované iba u zvierat a pri pokusoch na izolovaných bunkách (mimo ľudského organizmu). Takže spoliehať sa na ňu ako liek na rakovinu je predčasné a zavádzajúce.
Stretnúť sa môžete aj s tvrdením, že chlorella pyrenoidosa redukuje nežiaduce účinky chemoterapie a rádioterapie. V jednej štúdii u ľudí s rakovinou zvýšila aktivitu imunitného systému, a pomohla tak pacientom s jedným nežiaducim účinkom chemoterapie – oslabením imunity a pridruženými infekciami.
Ostatné nežiaduce účinky, ako napríklad vracanie či únava, skúmané neboli, a sami autori dopĺňajú, že ich výskum je zatiaľ limitovaný.
Chlorella znižuje vysoký krvný tlak
Zatiaľ bolo vykonaných niekoľko štúdií na malých vzorkách pacientov s vysokým krvným tlakom. Počas testovania im chlorella pomohla tlak znížiť alebo udržať na stabilnej hodnote.
Chlorella znižuje cholesterol
Tento účinok bol testovaný prevažne u chlorelly vulgaris. Niekoľko zatiaľ nepostačujúcich štúdií u pacientov s vysokou hladinou cholesterolu, aj u zdravých ľudí, preukázalo zníženie celkového, „zlého“ LDL cholesterolu či triglyceridov.
Chlorella zlepšuje funkciu pečene
Určitý pozitívny efekt pri užívaní chlorelly vulgaris bol zaznamenaný aj u pacientov so stukovatením pečene a hepatitídou C. Ak sa tento účinok potvrdí, chlorella by mohla byť využívaná ako ochranný prostriedok pre pečeň.
Chlorella pomáha pri chudnutí
V skúmavkách boli vykonané pokusy, kde chlorella pyreinoidosa dokázala znížiť hromadenie tukových buniek a obmedziť ich dozrievanie. V jednej štúdii na 17 zdravých dobrovoľníkoch bolo pri užívaní chlorelly pozorované zníženie percenta tuku v tele.
Tento efekt pravdepodobne súvisí so znížením hladiny cholesterolu. Povedať, že z chlorelly sa chudne, je zatiaľ predčasné, výskum však naznačuje, že pomáha s udržiavaním zdravých hladín cukru, cholesterolu v krvi a je zdrojom mnohých živín.
Chlorella znižuje hladiny cukru v krvi
Chlorella pyrenoidosa vo viacerých štúdiách, avšak na malých vzorkách pacientov, preukázala zlepšenie metabolizmu cukrov a zníženie hladiny cukru v krvi.
Chlorella spomaľuje starnutie
Toto tvrdenie nebolo podložené žiadnym vedeckým výskumom. Je založené hlavne na eventuálnej schopnosti chlorelly, že dokáže telo zbaviť toxínov, ktoré spôsobujú predčasné starnutie, na tom, že obsahuje antioxidanty, ktoré vychytávajú voľné kyslíkové radikály (tieto tiež spôsobujú predčasné starnutie buniek), a tiež na tom, že má v sebe vitamín C, ktorý je dôležitý pre elasticitu kože (a teda redukciu vrások).
Chlorella by vám preto (teoreticky) mohla pomôcť, aby ste vyzerali zdravšie a lepšie. Avšak čakať, že vďaka nej omladnete/nebudete starnúť, je nereálne.
Chlorella zlepšuje mozgové funkcie
Opäť nebol vykonaný žiadny výskum, ktorý by sledoval vplyv užívania chlorelly na pamäť, učenie, či iné rozumové schopnosti u ľudí. U myší bolo pri druhu chlorella sorokiniana pozorované zlepšenie krátkodobej pamäti. Štúdie na zvieratách však nehovoria o tom, či dosiahneme takýto účinok u ľudí.
Chlorella zlepšuje trávenie a pomáha pri ochoreniach čriev
Toto tvrdenie nebolo dokázané u ľudí, existuje iba predpoklad, že by to tak mohlo byť – podľa doterajších štúdií so zvieratami, kde chlorella pomohla udržať zdravú črevnú mikroflóru a liečila ľahké tráviace ťažkosti.
Na základe týchto štúdií je však predčasné tvrdiť, že by dokázala liečiť ochorenia, ako ulcerózna kolitída, syndróm dráždivého čreva či Crohnova choroba. Hoci pacienti s týmito ochoreniami môžu subjektívne tvrdiť, že sa pri užívaní chlorelly cítia lepšie, chýba výskum, ktorý by potvrdil, že nejde iba o placebo efekt.
Ďalšie predpokladané účinky chlorelly
Chlorellu často vyhľadávajú aj pacienti s fibromyalgiou, chronickým ochorením mäkkých tkanív, ktoré sa prejavuje bolesťami celého tela, únavou, problémami so spánkom a úzkosťou.
Doterajší výskum na ľuďoch ukázal, že niektorí pacienti s fibromyalgiou sa pri užívaní chlorelly cítia lepšie. Štúdií je ale zatiaľ málo na to, aby sa užívanie chlorelly pri tomto ochorení mohlo odporúčať.
Podobne to platí aj pri depresii, kde bola chlorella skúmaná iba ako doplnok k štandardnej terapii antidepresívami. Preto je ťažké určiť, či má vôbec nejaké antidepresívne vlastnosti.
Dávkovanie a spôsob užívania
Chlorella je dostupná najčastejšie vo forme tabliet, kapsúl alebo prášku. Zriedkavejšie sa môžete stretnúť s tekutým extraktom. Ako štandardnú dennú dávku pre dospelého človeka väčšina výrobcov uvádza 5 g denne, pričom pri fyzickej či psychickej námahe údajne môžete dávku zvýšiť až na dvojnásobok.
Vo vedeckých štúdiách sa používali dávky v rozmedzí 3 – 12 g (v prípade tekutej formy 4 – 10 ml). Hoci výrobcovia radi uvádzajú, že predávkovanie chlorellou nehrozí, dávku 12 g denne by ste nemali prekračovať, z jednoduchého dôvodu – jej použitie nebolo na ľuďoch dostatočne testované, a reálne teda nevieme posúdiť, či vyššia dávka nepredstavuje zdravotné riziko.
Z rovnakého dôvodu nemáme dostatok informácií ani o tom, či je bezpečné užívať chlorellu bez prestávky dlhšie ako 3 mesiace. Odporúča sa začať s nižšími dávkami (1,5 g denne) a postupne ich zvyšovať na maximálne 12 g, aby ste sa vyhli prípadným nežiaducim účinkom. Keďže chlorella má schopnosť naviazať na seba mnohé látky, liečivá nevynímajúc, medzi ňou a akýmikoľvek liekmi by ste mali dodržať časový odstup aspoň 2 hodiny.
Nezabúdajte na to, že optimálne dávky chlorelly pri jednotlivých zdravotných problémoch neboli pevne stanovené kvôli nedostatku vedeckých štúdií. Preto ak trpíte nejakým ochorením – a od chlorelly očakávate pomoc pri tomto probléme – poraďte sa najprv s vaším lekárom. Pravdepodobne sa pri vašej diagnóze s chlorellou už stretol a disponuje potrebnými informáciami.
Má chlorella nežiaduce účinky?
Samozrejme, má. Medzi najčastejšie patria: akné, hnačky, nevoľnosť, plynatosť, kŕče v bruchu a zelené zafarbenie stolice (kvôli obsahu farbiva chlorofylu). Nežiaduce účinky sa zvyknú objavovať v začiatkoch užívania, no keď si organizmus na chlorellu zvykne, zvyčajne odznejú.
Chlorella, podobne ako niektoré byliny (napr. ľubovník bodkovaný) či lieky (tetracyklínové antibiotiká či kortikoidy), môže spôsobiť, že vaša koža sa stane citlivejšou na slnko. Počas jej užívania by ste sa preto mali vyhnúť dlhému pobytu na priamom slnku, resp., ak to nie je možné, používať opaľovací krém s ochranným faktorom minimálne 15. Na dosiahnutie dostatočnej ochrany sa však odporúča faktor 30 a vyšší.
Ako iste viete, pri užívaní akéhokoľvek liečiva či výživového doplnku hrozí alergická reakcia. Prejavmi sú vyrážky, začervenanie pokožky, svrbenie, opuch, v horších prípadoch problémy s dýchaním.
U chlorelly boli zaznamenané vážne alergické reakcie, zahŕňajúce hlavne astmu a zápal obličiek. Náchylnejší sú na ne ľudia, ktorí sú alergickí na rôzne druhy plesní. Preto ak k nim patríte, užívanie chlorelly môže byť pre vás rizikové.
Kedy môže byť užívanie chlorelly nebezpečné?
Chlorella obsahuje jód, preto môže byť nebezpečná pre ľudí, ktorí sú naň precitlivení. Ak sa liečite na ochorenie štítnej žľazy, v žiadnom prípade ju neužívajte bez predošlej konzultácie s vaším endokrinológom, ktorý dokáže posúdiť, či je pre vás bezpečná vzhľadom na váš zdravotný stav.
Keďže existujú vedecké dôkazy, ktoré naznačujú, že chlorella aktivizuje imunitný systém, opatrní pri jej užívaní by ste mali byť aj vtedy, ak trpíte nejakým autoimunitným ochorením – napr. reumatoidná artritída, skleróza multiplex, lupus, celiakia, alebo ste absolvovali transplantáciu orgánu. Chlorella by totiž mohla príznaky týchto ochorení a stavov zhoršiť.
Užívanie chlorelly v tehotenstve, pri dojčení a u detí
Bolo vykonaných len málo štúdií, v ktorých chlorellu (pyreinoidosa) užívali tehotné ženy. Zdá sa byť bezpečná – neboli zaznamenané žiadne nežiaduce účinky na vyvíjajúci sa plod, dokonca je prospešná – ženy, ktoré ju užívali, mali nižšie riziko vzniku opuchov, anémie (nedostatku železa) a prítomnosti bielkovín v moči. Napriek tomu sa však zatiaľ jej užívanie v tehotenstve neodporúča, pretože je potrebný výskum na väčšej vzorke žien.
Podobná situácia platí aj v prípade dojčenia – kvôli nedostatku dôkazov chlorellu neužívajte. Hoci niektoré štúdie naznačili, že matky, ktoré ju užívali počas tehotenstva a dojčenia, mali v mlieku vyššiu hladinu protilátok a živín.
Užívanie chlorelly u detí tiež nebolo poriadne preskúmané, boli však zaznamenané podobné alergické reakcie ako u dospelých. Užívanie u detí do 18 rokov sa preto zatiaľ neodporúča.
S čím chlorellu nekombinovať?
Chlorella obsahuje vitamín K, ktorý zvyšuje zrážanlivosť krvi. Pokiaľ teda užívate lieky na zníženie zrážanlivosti (špeciálne warfarín), užívaniu chlorelly sa musíte úplne vyhnúť.
Rovnaká stratégia sa odporúča v prípade, že užívate imunosupresíva – lieky na potlačenie aktivity imunitného systému. Keďže chlorella môže aktivitu imunosupresív zvýšiť, pôsobí priamo proti účinku týchto liekov. Príkladmi sú kortikoidy (metylprednizolón) alebo cyklosporín.
Osobitné nebezpečenstvá chlorelly
Vedecký výskum naznačuje, že chlorella je schopná na seba viazať ťažké kovy a toxíny. To sa zdá byť úžasná vlastnosť pri detoxikácii organizmu, resp. pri prevencii jeho kontaminácie. Je to však nebezpečná vlastnosť pri pestovaní a spracovaní chlorelly.
Počas týchto procesov totiž môže ľahko dôjsť k jej znečisteniu. Nemusí ísť priamo o znečistenie toxínmi, stačí aj zmiešanie chlorelly s inými druhmi rias, ktoré toxíny produkujú, resp. jej pestovanie vo vode, kde sú prítomné aj iné riasy.
Výsledkom tak môže byť, že prípravok, ktorý vás má toxínov zbaviť, vám ich – paradoxne – dopraví do tela, a spôsobí rôzne, najmä neurologické ťažkosti.
Ako si vybrať správny prípravok?
Chlorella má viacero druhov, dva najviac používané vo výživových doplnkoch sú chlorella vulgaris a chlorella pyreinoidosa. Najskôr by ste si mali odpovedať na otázku, aký účinok od chlorelly očakávate, a overiť si, či sú pre daný účinok k dispozícii aspoň nejaké výskumy, a ktorý druh chlorelly bol pri nich použitý.
Ako sme už spomínali, aby užívanie chlorelly malo pre vás nejaký úžitok, je nesmierne dôležitý jej pôvod, či kvalita. Medzi jednotlivými značkami výživových doplnkov sa síce ťažko orientuje, existujú však určité tipy, ktoré vám pomôžu rozpoznať kvalitnejší doplnok.
Dajte na meno spoločnosti, jej históriu, postavenie na trhu a recenzie užívateľov. Výrobok by mal obsahovať informáciu o tom, že ide o chlorellu, ktorá má rozrušené (dezintegrované) bunkové steny, aby bola stráviteľná a využiteľná organizmom. Nemala by obsahovať žiadne ďalšie látky (aditíva) a mala by prejsť testami na mikrobiálnu kontamináciu a kontamináciu ťažkými kovmi.
Malou pomôckou je, keď si overíte, či spoločnosť, ktorá výrobok ponúka, má tzv. GMP (Good Manufacturing Practice) certifikát – certifikát správnej výrobnej praxe, prípadne iné certifikáty. Na obale by mali uvádzať dostatočné informácie o produkte, množstvo živín aj krajinu pôvodu, resp. by ste nemali mať problémy s kontaktovaním výrobcu, aby ste sa k týmto informáciám dostali.
Záver
Chlorella sa zdá byť rastlinou s veľkým potenciálom, hoci sa len nedávno začala tešiť širšej pozornosti vedcov. Internetové stránky, ponúkajúce predaj výživových doplnkov s jej obsahom, však výskumy často nesprávne interpretujú a – tradične preháňajú.
Na odporúčanie chlorelly pri liečbe jednotlivých ochorení zatiaľ nemáme dostatok vedeckých informácií. Jej užívanie je pravdepodobne bezpečné u dospelých, ktorí neužívajú vybrané lieky a nemajú vybrané ochorenia (viď vyššie), s výnimkou alergických reakcií, ktoré môžu byť častejšie a prudšie, než pri iných výživových doplnkoch rastlinného pôvodu.
Problémom ale zostáva častokrát nedostatočná kvalita jednotlivých prípravkov s obsahom chlorelly.
Autorka je farmaceutka
Zdroje:
- http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-907-CHLORELLA.aspx?activeIngredientId=907&activeIngredientName=CHLORELLA&source=2
- https://www.drugs.com/breastfeeding/chlorella.html
- http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0304394009011367?via%3Dihub
- http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0148080
- http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1567576903000821?via%3Dihub
- http://www.healthline.com/health/food-nutrition/chlorella#possible-sideeffects13
- https://examine.com/supplements/chlorella/
- https://www.fda.gov/drugs/resourcesforyou/specialfeatures/ucm464195.htm
1 odpovedí na “Chlorella – zelený zázrak alebo šikovný marketing?”