(Zdroj foto: www.stock.adobe.com)
Bratislava 14. júla (TASR) – Cestovatelia by si mali počas dovoleniek v zahraničí dávať pozor na hmyz aj príležitostný sex. Vďaka uštipnutiu hmyzom alebo príležitostnému pohlavnému styku si totiž môžu domov priniesť vážne choroby. Pohlavným stykom sa prenáša napríklad aj vírusový zápal pečene typu B a AIDS. Podľa zastupujúceho hlavného hygienika Ivana Rovného sa treba vyvarovať nezabezpečených lekárskych zákrokov, trvať na jednorazových ihlách a striekačkách, na dokonale sterilizovanom lekárskom náradí.
Príležitostný sex radšej nie
„Pri pohlavnom styku sa treba chrániť použitím kondómu. Pri pohlavných nákazách sa odporúča sexuálna zdržanlivosť, vyhýbať sa príležitostnému pohlavnému styku,“ zdôraznil s tým, že očkovanie je k dispozícii len proti žltej zimnici, vírusovému zápalu pečene typu B, kliešťovej encefalitíde.
Hmyz môže bodnutím prenášať rôzne vážne ochorenia. Tie hrozia aj pri použití nesterilnej injekčnej striekačky alebo pri pohlavnom styku. „Riziko takýchto nákaz je veľmi vysoké najmä v tropických a subtropických krajinách. Patria sem predovšetkým malária, žltá zimnica, zápal pečene typu B, Dengue a AIDS,“ upozornil Rovný. Dovolenkári sa môžu proti uštipnutiu hmyzom chrániť košeľami s dlhými rukávmi a dlhými nohavicami. Nekrytú časť kože by si mali chrániť vhodným repelentom, mali by spať v uzavretom prostredí s používaním neporušených moskytier, používať dezinsekčné prostriedky na hubenie komárov.
Preventívne užívanie liekov proti malárii
Pri preventívnom užívaní liekov proti malárii odporúča Rovný dodržiavať nasledujúce viaceré zásady: „Lieky užívať jeden až dva týždne pred odchodom, počas celého pobytu a pokračovať v užívaní ešte štyri týždne po návrate. Lieky užívať pravidelne podľa odporúčaní ošetrujúceho lekára alebo lekára oddelení cudzokrajných chorôb. Informovať lekára o prípadných vedľajších účinkoch liekoch,“ vymenoval Rovný. Upozornil, že antimalariká sa nesmú užívať svojvoľne. „Vždy sa treba poradiť s lekárom,“ zdôraznil.
Pozor na prenosné ochorenia
Myslieť treba aj na hrozbu chorôb, ktoré sa prenášajú dotykom cez kožu a sliznice. Patria k nim tetanus, besnota, kožné plesňové ochorenia, ale aj všetky choroby prenášané pohlavným stykom ako kvapavka, syfilis, trichomoniáza, mäkký vred, ale aj AIDS.
„V prevencii sa uplatňuje ošetrenie rán, pri ktorých dochádza k poškodeniu kože, obzvlášť hlbokých rán. Brániť sa styku s neznámymi zvieratami podozrivými z besnoty. V prevencii plesňových kožných ochorení je potrebné sa vyhýbať chodeniu na boso vo vlhkom teplom prostredí, prípadne používať preventívne protiplesňové prípravky. Očkovaním sa možno chrániť proti tetanu a besnote,“ uzavrel Rovný.