Café Luxor: Deti dostali na MDD 12 litrov krvi

Bratislava, 2. júna – Včera (1. júna), na Medzinárodný deň detí, mohli hostia Café Luxor, ale aj náhodní okoloidúci, podporiť skvelú myšlienku: venovať svoju krv malým pacientom z Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave. V ranných hodinách sa do priestorov kaviarne dostavilo niekoľko desiatok dobrovoľníkov, ktorí absolvovali dotazník, krvný test a konzultáciu s lekárkou, na určenie vhodnosti darcovstva.

Akciu podporilo 43 ľudí, z ktorých vzišlo 26 vhodných darcov krvi. Tí darovali malým pacientom takmer 12 litrov najvzácnejšej tekutiny.

Milá akcia sa uskutočnila aj vďaka Národnej transfúznej službe, ktorá zabezpečila technické vybavenie a odborný personál.

den-deti-cafe-luxor

Kaviareň s dobrou kávou, aj dobrým srdcom

Nie je to tak dávno, čo Café Luxor poskytla svoje bezbariérové priestory pre voľbu nového slovenského prezidenta, aby tu mohli pohodlne voliť ľudia, ktorí sú pre bariéry vo volebnom okrsku č. 34 (v Starom Meste) značne znevýhodnení. Volebné okrsky v historickom centre sú totiž často situované v starých budovách, s množstvom schodov, bez výťahov, kam sa človek na vozíku len ťažko dostane.

Počas svojho dvojročného fungovania, sa stala malá kaviareň v centre Bratislavy miestom, kde myslia na ľudí, ktorí potrebujú pomoc. V Café Luxor nájdete napr. nápojový lístok pre nevidiacich, ponuku pre celiatikov, bezplatné wi-fi pripojenie, odohráva sa tu množstvo podpornýchosvetových aktivít. Svoj útulný priestor pravidelne poskytuje šikovným umelcom, ktorí tu vystavujú svoje diela.

O dobrej povesti kaviarne svedčí aj dlhodobá spolupráca s osobnosťami kultúrneho života, ktoré sa vo vybrané dni ochotne „prezlečú“ za čašníkov a roznášajú kávu. Návštevníci Café Luxor tak môžu zažiť malé prekvapenie, keď ich osobne obslúžia Katka Brychtová, Juraj Kemka, Petra Polnišová, Milan Lasica, Lukáš Latinák a iní.

V ostatné dni vás dobre obslúži čašník na vozíku, ktorý je riadnym zamestnancom kaviarne. Okrem neho tu našli prácu ďalší dvaja ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím.

Viac informácií o kaviarni nájdete na: www.cafeluxor.sk, alebo na facebooku: Café Luxor

Zdroj: Café Luxor

Fotografie: Café Luxor

Redakčne upravené a krátené (jam)

Pridaj komentár