Jeho priateľka je foodblogerka. Hnevalo ho, že trávi veľa času hľadaním kvalitných surovín. Preto vznikol Bratislavský regál – miesto, kde si ľudia navzájom pomáhajú a posúvajú informácie o dobrých a kvalitných potravinách. On-line Bratislavský regál spustili 16. decembra 2012. Za necelých 6 mesiacov fungovania majú na sieti viac ako 6 000 fanúšikov. Bratislavčania dobré potraviny vyhľadávajú, chcú kupovať, a chcú byť informovaní o kvalite. Portál SLOVENSKÝ PACIENT oslovil Romana z „regálu“.
Regál podporuje slovenských producentov, lebo…
Lebo nás prestalo baviť sťažovanie sa na nízku ponuku a kvalitu potravín v obchodoch, a rozhodli sme sa s tým niečo spraviť. Filozofiou združenia “Na Regáli” je poukazovať na to dobré. A úprimne nás každý deň prekvapuje rozširujúca sa ponuka dobrých potravín v Bratislave, hlavne u malých obchodníkov. Ľudia prinášajú do podnikania srdce a kvalitu, a to si ceníme najviac. Vidíme, že čoraz viac ľudí chce nakupovať od usmiatych predajcov, ktorým prešli potraviny rukami, ako v anonymných obchodoch so sterilnou atmosférou a nepríjemným personálom.
Má Bratislavský regál partnerov?
Od marca 2013 úzko spolupracujeme so značkou Jem iné, ktorá sa špecializuje na vzdelávanie v oblasti zdravšej výživy, a tvorí jednoduché recepty, s využitím lokálnych zdrojov. To je ďalších 5000 fanúšikov na sociálnej sieti. Jej zakladateľka Janica získala titul ambasádorky nadácie Jamieho Olivera – Food Revolution Foundation na Slovensku. Prepojením týchto dvoch projektov vznikol 4 – členný tím s pracovným názvom “Jem iné na Regáli”. Naše profesijné zameranie je rozmanité, a v tíme nájdete obchodníka, právničku, PR konzultanta, ale aj grafičku. Gastro je naše hobby. Cieľom spolupráce je všestranná podpora informovanosti verejnosti o kvalitných potravinách, zdravšom životnom štýle, o domácich producentoch a poctivých obchodníkoch, poskytovanie marketingových aktivít v potravinárstve so zameraním na kvalitné produkty a služby.
Vydávate on-line magazín Správy z regálu. Ako sa k nemu dostaneme?
Sortiment v Bratislave je bohatý. To, čo najviac chýba, sú informácie, kde daný produkt nájsť. Za niekoľko mesiacov sme mali mnoho požiadaviek od našich fanúšikov, na rozličné exotické potraviny, a málokedy sme ich museli odkázať na nákup vo Viedni, či mimo Bratislavy. Preto sme sa rozhodli pre rozšírenie Bratislavského regálu aj mimo Facebook, a aj pre vydávanie magazínu. Pre pravidelný odber magazínu Správy z regálu sa môžete prihlásiť prostredníctvom stránky www.naregali.sk. Po vydaní každého nového čísla magazínu dostávate informáciu prostredníctvom newsletteru do mailu.
Mapujete na trhu zeleninu a ovocie bez postrekov. Kde ich nájdeme?
Mapujeme dobrú zeleninu a ovocie. Nemáme prostriedky ani vzdelanie na to, laboratórne posudzovať, ktoré ovocie je bez postrekov. Spoliehame sa na nakupovanie u predajcov a farmárov, ktorých poznáme. Preto odporúčame tržnice. Najväčšia je Miletička a Tržnica na Trnavskom mýte, menšie sú trhovisko Žilinská alebo Mlynarovičova v Petržalke. Tiež máme informácie od našich fanúšikov o veľmi dobrom Zelovoci v Slávičom údolí a na Košickej ulici pri Dulovom námestí. V poslednej dobe narástol počet firiem, ktoré ponúkajú debničkový rozvoz ovocia a zeleniny – pre ich hodnotenie je však potrebné počkať na plnú sezónu.
Osviežujúca letná zmrzlina alebo mrazená ovocná dreň – dá sa vyrobiť?
Samozrejme. Pre dospelých odporúčame sorbety. Monika – spoluzakladateľka združenia “Na Regáli” – má svoj foodblog. Recept na sorbet nájdete tu: http://www.lapetit.sk/broskynovo-marhulovy-sorbet-s-proseccom/.
Ženy, muži, mladší, postarší… Akí ľudia sa zapájajú do fóra?
Čo sa týka pomeru žien a mužov, tak prispievajú hlavne ženy. Muži sa zapájajú hlavne do diskusií o mäse a jeho príprave (úsmev).
O čom ľudia najviac diskutujú, o čo sa najviac zaujímajú?
Nedá sa to zovšeobecniť. Hľadali sme už najlepšiu cukráreň v meste, čierny koreň aj kvaku…
Viete nám dať tip na chutné sladké menu pre diabetika?
Diabetikom odporúčame skúsiť alternatívne rastlinné sladidlá, ako je napr. stévia. Diabetici by mali hlavne obmedziť výrobky z bielej múky, a nahradiť ju celozrnnou. Odporúčame pozrieť sa na stránku www.jemine.sk – je tam dostatok zdravších alternatív receptov aj pre diabetikov. Základným pravidlom je nahradiť biely cukor už spomínanou stéviou: okrem toho, že je sladidlom, tak diabetikom prospieva, a podporuje liečbu cukrovky.
Celiatici majú s napĺňaním svojho žalúdka každodenný problém. Kam ich nasmerujete?
Zemiaky, ryža, sója, kukurica, pohánka, pšeno, strukoviny – toto všetko celiatici môžu konzumovať. Recepty môžete nájsť na stránke www.jemine.sk, prípadne priamo kontaktujte zakladateľku Janicu, ktorá v tejto oblasti poskytuje poradenstvo.
Objavuje sa v rámci vašej facebookovej skupiny onkologická strava?
Ľudia sa zvyknú vo všeobecnosti pýtať na zdravšie stravovanie. Tejto otázke sa venuje tiež Jem iné. Radíme do jedálničku zaradiť zásadité potraviny, a vysadiť tie, čo prekyslujú organizmus. Prekyslený organizmus je oslabený, má veľmi nízku obranyschopnosť, a v prípade onkologického ochorenia je veľmi dôležité držať pH organizmu v zásaditej hladine. Prekyslený organizmu vám pomôže odkysliť paradoxne citrón, kyslá kapusta, zelený jačmeň, chlorela, spirulina. Veľmi zdravá a zásaditá je tiež čerstvá šťava z červenej repy.
Pečiete zdravý domáci kváskový chlebík. Prezradíte recept?
Recept nájdete v našom magazíne Správy z regálu.
SLOVENSKÝ PACIENT intenzívne komunikuje s organizovanými pacientskymi skupinami. Tí majú väčšinou hlboko do vrecka. Myslíte pri odporúčaniach aj na cenu konkrétnych potravín, nápojov?
Pri posudzovaní potravín sa v prvom rade sústredíme na kvalitu, lokalitu a sezónnosť. Otázka financií je v tomto prípade veľmi krátkozraká. Kvalitnejšie suroviny nám v porovnaní s tými lacnými – bežne dostupnými a propagovanými – prídu logicky neporovnateľne drahšie. “Vďaka” tomu, že jeme lacné, nekvalitné potraviny, spôsobujeme si zdravotné problémy, a neskôr investujeme nemalé peniaze do potravinových doplnkov a liekov.
Ďakujem za rozhovor.