Bratislava: V nemocnici leží pacient s prasacou chrípkou

Bratislava 25. januára (TASR) – V jednej z bratislavských nemocníc leží pacient s takzvanou prasacou chrípkou. Chrípkový vírus A(H1N1) už u neho potvrdili aj testy. „Ide o 58-ročného muža hospitalizovaného v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda. Pacient je izolovaný, stabilizovaný, jeho stav sa mierne zlepšuje,“ uviedla pre TASR hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Petra Stano Maťašovská.
Priblížila, že nemocnica poslala na expertízu vzorky od 27 pacientov, ktorí majú vážne chrípkové stavy spojené s poruchami dýchania. Pozitívna je zatiaľ jedna. Pacienta s prasacou chrípkou liečia podľa jej slov širokospektrálnymi antibiotikami a antivirotikami.
Nemocnica prijala v tejto súvislosti viaceré opatrenia. Pre zvýšený výskyt chrípky a akútnych respiračných ochorení sú v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda uzavreté pre návštevy štyri pracoviská. „UNB je na zvládnutie situácie pripravená, riadi sa usmerneniami Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a Ministerstva zdravotníctva SR. Všetci zamestnanci sú informovaní o opatreniach, ako aj o postupoch pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti pacientom,“ doplnila Stano Maťašovská.
Pre prasaciu chrípku vyhlásila WHO v júni 2009 prvú celosvetovú pandémiu chrípky za vyše 40 rokov. Pandémia sa skončila v auguste 2010.

Výskyt chrípky typu A(H1N1) na Slovensku:

– Na Slovensku 28. mája 2009 potvrdili prvý prípad nového vírusu chrípky A(H1N1). Išlo o 37-ročného muža z Bratislavského kraja, ktorý sa vrátil z USA.
– Do 11. novembra 2009 na Slovensku potvrdili 252 prípadov nakazenia sa novým vírusom chrípky typu A(H1N1).
– Klient Domova sociálnych služieb v Neporadzi v okrese Rimavská Sobota, ktorý v januári 2010 zomrel, mal chrípku typu A(H1N1).
– Vírus tzv. prasacej chrípky bol v SR naposledy potvrdený v októbri 2012. Išlo o 54-ročného muža z okresu Trnava.

Pridaj komentár