Botox: Ľahká cesta k omladeniu? Toto si prečítajte ešte pred zákrokom!

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ktorá žena by nechcela byť krásna, vyzerať mlado v každom veku a za každých okolností? Pohľad do zrkadla nás môže priviesť k myšlienkam na rôzne skrášľovacie procedúry. Oplatí sa vyskúšať botox? Či je to už priveľa? Čo to vlastne je a prečo si treba takýto zákrok vopred dobre premyslieť?

Ak dnes povieme „botox“, znamená to zvyčajne aplikáciu botulotoxínu do miest, ktoré chceme vyhladiť a odkiaľ chceme odstrániť vrásky. Je jedným z najčastejšie vykonávaných estetických zákrokov na celom svete. Pôvodne sa slovom botox označovalo ošetrenie botulotoxínom typu A, dnes ním hovorovo označujeme akékoľvek ošetrenia botulotoxínom.

Pre krásu, proti poteniu aj pomoc pri neurologických ochoreniach

Botox je tu už desaťročia a používa sa na čoraz viac problémov. Ak ošetrenie botoxom nemáte odporúčané lekárom na riešenie nadmerného potenia, neurologických ochorení alebo iných problémov, treba poznať pár základných faktov.

Čo treba vedieť, ak chcete „botoxom“ bojovať proti veku?

1. Botox funguje len na niektoré druhy vrások

Botulotoxín funguje tak, že prerušuje komunikáciu medzi nervovým zakončením a svalom. Teda dočasne zablokuje nervové spojenia, ktoré vedú do svalov v ošetrenej oblasti. Vďaka tomu bráni sťahovaniu svalov. Keďže sval nemôžete stiahnuť, netvoria sa ani vrásky. Tie vznikajú, keď sval opakovane používame.

Najobľúbenejšou „botoxovou“ procedúrou je botox pierbotox čela. Injekcie môžete použiť aj na korekciu úsmevu, zdvihnutie unavených kútikov alebo na omladenie krku. Tieto zásahy sú obľúbené u žien všetkých vekových kategórií a ani muži nie sú úplnou výnimkou. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Treba však mať na pamäti jednu vec: botulotoxín nevyrovná všetky vrásky. Vrásky, ktoré sa objavujú pri pohybe svalov tváre, sa nazývajú dynamické vrásky. Na čele sa objavia vtedy, keď sa mračíme alebo dvíhame obočie.

Existujú ešte statické vrásky. Tie sú však viditeľné, aj keď sme v pokoji – vznikajú v dôsledku poškodenia, straty kolagénu a elastínu. Množstvo kolagénu a elastínu prirodzene klesá s pribúdajúcimi rokmi.

Čo sa stane po vstreknutí botulotoxínu?

Len čo je sval uvoľnený vstreknutým toxínom, nepohybuje sa ani pokožka nad ním – teda dynamické vrásky zmiznú.

Statické vrásky však po injekciách botulotoxínu nezmiznú. Pri dlhodobom používaní botoxu môžu byť o čosi jemnejšie, ale stále tam budú.

2. Botox nie je večné riešenie, vydrží približne tri mesiace

Telu trvá v priemere 12 týždňov, kým si vytvorí nové spojenia okolo ochromeného nervového zakončenia. Účinok injekcií vo väčšine prípadov potom vyprchá.

Najintenzívnejší efekt si všimnete po dvoch až štyroch týždňoch od aplikácie botulotoxínu, od šiesteho týždňa postupne mizne.

Čo z toho vyplýva? Že ak chcete zachovať efekt botoxu, aký ste mali po prvom sedení, budete potrebovať pravidelne ďalšie a ďalšie ošetrenia.

3. Botulotoxín je jed a môže vyvolať vedľajšie účinky

Botulotoxín je jeden za najsmrteľnejších jedov na Zemi. Hovorí sa mu tiež klobásový jed a tvorí ho baktéria Clostridium botulinum. Ak zjeme jedlo napadnuté touto baktériou (zvyčajne sú to zle spracované mäsové výrobky a konzervy), ochorieme na botulizmus. Samozrejme, z injekcií botulotoxínu nedostaneme otravu, ale i tak je to zásah do tela, ktorý môže mať aj negatívne vplyvy.

Čo z toho vyplýva? Nikdy nenavštevujte zariadenia, ktoré nemajú certifikát a kde nepracujú skutočne overení profesionáli. V rukách odborníkov sa botulotoxínové injekcie považujú za úplne bezpečné. Väčšina vedľajších účinkov sa týka skôr aktu vpichnutia injekcie ako samotného lieku.

Kúry na omladnutie dnes nevyhľadávajú len ženy, ale aj muži. Čudovali by ste sa, koľko ich je! Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Aké vedľajšie účinky môžete mať po vpichu?

V mieste vpichu sa môžu vyskytnúť modriny a opuch – to je úplne bežná a prirodzená reakcia. Preto, ak sa chcete dať skrášliť botoxom, urobte to už pár týždňov pred udalosťou, nie tesne pred ňou.

Niekedy si v prvých dňoch po ošetrení môžete všimnúť asymetriu tváre, zvyčajne je len mierna a krátkodobá.

Taktiež vás po zákroku môže bolieť hlava. Ak máte príznaky pripomínajúce chrípku, zvyčajne trvajú 12 až 24 hodín a ľahko sa ich zbavíte odpočinkom a bežnými analgetikami, ako je paracetamol.

4. Botox pomôže k mladistvému vzhľadu, ale pozor, aby ste to neprehnali!

V ostatných rokov vyhľadáva ošetrenie botoxom mnoho čoraz mladších ľudí. Myslia si, že takto zabránia vzniku statických aj dynamických vrások, najčastejšie na čele alebo v okolí očí.

Ak sa bojíte starnutia a chcete vedieť, ako budete vyzerať o pár rokov či desaťročí, pozrite sa na svojich rodičov. Genetika totiž zohráva obrovskú úlohu v tom, ako starneme.

V mladom veku je vhodné len používanie nižších dávok toxínov. Druhá vec je, že keď začnete s botulotoxínom už v mladosti v rámci prevencie pred starnutím, na udržanie stavu budete potrebovať botulotoxín ešte niekoľko desaťročí.

A tu sa naskytá otázka – skutočne sa oplatí toľko investovať na prebitie niečoho, čo je úplne prirodzené?

Navyše nie všetky oblasti tváre je možné ošetriť botulotoxínom. Určite sa viac oplatia procedúry a produkty, ktoré upravujú štruktúru pokožky, zvyšujú tvorbu kolagénu a elastínu a zlepšujú hydratáciu. Poraďte sa so skúseným lekárom, ktorému presne poviete svoje obavy a predstavy.

Mnohé ženy dnes trpia nedostatkom sebavedomia, narušeným sebaobrazom, fóbiou zo starnutia a ďalšími stavmi, ktoré by skôr vyriešil psychoterapeut (alebo abstinencia od sociálnych sietí) ako nie práve najlacnejšie botoxové injekcie. Tie pri týchto problémoch nevedú nikam, len k zhoršeniu stavu. Totiž ani pocit, že neovládate mimiku a nedokážete pracovať s niektorými svalmi, nemusí byť príjemný. A predovšetkým nie je prirodzený.

Zdroj: healthista.com

Pridaj komentár