Boli sme pri tom: O Zóne bez peňazí a o Projekte Život

 

Ako sa na našom správaní prejavuje konzum a komerčnosť dnešnej doby? Prečo vznikli Zóna bez peňazí a Projekt Život? Čo motivuje ľudí k tomu, aby hľadali prirodzený životný štýl, v súlade s prírodou?

O týchto témach sa verejne diskutovalo včera podvečer, 15. mája 2014 v Bratislave, s moderátorom Ivanom Ježíkom, Manikom a Barborou. Išlo o jednu zo série diskusií, ktoré pripravuje Voices. Projekt s podtitulom Choices – S empatickými ľuďmi o úspechoch, ktoré možno nie je vidieť na prvý pohľad, podporili Nadačný fond Telekom pri Nadácii Pontis, MeToo.sk a kreatívny priestor KONTAKT.

 

Ľudia si zvykajú pomaly…

Ako hostia uviedli, Zóna bez peňazí je burza, s ktorou ľudia v meste ešte nie sú stototožnení. Pri nákupoch sa vytráca ľudskosť, no toto je iné, osobnejšie. Príkladom bola bartrová výmena vecí a služieb pred Vianocami. Zozbierali tiež úžitkový tovar, a poslali ho tým, ktorí naň nemajú peniaze – ľudia z ulice, v osadách. Neboli problémy s podchytením niektorých médií a miest.

Partia mladých ľudí pracuje na vlastnú päsť, nikdy nič neplánuje. Tvrdia, že sociálna sieť je „brutálny“ nástroj na mobilizovanie ľudí, aby sa vedelo o aktivitách. Zároveň je to pre nich cesta, ako nenaháňať dve percentá, a nenechať sa nikým zastrešiť.

…no na Drienok si už zvykli…

Prírodný jarmok Drienok sa odohráva v strede Slovenska, v obci Mošovce pri Turčianskych Tepliciach, kde je folklór autentickejší. Na nultom ročníku 2012 bol symbolický krstkrstili hudobník Maok, fotograf Martin Vrabko, duša Zaježovej Mirka a mamina štyroch detí Lucia. Dobré veci sa šíria samé, a prvý ročník bol dôkazom, že sa dá robiť nekomerčný jarmok, bez sponzorov, so stanovým mestečkom, s bohatým programom, mnohými workshopmi a hudobnou produkciou.


 

Jarmok má festivalový nádych, a ani jeden z interpretov nejde odohrať svoje koncerty za bežné honoráre, ktoré by zobral na iných akciách. Ľudia tu neuvidia priemyselné výrobky, len tie „hand made“ (ručné vyrobené) – každý jeden kus je unikát. Nájdete tu nielen ľudskú všehochuť, ale tisícky krásnych výrobkov, domácich dobrotiek a pochutín, rovnako ako aj ručne šité oblečenie alebo domácky vyrobené sirupy či tinktúry.

Drienok je primárne určený pre všetkých láskyplných ľudí, kde nezáleží na veku ani pohlaví, ale hlavne na tom, aby sa každý jeden človek, ktorý na takéto podujatie príde, cítil čo najpríjemnejšie.

Informácie o programe a formuláre na prihlásenie výrobkov, workshopov a promo aktivít mimovládok sú dostupné na: http://www.projekt-zivot.sk/drienok2014/

 

Komunitná záhrada v Bratislave

Komunitná záhrada v Lamači je prvá v hlavnom meste. Ponúka ľuďom priestor, kontakt s pôdou. Všetko je úplne voľné – kto príde, príde. Zatiaľ sa na nej podieľa 15 ľudí. Nie je to o jednom človeku, nikto nie je šéf. Príjemná činnosť najmä pre tých, ktorí sedia celý deň (pracovne) pri počítači. A mestské deti aspoň vidia, že mrkva niekde rastie, kým sa dostane na pulty…

 

Kto je kto

Barbora Vitázková

Mala vždy blízko k prírode, preto aj vyštudovala zoológiu na Prírodovedeckej fakulte UK. Končí doktorandské štúdium na katedre zoológie, kde sa venuje výskumu rakov. V roku 2012 sa stretla s myšlienkou Projekt-u Život, ktorá ju hneď oslovila, lebo spája rôznych, zaujímavých ľudí s blízkym vzťahom k prírode a Zemi. Podieľa sa na príprave akcií: Zóna bez peňazí, Lesy bez odpadkov, Tvorba záhradky.

Manik

Zakladateľ komunitného Projekt-u Život. Organizuje prírodný jarmok a festival Drienok, aj celoslovenské dobročinné akcie Zóna bez peňazí a Lesy bez odpadkov, ktoré sa konajú súčasne na viacerých miestach Slovenska. V Bratislave založil prvú komunitnú záhradu. Zorganizoval veľa koncertov, podporuje mnohých hudobníkov, poskytuje priestor šikovným výrobcom ručnej tvorby, fotografuje, turistikuje a veľa bicykluje.

Pridaj komentár