Na pláži Wakelake, na bratislavských Zlatých pieskoch, sa minulý týždeň odohralo stretnutie Nadácie Šťastné srdcia s detskými pacientmi po operácii srdca, ich rodičmi a personálom Oddelenia detskej kardiochirurgie NÚSCH v Bratislave, na čele s primárom MUDr. Matejom Nosáľom, PhD. Lekári prišli bez bielych plášťov, v civile, a pacientov poznali po mene.
Malých pacientov podporili známe tváre
Svojou prítomnosťou podujatie poctili herečka Táňa Radeva a manželia Sersenovci, ktorí odovzdali deťom darčeky k Dňu detí. Nechýbali manželia Kemkovci, ktorí sumou zo Staromestského garážového výpredaja značkových vecí, prispeli na dobrú vec – jedno 3D srdiečko. Na plávajúcom pódiu vystúpili malé, nadané mažoretky – TINA a malá pacientka s vylepšeným srdiečkom, Bajka.
Všetky detičky podnikli úsmevnú cestu za pirátskym pokladom, s mladými akčnými animátormi. Poďakovanie od aktérov patrilo všetkým zúčastneným, tímu detskej kardiochirurgie, spoločnostiam, ktoré podporili akciu, a samozrejme, rodičom detských pacientov, ktorí opäť priniesli domáce dobroty na jedenie.
Spoveď mamičky operovaného chlapca
Oslovila som jednu z mamičiek, ktorej synčeka operoval tím kardiochirurgov:
„Som jedna z mála, u ktorej vadu na srdiečku dieťaťa zistili v tehotenstve. Bolo to moje prvé dieťa. V 42. týždni sa strácal na monitore, plodová voda bola zelená, mala som známky alergie… Šla som na sekciu, po pôrode mi ho hneď zobrali a previezli do detského kardiocentra. To som ešte nevedela, čo všetko nás čaká. Najhoršie pre mňa bolo – odrodiť, a nemať dieťa pri sebe… Bol operovaný, robili mu spojku. Nedostala som žiaden námet, ako sa o neho postarať, v blízkosti nebola mamička, ktorá by mala s tým skúsenosti. Prišla nás pozrieť pediatrička, ale nestretla sa počas svojej praxe s dieťaťom s vadou na srdiečku. Bolo to pre mňa dosť zlé, keď vyslovila, že je „modrý“. Odsávala som mu mlieko, keď nevládal ťahať. Pil ho 9 mesiacov“.
„Prvé roky sme zvládli úplne senzačne. Normálne chodil, priberal, prospieval… Bral lieky, neskôr len anopyrin. Ďalšiu operáciu – plastiku, podstúpil, keď mal 4 roky. V 8-ich rokoch mu robili jednokomorový systém… Zomrel krátko na to, doma. Nezanevrela som na kardiocentrum. Verím, že to, čo sme s ním prekonali, sa pre niečo deje. Teraz máme 2-ročnú, zdravú dcérku, je to iné…“
3D srdiečka v detskom kardiocentre
Lekári dnes operujú mnohé vrodené srdcové chyby. Prichádzajú nové operačné postupy, zlepšuje sa technika.
Pri diagnostike ojedinelých srdcových chýb, slúži detským kardiochirurgom od roku 2015 srdce z 3D tlačiarne. Funguje tak, že obraz z hrudníka sa spojí, spravia sa rezy, z ktorých vedia segmentovať iba srdce, a na 3D tlačiarni ho vytlačiť podľa anatomických štruktúr pacienta.
Model sa tlačí po vrstvách. Najprv okrajová vrstva, ktorá drží srdce na podložke, aby bolo pevne prilepené, potom každá vrstva srdca zvlášť.
Čím sú vrstvy tenšie, tým dlhšie to trvá – aj 10 hodín. Pre rodičov sú 3D modely plusom, lebo lekár vie lepšie vysvetliť a ukázať, čo bude robiť.
Najviac stoja softvéry a 3D tlač. O ich finančné krytie sa stará aj Nadácia Šťastné srdcia.
Fotografie: online archív Nadácia Šťastné srdcia