Bolesti kĺbov: Prečo vás bolia kĺby? Ako upraviť stravovanie?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Starších ľudí často počuť, ako sa sťažujú na bolesti kolien, bedrových kĺbov, či kĺbov na prstoch. Bolesť kĺbov však nie je len záležitosťou seniorov.

U mladších ľudí je bolesť kĺbov znakom preťaženia, nadmerného cvičenia, ale aj začínajúceho sa ochorenia.

Pokiaľ ide o krátkodobé preťaženie, nepotrebujete špeciálnu starostlivosť. Ak vás však bolí niekoľko kĺbov naraz, dokonca sa pridáva opuch a začervenanie, ihneď pátrajte po príčine.

Aké sú príčiny bolesti kĺbov?
Ktoré sú najčastejšie ochorenia kĺbov?
Prečo sa objavujú bolesti kĺbov v tehotenstve?
Kedy vyhľadať lekára?
Poznáte potraviny proti bolesti kĺbov?

Čo je bolesť kĺbov?

Ak vás sem-tam zabolí niektorý kĺb, nestresujte sa. Taká bolesť je väčšinou neškodná a prejde bez následkov. Zvyčajne aj sami poznáte príčinu, napríklad úraz alebo preťaženie.

Bolesť kĺbov vzniká z rôznych príčin. Nie vždy je kĺb zapálený či opuchnutý, a niekedy bolí len jeden kĺb, niekedy viac kĺbov.

Príčina bolesti kĺbov závisí aj od veku. Preto lekár hľadá iné dôvody bolestí u detí, a iné u dospelých. Je to logické, hlavne kvôli opotrebovaniu.

U mnohých, a predovšetkým starších pacientov, lekári nachádzajú zmeny v štruktúre kĺbu, alebo v jeho okolí. Zvyčajne ide o nedostatok maziva, opotrebované chrupavky, šľachy či väzy, ale aj priľahlé svalstvo.

Bolesti kĺbov často postupujú cez nervy do ďalších častí: vtedy hovoríme, že bolesť „vyžaruje“ alebo „vystreľuje“. Napríklad, keď vás bolí bedrový kĺb, obvykle to pocítite aj v kolene.

Niektoré stavy už vyžadujú podrobnejšiu diagnostiku, keďže lekár musí určiť hlavný zdroj bolesti. Najprv sa pozrime na bolesti kĺbov, ktoré vyžadujú okamžitú liečbu:

  • infekcia v kĺbe (septická artritída) – pravdepodobná hospitalizácia,
  • zlomenina kosti – citeľne ovplyvňuje funkciu kĺbu/kĺbov,
  • reumatoidná artritída – týka sa hlavne menších kĺbov.

Bolesti kĺbov u dospelých

V dospelosti ide väčšinou o viacnásobnú bolesť, teda vás bolí viac kĺbov naraz, nie iba jeden. A prečo sa to deje? Tu sú hlavné príčiny.

  • Infekcia v tele. Bolesť kĺbov je typickým sprievodným znakom viróz, najmä chrípok s vysokou teplotou.
  • Osteoartritída. Bolesť vzniká kvôli opotrebovaniu kĺbov. Spočiatku ide o jeden kĺb, neskôr o viacero kĺbov.
  • Reumatoidná artritída. Prejavuje sa zápalom, bolesťou, opuchom kĺbov. Ráno sú kĺby najbolestivejšie, pretože sú po noci stuhnuté. Trvalý zápal poškodzuje kĺby.
  • Psoriatická artritída. Vyvoláva zápaly, bolesti, opuchy.
  • Reaktívna artritída. Infekcia nie je v skutočnosti v kĺbe, ale napríklad v črevách alebo v močovej rúre. Kĺb reaguje na túto infekciu.
  • Ide o zápaly v jednom, či vo viacerých kĺboch. Bolesť je mimoriadne silná. Najskôr bolí iba jeden kĺb, najčastejšie palec na nohe.
  • Ochorenia spojivového tkaniva. Napríklad systémový lupus a sklerodermia. Narušené sú tkanivá v celom tele, vrátanie šliach, väzov, chrupaviek, kostí, kože, krvných ciev, očí.
  • Nedostatok vitamínu D.

Ak vám diagnostikujú dnu, budete dodržiavať špeciálnu diétu. Základom je zníženie hladiny purínov. Tých je najviac v údeninách, vnútornostiach, mäsových vývaroch, strukovinách, kakau, čokoláde, chrene, cesnaku a pive.

Bolesti kĺbov v menopauze, resp. v tehotenstve

V živote ženy sú dve obdobia, keď ju potrápia kĺby, hoci s nimi predtým nemala problémy. Vždy za to môžu hormóny – buď v tehotenstve, alebo v menopauze.

Budúce mamičky by si mali dávať pozor najmä v poslednom trimestri. Vtedy hormóny uvoľňujú väzivá, aby pripravili telo na pôrod. V tomto období hrozia pády a úrazy.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Kedy vyhľadať lekára?

Bolí vás len jeden kĺb? Je vysoký predpoklad, že ste si ho vyvrtli alebo inak poranili.

Na druhej strane, bolesť jedného kĺbu je tiež príznakom infekcie. Vtedy je kĺb opuchnutý zapálený.

Vyhľadajte teda lekára, ak k bolesti pribudne opuch alebo začervenanie, alebo ak má bolestivé miesto vyššiu teplotu.

Ako sa liečia bolesti kĺbov?

Všetko závisí od príčiny. V prípade, že nejde o nič vážne, mnohým sa uľaví po bežne dostupných protizápalových liekoch – géloch a krémoch, ktoré obsahujú ibuprofén, diklofenak alebo ketoprofén.

Samozrejme, bolestivý kĺb si šetrite. Neznamená to však pasivitu. Potrebujete, aby svaly okolo kĺbov nezoslabli.

Po úraze vám pomôžu ľadové obklady. Tie však nepoužívajte pri chronickej bolesti kĺbov, alebo bolesti, ktorej pôvod nepoznáte.

Zdravá strava – prevencia pred bolesťami kĺbov

Stredomorská strava

Z rôznych dôvodov je považovaná za najzdravšiu. Účinkuje však aj ako prevencia pred ochoreniami kĺbov, keďže pôsobí protizápalovo.

Základom je ovocie a zelenina s nízkym glykemickým indexom, veľa strukovín, nenasýtených tukov a rýb. Hydina s mierou, málo mliečnych výrobkov a červeného mäsa.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Rybí olej

Rybí olej má vysoký obsah omega-3 mastných kyselín. Štúdie ukazujú, že má protizápalové účinky, a teda je veľmi užitočný pri bolestiach kĺbov.

Prírodné zdroje rybieho oleja:

  • studenovodné ryby – napríklad divoký losos, pstruh a sardinky,
  • omega-3 pre vegánov – sójové bôby, ľanové a chia semienka.

Kapustová zelenina

Kapustová zelenina obsahuje antioxidanty, ktoré blokujú bolesť a zápal kĺbov. Brokolica, karfiolkel, majú nielen veľa antioxidantov, ale aj vitamínov a vlákniny.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Kurkuma a ďumbier (zázvor)

Obe koreniny majú silné protizápalové účinky. Arizonská štúdia z roku 2006 potvrdila, že preventívne užívanie kurkumy znižuje riziko reumatoidnej artritídy a osteoporózy.

Výživové doplnky pre zdravie kĺbov

Ak intenzívne športujete, a najmä po štyridsiatke, zvážte doplnkovú kĺbovú výživu. Odporúča sa kolagén, želatína, žraločia chrupavka, pomôžu aj „gumení medvedíkovia“.

Tieto potraviny vyraďte, ak máte bolesti kĺbov:

  • cukor, sladkosti,
  • biele pečivo, biela ryža,
  • omega-6 mastné kyseliny – kukuričný olej, slnečnicový olej, arašidový olej, hroznový olej,
  • stužené tuky,
  • spracované mäsové výrobky.

Čaká vás operácia kĺbov?

V niektorých prípadoch už nestačí strava, aby ste sa zbavili bolestí, a preto musíte podstúpiť operačný zákrok. Ak si však myslíte, že to bude stať tisíce eur, nemusí to tak byť.

Pozrite sa, čo vám ponúka ZP Union: https://www.union.sk/operacia-klbov-zdarma.

 

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje:

https://patient.info/bones-joints-muscles/joint-pain

https://www.verywellhealth.com/severe-joint-and-muscle-pain-arthritis-2249981

https://health.clevelandclinic.org/the-best-food-to-help-relieve-your-joint-pain/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4359818/pdf/ARTHRITIS2015-708152.pdf

https://health.clevelandclinic.org/the-power-of-fish-in-your-diet-infographic/

Pridaj komentár