V pondelok 15. októbra si pripomíname Svetový deň bielej palice. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska v spolupráci s Prezídiom Policajného zboru SR pri tejto príležitosti pripravuje dopravno-výchovnú akciu Deň bielej palice.
Cieľom akcie je upozorniť vodičov na chodcov so zrakovým postihnutím, ktorí sa pohybujú s bielou palicou či vodiacim psom bez sprievodu inej osoby. Spoliehajú sa hlavne na svoj sluch, čo je však v dnešnej dobe nástupu tichých automobilov stále nebezpečnejšie. Preto Európska únia nevidiacich navrhuje zavedenie špeciálneho zvukového systému, ktorý by sa aktivoval pri rýchlosti vozidla nižšej než 40 km/h, dôležitá je však predovšetkým ústretovosť vodičov. „Ide nám nielen o našu bezpečnosť pri samostatnom pohybe, ale najmä o bezpečnosť všetkých účastníkov cestnej premávky, ktorým biela palica signalizuje našu prítomnosť,“ približuje Branislav Mamojka, predseda Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska.
V Deň bielej palice budú nevidiaci ľudia po celom Slovensku naznačovať na 61 priechodoch v 47 mestách svoj úmysel prejsť cez priechod pre chodcov. Policajné hliadky budú niekoľko desiatok metrov za priechodom zastavovať autá. Vodiči, ktorí nevidiacemu chodcovi nedali prednosť, dostanú okrem vysvetlenia priestupku informačný leták s vysvetlením funkcie bielej palice. Šoféri, ktorí pred priechodom zastavili, získajú navyše darček – osviežovač do auta s potlačou motívu Dňa bielej palice a loga ÚNSS.
Akcia má osvetový a preventívny charakter. „Zámerom nie je vyberanie blokových pokút, ale zníženie nehodovosti a úmrtnosti na cestách.“ povedal viceprezident Ľubomír Ábel. Od začiatku tohto roku zomrelo pri dopravných nehodách 45 chodcov, z toho 10 na priechode pre chodcov. V minulom roku sa dopravné nehody stali osudnými 43 chodcom, z toho siedmim na priechode.
Záštitu nad akciou prevzal minister vnútra Róbert Kaliňák. „Hendikepovaní ľudia majú vždy o čosi ťažší a zložitejší život a fungovanie ako ľudia zdraví. A je na nás zdravých, aby sme im z časti pomohli a uľahčili ich život. Je dôležité, aby vodiči na cestách boli ohľaduplní, pozornejší aj k ľuďom so zrakovým postihnutím a všímali si biele palice tých, ktorí majú sťažené orientovanie sa a vôbec premiestňovanie. Dopravno-východná akcia Deň bielej palice je veľmi dobrý a užitočný projekt, ktorý podporujeme a budeme podporovať,“ vyjadril sa minister.
Deň bielej palice mediálne podporuje Zelená vlna Slovenského rozhlasu.