Banská Bystrica: Magnetoterapia dostupnejšia pre viac pacientov

Oddelenie fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie (OFBLR) FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica získalo pred mesiacom nový prístroj, ktorý umožní kvalitnú magnetoterapeutickú liečbu väčšiemu počtu pacientov.

Na prístroj získala nemocnica dotáciu z Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorý prispel sumou 3000 EUR.

 „Magnetoterapia bola ako liečebná metóda doteraz na OFBLR využívaná, avšak prístroje už boli zastarané a poruchové. Potrebovali sme nový prístroj, ktorým by sme mohli odliečiť aj väčší počet pacientov naraz. Výhodou magnetoterapie je, že sa môže aplikovať aj pacientom s kovovými implantátmi, a pacient sa nemusí vyzliekať. Nový prístroj na magnetoterapiu je využiteľný naraz pre štyroch pacientov s rôznymi diagnózami. Šesť rôznych aplikátorov umožňuje účinnejšie cielenie terapie, v závislosti od lokalizácie ochorenia,“ približuje výhody primárka oddelenia, MUDr. Gabriela Majeríková.

Čo je magnetoterapia

Magnetoterapia využíva liečebné účinky nízkofrekvenčného pulzného magnetického poľa, na uvoľnenie stuhnutých svalov. Pôsobí proti opuchom, zápalom, bolestiam, a má regeneračný efekt.

Magnetoterapia podporuje vpravovanie iónov vápnika do buniek, čím urýchľuje hojenie kostí. Má široké terapeutické využitie pri liečbe:

  • bolesti,
  • porúch pohybového systému,
  • poúrazových stavov,
  • ochorení nervového systému,
  • sclerosis multiplex.
magnetoterapia ložko
Lôžko na magnetoterapiu

Veľmi dobré účinky sú pozorované pri liečbe osteoporózy, kde je magnetoterapia aplikovaná ako podporná liečba. Výhodou magnetoterapie je aj to, že nedochádza k prehrievaniu osteosyntetického materiálu, teda môže byť indikovaná aj pacientom, ktorí majú (napríklad) umelú kĺbovú náhradu.

„Som rada, že nová magnetoterapia doplní široké spektrum fyzikálnej terapie, ktoré v našej nemocnici pacientom ponúkame,“ uviedla riaditeľka nemocnice, Miriam Lapuníková.

Zdroj: FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica

Redakčne spracované (jam)

Ilustračné fotografie

Pridaj komentár