Banská Bystrica 9. mája (TASR) – Poradňa pre optimalizáciu pohybovej aktivity odboru podpory zdravia (OPZ) banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva pripravila nielen na 10. mája (Svetový deň pohybom ku zdraviu) viacero aktivít spojených s propagáciou pohybu pre zdravie človeka. Všetky pracovné dni v tomto týždni sú v Poradni pre optimalizáciu pohybovej aktivity Dni otvorených dverí. TASR informovala hovorkyňa RÚVZ Mária Tolnayová.
Vo štvrtok od 8.30 do 11.30 h budú dve inštruktorky zdravotnej výchovy demonštrovať návštevníkom zdraviu prospešné cvičenia a poskytovať pohybovú inštruktáž. Návštevníci budú mať tiež možnosť zacvičiť si. Dnes aj 11. mája bude zas telovýchovná lekárka Hana Vrbanová z Poradne pre optimalizáciu pohybovej aktivity v priestoroch OPZ RÚVZ poskytovať individuálne poradenstvo záujemcom k ich konkrétnym problémom a potrebám optimálne dávkovaného vhodného pohybu vo vzťahu k zlepšeniu ich zdravia.
Ďalšie aktivity OPZ RÚVZ v Banskej Bystrici sa budú konať mimo sídla RÚVZ. Počas Svetového dňa pohybom ku zdraviu 10. mája sa od 8.00 do 10.00 h uskutočnia v Strednej priemyselnej škole Jozefa Murgaša v Banskej Bystrici dve prednášky pre študentov o význame pohybovej aktivity pre zdravie človeka spojené s besedami. V ten istý deň od 14.30 do 17.30 h sa bude poskytovať poradenstvo pre návštevníkov Krytej plavárne na Štiavničkách spojené s meraním krvného tlaku a jednoduchými kondičnými testami.
Dôvodom každoročného úmrtia najmenej 1,9 milióna ľudí vo svete, vrátane viac ako 600.000 v Európskom regióne Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), je nedostatok fyzickej aktivity. Viac ako 35 miliónov ľudí, čo je 60 percent všetkých úmrtí vo svete, zomrelo v roku 2005 na chronické ochorenia, najmä kardiovaskulárne, onkologické, metabolické či respiračné, pokračovala hovorkyňa. WHO sa v máji 2002 rozhodla zaradiť do svojho kalendára významných dní počnúc rokom 2003 svetový deň pod názvom Pohybom ku zdraviu (Move for Health), ktorým sa stal 10. máj.
Cieľom tejto iniciatívy je upozorniť na rastúci počet chronických ochorení spôsobených nedostatkom pohybu najčastejšie aj v kombinácii s nezdravou výživou. „WHO dlhodobo spolupracuje aj s celosvetovými športovými organizáciami, aby prispela k riešeniu problému chronických ochorení podnecovaním zdravého životného štýlu, ktorý zahŕňa i dostatok fyzickej aktivity. Aké aktivity sa uskutočnia pri príležitosti Svetového dňa pohybu pre zdravie, si rozhodujú jednotlivé štáty samotné. V rámci tohto dňa budú aj RÚVZ v SR prostredníctvom Poradní zdravia a oddelení výchovy ku zdraviu realizovať rôzne aktivity a RÚVZ v Banskej Bystrici nebude výnimkou,“ uviedla Silvia Kontrošová, vedúca OPZ banskobystrického RÚVZ.