Andropauza – mužská obdoba menopauzy. Návaly tepla majú aj muži

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Médiá sú plné informácií o ženskej menopauze, všade si prečítame rady, ako toto obdobie prekonať bez väčších komplikácií.

Popritom sa dáva malý priestor mužskej andropauze, ktorá prichádza približne v rovnakom období.

Andropauza je taktiež dôsledkom hormonálnych zmien v tele. Odhaľujú sa však ťažšie, a to prináša mužom vážnejšie a dlhodobejšie problémy.

Čo je to andropauza?

Andropauza sa ľudovo nazýva aj „druhá mužská puberta“. Spôsobuje ju výrazný pokles hladiny testosterónu v tele. To sa najprv odrazí na fyzických zmenách, ktoré prerastú aj do psychických problémov.

Chlap sa musí vyrovnať s tým, že už nebude taký produktívny, ako keď bol mladší. To mu však pripomína nadchádzajúcu starobu. Prekonávanie nepríjemných myšlienok je pre muža rovnako náročné, ako u ženy v menopauze.

Lenže, muži o svojich problémoch – na rozdiel od žien – neradi hovoria. Starnúci chlap všetko prežíva sám vo svojom vnútri, o čo je to ťažšie. Aj preto je andropauza stále v úzadí, ako keby ani neexistovala.

Príznaky andropauzy:

  • únava, slabšia fyzická výkonnosť,
  • menej ochlpenia, pomalší rast chĺpkov,
  • bolesti kostí,
  • priberanie,
  • nočné močenie,
  • poruchy spánku,
  • poruchy pamäti,
  • veľmi suchá koža,
  • vypadávanie vlasov,
  • zmeny nálad,
  • poruchy sústredenia,
  • chudokrvnosť.
andropauza-prejavy
Zdroj foto: AdobeStock.com

Problémy v intímnej oblasti

Testosterón hrá hlavnú úlohu v sexuálnej aktivite muža. Jeho množstvo ovplyvňuje nielen kvalitu „výkonu“, ale tiež „chuť“ na intímne radovánky. Preto keď testosterón v čase andropauzy výrazne poklesne, chlap zrazu nemá pomyslenie na sex.

Dobrovoľná abstinencia môže trvať aj niekoľko týždňov, dokonca mesiacov, čo by si muž predtým  nedokázal predstaviť. S tým súvisí aj kvalita erekcie, ktorá je kvôli nedostatku testosterónu slabšia a kratšia.

Od tohto momentu môže trvalo upadať chuť na sex. Preto je dôležité, aby ste svoj stav konzultovali s lekárom. 

Depresia a andropauza

Hormonálne zmeny v tele vplývajú aj na psychiku. Najprv sa to prejavuje zmenami nálad, ktoré môžu byť náhle, navyše aj extrémne odlišné. Deje sa to podvedome, muž svoje nálady nedokáže ovplyvňovať.

V druhej fáze prichádza apatia, keď muža prestávajú baviť aj také veci, ktoré mu robili predtým veľkú radosť. Často sa stáva, že trebárs pozerá na zapnutý televízor, ale pritom je zahľadený do seba, v skutočnosti teda nič nevníma.

Pokles testosterónu, v kombinácii s úbytkom síl, môže viesť až k depresiám. Muž sa ťažko zmieruje s novou situáciou, čo vyvoláva pocity beznádeje a úzkosti. Tieto stavy už treba konzultovať so psychológom.

Návaly tepla u mužov

Andropauza prebieha v mnohých ohľadoch veľmi podobne ako menopauza. U žien je „prechod“ sprevádzaný výraznými fyzickými zmenami, čo u mužov nie je badateľné, ale ostatné príznaky sú u oboch pohlaví takmer totožné.

Hlavným prejavom sú napríklad návaly tepla. Jediný rozdiel je v tom, že u mužov to prichádza najmä v noci, keď sa budia úplne spotení. Samozrejme, že nočné prebúdzanie zhoršuje kvalitu spánku a celkovo oslabuje organizmus.

Inkontinencia počas andropauzy

U niektorých mužov môžu nastať aj problémy s pomočovaním, čo sa deje najmä v noci. Muži chodia častejšie na toaletu, no nie vždy sa im podarí udržať moč v mechúre, kým „dobehnú“.

Funkcia „držiakov“ sa môže časom oslabovať, čo niekedy vedie k trvalej inkontinencii. Ak vás často tlačí na WC, bez hanby navštívte urológa, aby ste zabránili spoločenským nepríjemnostiam.

Kedy sa začína andropauza?

Pokles testosterónu v tele nie je nikdy náhlou záležitosťou. Odborníci tvrdia, že testosterón začne výraznejšie ubúdať po tridsiatke, len to zatiaľ nie je veľmi badateľné. Samotná andropauza sa začína oveľa neskôr, až v období medzi 50. a 55. rokom života.

Pochopiteľne, ide o orientačný údaj, veľa záleží od ostatných faktorov. Napríklad niektoré choroby môžu andropauza navodiť skôr, a naopak, ak sa muž o seba stará, má dobrú genetickú výbavu, pravidelne športuje, tak ju vie oddialiť.

Ako dlho trvá andropauza?

Mužský „prechod“ trvá podstatne dlhšie ako ženský. Hlavným dôvodom je to, že ak včas nerozoznáme prebiehajúce zmeny, jednotlivé príznaky sa časom zhoršujú. Andropauza preto niekedy prebieha aj niekoľko rokov, kým si muž prizná, že sa niečo deje.

Rýchlasprávna reakcia je teda rozhodujúca. Veľa závisí od toho, ako dokážeme zareagovať na zmenu, ako sa na ňu „nastavíme“. Predovšetkým treba dostať pod kontrolu hladinu testosterónu, v čom vám pomôže lekár.

Test na andropauzu

Zatiaľ čo menopauzu spoľahlivo odhalí zmena menštruačného cyklu, pri andropauze musí muž podstúpiť overovací test. V prvom kroku si ho môže urobiť v pohodlí domova. Ide o sériu otázok, ktorými sa zisťuje prítomnosť jednotlivých príznakov.

Ak ich odhalíte viac, mali by ste zájsť za praktickým lekárom. Testy vie urobiť aj endokrinológ alebo urológ. Odborníci vám nalačno odoberú krv, aby zmerali hladinu testosterónu, ale aj iných dôležitých hormónov.

Pokiaľ sa andropauzu nepodarí odhaliť týmto vyšetrením, robí sa špeciálny test.

Lieky na andropauzu

Princíp liečby andropauzy je veľmi jednoduchý. Človek musí dostať do tela chýbajúci testosterón, aby nastala hormonálna rovnováha a zlepšilo sa fungovanie organizmu. Najčastejšie sa podávajú tabletky, ktoré užívate na dennej báze.

Druhou alternatívou sú injekcie, ktoré dostávate v pár-mesačných cykloch. Modernejšou formou liečby je implantát, ktorý postupne uvoľňuje testosterón. Okrem toho však musíte urobiť niekoľko zmien v režime, čo taktiež podporí obnovu hormónu.

Prvé výraznejšie zmeny prichádzajú po 6 týždňoch liečby. Táto terapia sa neodporúča v prípade onkologických ochorení a vážnejších problémov s prostatou!

andropauza-test
Zdroj foto: AdobeStock.com

Čo podporuje tvorbu testosterónu?

  • pravidelný pohyb a cvičenie,
  • užívanie prírodných bylinných extraktov,
  • vyvážená strava – kvalitné bielkoviny, zelenina a ovocie,
  • obmedzenie fajčenia, no lepšie je úplne prestať,
  • minimum alkoholu,
  • kvalitný spánok,
  • pravidelný sex – aspoň raz týždenne,
  • obmedzenie stresu.

Predávkovanie testosterónom

Užívanie hormonálnych liekov nemôže prebiehať bez lekárskeho dozoru. Ak sa predávkujete, môže dôjsť k deformovaniu vnútorných orgánov, alebo si úplne oslabíte prirodzenú tvorbu testosterónu v organizme.

Tabletky vám pomôžu naštartovať tvorbu testosterónu, ale z dlhodobého hľadiska nemôžu byť jediným riešením. Aj preto by ste mali zmeniť svoje návyky, čo dopomôže k prirodzenej tvorbe hormónu.

Zdroje:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4046605/
  2. https://www.webmd.com/men/guide/male-menopause
  3. https://www.medscape.com/viewarticle/406443
  4. https://www.chp.gov.hk/en/static/80026.html
  5. https://www.healthline.com/health/warning-signs-male-menopause

Pridaj komentár