Ako si poradiť s bolesťou pri ulceróznej kolitíde?

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Ulcerózna kolitída je zápalové ochorenie hrubého čreva, ktoré spôsobuje rôznu mieru bolesti. V zásade platí, že čím je bolesť väčšia, tým je ochorenie závažnejšie a rozšírenejšie. Odlišné môže byť aj miesto bolesti – závisí od toho, kde konkrétne sa zápal v hrubom čreve nachádza a takisto, aký je veľký.

Čo je ulcerózna kolitída?

Čo spôsobuje bolesť pri ulceróznej kolitíde?

Kde ulcerózna kolitída bolí?

Ktoré lieky sú vhodné pri ulceróznej kolitíde?

Prečo je dôležité ulceróznu kolitídu liečiť?

Dá sa ulcerózna kolitída operovať?

Môžu ulceróznu kolitídu ovplyvniť stravovacie návyky?

Čo to je ulcerózna kolitída?

Ulcerózna kolitída je chronické zápalové ochorenie hrubého čreva, ktoré vždy postihuje konečník a môže sa šíriť a postihnúť celé hrubé črevo. Ide o povrchový zápal. Najčastejším príznakom sú riedke stolice s prímesou krvi a hlienu, bolestivé nutkanie na stolicu, bolesti brucha. Toto chronické ochorenie sa v prevažnej väčšine diagnostikuje pacientom v období medzi dvadsiatym a štyridsiatym rokom života, teda v produktívnom veku. Charakteristickou črtou je striedanie období bez príznakov, teda tzv. remisií a období tzv. ataku, keď pacient pociťuje ťažkosti vyplývajúce z ochorenia.

Zdroj foto: Stock.adobe.com

Prečo ulcerózna kolitída bolí?

Za primárny faktor bolesti brucha sa často považuje samotná zápalová aktivita, vyplývajúca z ochorenia ulceróznej kolitídy. Dôvodom je, že zápalové bielkoviny – takzvané cytokíny – zvyšujú dráždivosť zmyslových nervov, ktoré prenášajú informácie o čreve do mozgu. Ďalšou príčinou bolesti brucha je u pacientov reakcia nervového systému na roztiahnutie črevných kľučiek a úsilné pohyby čriev. Bolesť však môže byť ovplyvnená aj emočnými vplyvmi a kognitívnymi faktormi (schopnosť posudzovania a riešenia problémov). Úzkosť a depresia sa tiež môžu vo významnej miere spolupodieľať na zhoršení základného ochorenia a jeho príznakov, ako je aj chronická bolesť brucha.

Ako a kde ulcerózna kolitída bolí?

Pri ulceróznej kolitíde sa bolesť najčastejšie lokalizuje do ľavého podbrušia. Dôvodom je fakt, že postihuje prevažne ľavú časť hrubého čreva. Bolesť je vnútorná, tupá až kŕčovitá a môže byť rôznej intenzity. Bolesť sa môže zmeniť na povrchovú, napríklad pri veľmi ťažkom zápale čreva, keď dôjde k podráždeniu pobrušnice.

Zdroj: Instagram Slovenský pacient

Bolí ulcerózna kolitída stále?

Bolesť je prvotným symptómom až u 70 % pacientov v čase prvotnej diagnózy ochorenia ulceróznej kolitídy a až u 80 % pacientov v rámci období vzplanutia ochorenia so stredne závažnou až vysokou aktivitou. Asi u 20 % pacientov bolesť pretrváva aj pri klinickej a endoskopickej remisii ochorenia. Riedke stolice sú často u pacientov s ulceróznou kolitídou sprevádzané bolestivým nutkaním na stolicu, ktoré často po vyprázdnení ustupuje – to sú takzvané tenezmy. Pri ťažšej forme bývajú bolesti brucha prítomné aj bez súvisu so stolicou a po vyprázdnení pretrvávajú.

 

Zdroj foto: Stock.adobe.com

Aké lieky pomáhajú pri ulceróznej kolitíde?

Súčasné poznatky o ulceróznej kolitíde podporujú stratégiu špecifickej liečby. Tá spočíva v potlačení zápalovej aktivity a tak aj samotnej bolesti imunosupresívnymi liekmi (kortikoidy, 5-aminosalicyláty, azatioprín) a/alebo aj biologickou liečbou.

Spazmolytiká sú rýchlo pôsobiace lieky, ktoré zmierňujú kŕče v črevách spôsobené zápalom, čiastočnými obštrukciami čriev alebo prebytočným plynom v črevách.

Z liekov priamo účinkujúcich na bolesť je vhodné preferovať paracetamol, prípadne COX-2 selektívne nesteroidné protizápalové liečivá (celekoxib) alebo tramadol. Lieky proti bolesti zo skupiny neselektívnych nesteroidných protizápalových liečiv (napr. kyselina acetylsalicylová, ibuprofén) môžu byť veľmi účinné pri bolestiach mimo gastrointestinálneho traktu, odporúča sa však týmto liekom pri bolesti brucha vyhnúť. Často totiž spôsobujú poškodenie gastrointestinálneho traktu, čím môžu napodobňovať symptómy ulceróznej kolitídy.

Pri bolestiach brucha je dôležité rozpoznať aj psychologické faktory, ktoré môžu stáť za chronickou bolesťou. Takúto chronickú bolesť je možné liečiť niektorými antidepresívami.

Čo sa stane, ak sa ulcerózna kolitída nelieči?

Ulcerózna kolitída je chronickým ochorením často progresívnym priebehom, ktorý sa sám spontánne neupraví.  Bez liečby môžu symptómy pretrvávať, zhoršovať sa a zápal sa môže šíriť nekontrolovane celým hrubým črevom. Ulcerózna kolitída bez adekvátnej liečby vedie aj k nutričným nedostatkom, únave, necielenému chudnutiu, anemizácii, horúčkam, krvácaniu z konečníka až k prasknutiu čreva. Rovnako neliečenie chronického zápalu vedie k vyššiemu riziku vzniku rakoviny hrubého čreva. U detí môže neliečenie ulceróznej kolitídy obmedziť rast a narušiť ich celkový vývoj.

Zdroj foto: Stock.adobe.com

Kedy je pri ulceróznej kolitíde nutná operácia?

Indikácie možno rozdeliť na akútne a plánované. Základom liečby ulceróznej kolitídy je medikamentózna liečba a operačné riešenie prichádza na rad až po vyčerpaní možností konzervatívnej liečby, teda jej zlyhaní. Druhým dôvodom operácie je zhubný nádor hrubého čreva alebo zúženie čreva nepriechodné pre endoskop. U pacientov s chronickým zápalom hrubého čreva je vyššie riziko vzniku zhubného nádoru čreva – toto riziko rastie po desiatich rokoch trvania ochorenia. Medzi akútne indikácie patrí prederavenie (perforácia) čreva, ťažký zápal čreva nereagujúci na intenzívnu medikamentóznu liečbu (takzvaný toxický megakolón) a akútna črevná nepriechodnosť.

Zdroj foto: Stock.adobe.com

Stravovacie návyky pri ulceróznej kolitíde 

Aj keď nie je známa diéta, ktorá by definitívne vyliečila ulceróznu kolitídu, výživa a diéta hrajú v liečebnom procese dôležitú úlohu. U pacientov s črevnými zápalmi často pozorujeme deficit niektorých vitamínov a minerálov, intolerancie niektorých potravín. Základom každej diéty, aj tej pri zápalových ochoreniach čreva, je dostatočný príjem základných živín (cukry, tuky, bielkoviny), vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Strava má byť z kvalitných surovín a dostatočne energeticky bohatá. Ak je telo dostatočne energeticky a nutrične zásobené, lepšie v ňom prebiehajú hojivé procesy a lepšie funguje imunitný systém. Dôležitými zásadami sú: jesť menšie porcie a častejšie, aby nebolo črevo nadmerne zaťažené veľkým objemom stravy; vyhýbať sa dráždivým potravinám ako sú vyprážané, mastné a korenené jedlá, ktoré prispievajú k hnačke a nafukovaniu, a tak zhoršujú príznaky ochorenia. Dôležitý je však aj dostatočný pitný režim s obmedzením kofeínu, ktorý zrýchľuje črevné pohyby a môže vyvolať alebo zhoršiť hnačku.

Autorka: MUDr. Anna Gojdičová, PhD., Gastroenterologické centrum Ružinov, Bratislava

Redakčná úprava: Jana Krajčovičová

Pridaj komentár