Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Zažívajú to všetky páry, ktorých vzťah ukončil rozchod a majú potomstvo: „Čo teraz s deťmi?“ Z maličkostí, cez ktoré kedysi – keď ešte boli rodinou – prechádzali s úsmevom, sa stávajú zásadné problémy, nesúlad, nad ktorým vedeli mávnuť rukou, sa mení na neprekonateľnú priepasť. V tom čase, keď nás na tom druhom všetko hnevá oveľa viac než predtým, premýšľame, či vychovávame svoje deti správne, či sa nemýlime vo svojich rozhodnutiach.
Ako vychovávať deti v období rozchodu a po ňom?
Prečo je dôležité vopred sa dohodnúť o starostlivosti?
Ako vyriešite finančné problémy?
Viete pomenovať vlastné chyby a ťažiť z nich?
Výchova dieťaťa by nemala byť ničím extrémne náročným. Koniec-koncov, povedal to už vynikajúci psychológ Ivan Štúr: „Deti netreba veľmi vychovávať, stačí pekne žiť a ony sa pridajú.“ Lenže: ako žiť pekne, keď sa vaše svety delia?
Pomôže vám týchto 5 zásad:
Pre deti je najlepšie, keď sa porozchodová starostlivosť podobá na tú predrozchodovú
Je dobré, keď dokážete v čase rozchodu udržať s deťmi taký istý rytmus, ako keď ste boli spolu. Kto chodieval na krúžky s deťmi predtým – mal by to robiť aj potom. Naopak – ten druhý, kto to predtým nerobil, by nemal tento priestor zaberať. Je dôležité, aby obom rodičom zostali príjemné chvíle prežité spolu s deťmi, rituály, napríklad chodenie na turistiku či len tak na huby. Ak by sme mali niečo zmeniť, tak potom pomoc pri povinnostiach, ktoré majú deti v škole. Tie by sme si po rozvode mali rozdeliť fifty-fifty.
Samozrejme, závisí to od rozhodnutia súdu o starostlivosti o dieťa. Ak zverí dieťa do opatery jedného z rodičov, môže mať ten druhý upravené podmienky styku s dieťaťom. V hre je mnoho faktorov a každý pár je iný.
Buďte voči sebe veľkorysí, vráti sa vám to
Základom toho, že vám na celý život ostanú dobré vzťahy s deťmi a budete môcť byť pri ich výchove, zrkadliť sa v nich, je dobrý a veľkorysý rozvod.
Neriešte maličkosti, ale tie podstatné veci:
- Ako si rozdelíme naše bývanie, aby sme obaja mohli začať odznova?
- V akom pomere si rozdelíme náklady na starostlivosť o deti?
- Ako vyriešime manažment školy, krúžkov, športovania?
- Aké väzby na širšiu rodinu a priateľov necháme deťom?
Čím pružnejšie tieto dohody budú, tým ľahšie sa v nich bude deťom fungovať. Boj o každé euro alebo o každú minútu neprinesie nič dobré.
Aj rodina vie zamiešať karty: Ako budete po rozvode fungovať vy dvaja?
Babičky, tety, ujovia – tí dokážu poriadne zamiešať karty aj emócie. Rozhodnutie žiť samostatne však patrí iba vám dvom: preto ho len oznamujte, spoločne s pravidlami, na ktorých ste sa dohodli. Rodinu požiadajte, aby vaše rozhodnutie nekomentovali pred deťmi, akokoľvek by sa im páčilo či nepáčilo. Umožnite im, ak ste to mali vo zvyku, stretnúť sa pri rodinných oslavách či pri bežných, príjemných príležitostiach.
Deti nežijú v kine
„My im nehovoríme o našich problémoch.“; „Pred nimi sa nehádame.“ Presne toto hovoria často rodičia, ktorí sa rozchádzajú. Ale je jasné, že hovoria – deti to vidia aj cítia. Nemusíte hovoriť slovami; to, čo sa deje, odkukajú z vašich gest, z toho predsa vidia, ako sa k sebe správate. Klamať deťom je oveľa horšie, než im priznať, že ste smutní, nešťastní, neistí… – to všetko patrí k životu.
Myslite na to, že v tomto náročnom období sa aj ony učia, ako sa majú správať, keď veci nejdú podľa plánu.
Čo ak je to naozaj zlé?
Niekedy nás rozchod zomelie tak, že sa ocitneme vo víre a nevieme si poradiť. Vtedy často hovoríme, že sme niekde urobili chybu, ale nie vždy dokážeme rýchlo nájsť spôsob, ako ju napraviť – a najmä to, ako nastaviť pravidlá pre budúcnosť. Najmä vtedy, keď domov prestáva byť bezpečným miestom.
Zlé zvyky sa vás budú držať ako kliešte. Napríklad krik. Tresty. Obmedzovanie. Keď to opäť začne, nebojte sa postaviť na stranu detí. Nekompromisne. Je na to jeden cvik. Zavrite oči a skúste si obliecť kožu svojho dieťaťa. Pozerajte sa na to, čo sa deje, jeho očami, čupnite si, pozerajte dohora na všetkých tých veľkých ľudí. Verte, že intuícia vás povedie k dobrému rozhodnutiu.
Odbornú kontrolu zabezpečila PhDr. Ida Želinská (1972), sociálna pracovníčka v slobodnom povolaní. Najčastejšie rieši konflikty v rodinách. Je spoluautorkou knižky Prečo deti chodievajú na políciu a na súd.