Akné postihuje asi 85 % ľudí vo veku 11 – 30 rokov a 3 % ľudí nad 30 rokov. Pretrváva väčšinou niekoľko rokov, a svojou lokalizáciou, najmä na tvári, môže byť príčinou psychickej traumy so sociálnou izoláciou pacienta. Ľudia s akné sa v spoločnosti cítia nepríjemne, mávajú úzkostné stavy, depresiu. Neliečené, alebo nesprávne liečené akné, môže na koži zanechať permanentné jazvy, no pretrvávanie psychických problémov je nemenej závažný aspekt.
Čo je akné?
Akné je multifaktoriálne ochorenie postihujúce pilosebaceóznu (vlasovo-mazovú) jednotku kože. Vyskytuje sa na miestach s najväčším množstvom mazových žliaz, predovšetkým na tvári a hornej časti hrudníka. Niekedy sú postihnuté ramená a celý chrbát. U väčšiny pacientov sa ochorenie začne v puberte, keď mužské hormóny – androgény spôsobujú zväčšenie mazovej žľazy a zvýšenú tvorbu mazu. Zároveň sa objaví porucha rohovatenia povrchových buniek kože, ktoré upchajú vývod folikulu. V upchatom folikule sa hromadí maz. Takéto prostredie je vhodné pre pomnoženie baktérie Propionibacterium acnes, s následným zápalom kože.
Hlavné prejavy akné
Pri akné sa na koži vytvárajú komedóny – uhry, zapálené a hnisavé vyrážky (papuly, pustuly), v ťažších prípadoch uzly fialovočervenej farby. Komedóny bývajú uzavreté, otvorené (s tzv. čiernou hlavičkou), alebo môže ísť o mikrokomedóny, ktoré sú uložené hlboko v koži, a voľným okom nie sú viditeľné. Podľa toho, ktoré prejavy prevládajú, sa akné delí na Acne comedonica, kedy sú prítomné iba uhry, Acne papulopustulosa 1. až 4. stupňa, ktoré je sprevádzané tvorbou zapálených a hnisavých vyrážok, a acne nodulocystica, pri ktorom sa objavujú zapálené a bolestivé uzly.
Liečba akné
Aby bola terapia úspešná, musí si všímať všetky štyri základné príčiny vzniku akné: poruchu rohovatenia kože, zvýšenú tvorbu mazu, zmnoženie baktérie Propionibacterium acnes a zápal. Monoterapia jednou účinnou látkou je úspešná iba pri Acne comedonica – všetky ostatné formy si vyžadujú kombináciu viacerých účinných látok. V liečbe akné sa najčastejšie používajú lokálne alebo celkové antibiotiká, či keratolytiká na ovplyvnenie rohovatenia buniek. U žien sú účinné celkové antiandrogény vo forme perorálnej antikoncepcie. Jediný liek, ktorý ovplyvňuje všetky príčiny vzniku akné, je celkovo podávaný izotretinoin. Využíva sa však výlučne pri najťažších prejavoch. Liečba nesmie byť nikdy univerzálna, a musí sa prispôsobiť typu, rozsahu a lokalizácii akné. Popritom treba brať do úvahy aj to, či má akné tendenciu hojiť sa do jaziev. U Acne comedonica stačí lokálna monoterapia prípravkami s komedolytickým účinkom. Najúčinnejšie sú lokálne retinoidy (tretinoin, adapalen), kyselina azealová, lipohydroxykyselina, α – hydroxykyseliny, benzoylperoxyd a kyselina salicylová. Pri Acne papulopustulosa 1. až 4. stupňa (s tvorbou zapálených a hnisavých vyrážok) už monoterapia nestačí: používa sa kombinácia viacerých účinných látok, ktoré sa nachádzajú v jednom prípravku, alebo sa nasadzuje niekoľko prípravkov súčasne. Najčastejšie sa kombinuje lokálne antibiotikum so zinkom, retinoidom alebo benzoylperoxidom.
Dermokozmetika a disciplinovaný pacient
Každá liečba akné si vyžaduje pravidelnú dennú starostlivosť. Na čistenie a ošetrenie kože by sa mali používať iba prípravky dermokozmetiky, ktoré majú aj liečivé účinky, teda nie prípravky bežnej kozmetiky. Dermokozmetika je vyvíjaná na podporu dermatologickej liečby, postterapeutickú starostlivosť, prevenciu kožných ochorení, korekciu vád a zmeny vzhľadu. Jej zloženie podlieha zákonnej úprave a striktným predpisom, aby bola zaručená maximálna bezpečnosť a účinnosť prípravkov. Iným pomocným liekom sú nutrikozmetiká. Sú to potravinové doplnky, ktoré obsahujú makro- a mikroživiny podporujúce funkciu a štruktúru kože. Často sú počas celej liečby akné potrebné líčidlá (makeup). Pokiaľ je líčidlo z radu dermokozmetiky, pacient ho má považovať za súčasť terapie. Aj keď lekár veľmi starostlivo vyberie vhodný liečebný postup, bez dobrej spolupráce nemusí byť výsledok zaručený. Preto si vždy musíme pripomínať, že akné je chronické ochorenie, a odpoveď na liečbu je relatívne pomalá.