Akné a možnosti liečby

Akné je veľmi časté kožné ochorenie, ktoré postihuje 85 – 90 % ľudí vo veku 11 – 30 rokov. Môže sa však objaviť v každom veku, a väčšinou pretrváva niekoľko rokov. Pre svoju lokalizáciu – najmä na tvári – sa pacienti vyhýbajú spoločnosti, sú depresívni, ťažšie si hľadajú zamestnanie. Neliečené, alebo nesprávne liečené akné, môže na koži zanechať jazvičky, čo vedie k celoživotným psychickým problémom.

Puberta ako vrcholné obdobie

Príčin vzniku akné je viac. V puberte dochádza k zvýšenej tvorbe mužských hormónov – androgénov, ktoré spôsobujú zväčšenie mazovej žľazy – preto sa v tomto období života vytvára tak veľa mazu. Zároveň dochádza k poruche rohovatenia povrchových buniek kože. V upchatom folikule sa hromadí maz, a toto prostredie je vhodné pre zmnoženie baktérie Propionibacterium acnes, aj s následným zápalom kože.

Akné sa vyskytuje na miestach s najväčším množstvom mazových žliaz – na tvári a hornej časti hrudníka. Môže však postihovať aj ramená a celý chrbát.

Pri akné sa na koži vytvárajú komedóny – uhry, zapálené a hnisavé vyrážky, a v ťažších prípadoch uzly fialovočervenej farby. Komedóny môžu byť uzatvorené, otvorené (s čiernou hlavičkou), alebo sa stretávame s mikrokomedónmi, ktoré sú hlboko v koži, a voľným okom nie sú viditeľné.

Stupňovanie akné

Podľa toho, ktoré prejavy prevládajú, sa akné delí na Acne comedonica, kedy sú prítomné iba uhry, Acne papulopustulosa 1. až 4. stupňa – s tvorbou zapálených a hnisavých prejavov, a Acne nodulocystica – so zapálenými a bolestivými uzlami.

Liečba a lieky

Aby mohla byť terapia úspešná, musí obsiahnuť všetky štyri základné príčiny vzniku akné: poruchu rohovatenia, zvýšenú tvorbu mazu, zmnoženie baktérie Propionibacterium acnes a zápal. V liečbe akné sa najčastejšie používajú lokálne alebo celkové antibiotiká, keratolytiká (na ovplyvnenie rohovatenia buniek), a u žien sú účinné celkové antiandrogény – vo forme perorálnej antikoncepcie.

Jediným liekom, ktorý ovplyvňuje všetky príčiny vzniku akné, je celkovo podávaný izotretinoin. Používa sa v liečbe najťažších foriem akné, keď sa na koži vytvárajú bolestivé, zapálené uzly.

Kyseliny a vitamíny

Liečba akné nesmie byť nikdy univerzálna – musí sa prispôsobiť typu, rozsahu a lokalizácii. Pri rozhodovaní o spôsobe liečby treba brať do úvahy aj to, či má akné tendenciu hojiť sa jazvami.

Ak sú na koži prítomné iba komedóny (uhry), stačí lokálna liečba iba jedným prípravkom, ktorý ich rozpustí. Najčastejšie sa používa tretinoin, adapalen, lipohydroxykyselina a kyselina azealová.

Tretinoin je derivát kyseliny vitamínu A, ktorý potláča tvorbu uhrov. Účinne ovplyvňuje folikul, aby došlo k zníženiu množenia baktérie Propionibacterium acnes. Používa sa v koncentrácii 0.025, 0.05, alebo 0.1 % vo forme roztoku, krému alebo gélu. Na začiatku liečby síce pokožku dráždi, je červená a olupuje sa, no asi po 2 týždňoch si koža zvykne, a k ďalším nežiaducim vedľajším účinkom už nedochádza.

Adapalen patrí tiež do tejto skupiny liekov, ale jeho iritačný potenciál je omnoho slabší. Adapalen sa používa v 3 – 10 % koncentrácii. Má priamy keratolytický (zmäkčujúci) účinok, rozpúšťa uhry, pôsobí proti Propionibacterium acnes, a znižuje aj tvorbu mazu. Lipohydroxikyselina (LHA) sa ľahko dostáva do horných vrstiev kože, kde pomáha pri odlučovaní odumretých buniek.

Kyselina azealová tiež ovplyvňuje tvorbu komedónov. Účinkuje na baktérie, pôsobí protizápalovo. Pre liečbu sa používa v 20 % koncentrácii.

Vážne stavy nevylieči jeden liek

Pri takých formách akné, kedy dochádza k zápalovým a hnisavým prejavom, liečba jednou látkou nestačí. Používa sa kombinácia viacerých účinných látok, nachádzajúcich sa v jednom prípravku, alebo sa použije viac prípravkov. Základom liečby týchto foriem akné sú antibiotiká.

Používajú sa celkove alebo lokálne. Pri systémovej terapii sa najčastejšie nasadzuje doxycyklin – terapia však trvá mesiace až roky, a za tú dobu sa pri celkovom podávaní môže vyvinúť rezistencia (odolnosť) baktérií na antibiotiká. Omnoho výhodnejšie je preto použitie antibiotika v lokálnej forme.

V lokálnej liečbe akné je z antibiotík najvyužívanejší erytromycin a klindamycin. Lokálne antibiotikum znižuje množstvo Propionibacterium acnes vo folikule a pôsobí protizápalovo. Môže sa kombinovať napr. so zinkom, benzoylperoxydom a tretinoinom.

Najlepší liek nepraje bábätkám

Doteraz najefektívnejšou systémovou liečbou najťažšej formy akné (s tvorbou zapálených a bolestivých uzlov) je liečba izotretinoinom. Ako každý iný derivát vitamínu A, aj izotretinoin ale vyvoláva vývojové úchylky. Preto sa pred začatím terapie vyžaduje negatívny tehotenský test, a počas terapie, a mesiac po jej ukončení, je nutné zaistiť efektívnu antikoncepciu. Pre pacientky s hormonálne podmieneným akné je vhodný orálny antikoncepčný prípravok, s účinkom na mužské hormóny – androgény. Nie každá antikoncepcia má však tento účinok.

Urobte niečo navyše

V liečbe akné sa čoraz častejšie používajú alternatívne a adjuvantné metódy, ako napr. fototerapia (liečba svetlom) a IPL. Celkový úspech však závisí od každodennej starostlivosti v domácom prostredí. Pomocnými liekmi bývajú nutrikozmetiká, potravinové doplnky obsahujúce makro- a mikroživiny, ktoré podporujú funkciu a štruktúru kože.

Na čistenie a ošetrenie kože by sa mala používať výhradne dermokozmetika, ktorá má liečivé účinky, a nie prípravky bežnej kozmetiky. Dermokozmetické prípravky, ktoré dostať iba lekárňach, sú určené na podporu dermatologickej liečby, starostlivosti o pokožku po skončení liečby, korekciu vád, zmien vzhľadu, či ako prevencia kožných zmien. Súčasťou terapie by mal byť aj dermokozmetický make-up.

Liečba akné si vyžaduje spoluprácu lekára a pacienta. Ide o chronické ochorenie, a odpoveď na liečbu je relatívne pomalá. Vyhliadky na zlepšenie či úplne vyliečenie preto zostanú v nedohľadne, ak sa nevyzbrojíte veľkou trpezlivosťou.

Ilustračné foto

Pridaj komentár