(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Aj vy ste už sledovali ten romantický film, v ktorom sa hlavní hrdinovia po úžasnej večeri vrhli do postele a užívali si až do rána bieleho?
Alebo ste závistlivo čítali o tom a tom hercovi, ktorý sa chválil, že zvládol naraz desať žien a všetky si to ešte aj pochvaľovali?
Ak áno, nebojte sa, určite ste neboli jediní. A jediní ste neboli ani vtedy, keď ste začali okamžite pátrať po tom, ako zvýšiť svoju výkonnosť v posteli.
A práve vtedy, keď ste do vyhľadávača zadali tie „správne“ kľúčové slová, na vás pravdepodobne vyskočili niektoré produkty, ktoré sľubovali to, o čom ste ani len nesnívali. Áno, hovoríme o afrodiziakách.
Čo sú to afrodiziaká?
Afrodiziaká sú látky, ktoré zvyšujú libido alebo sexuálnu túžbu. Ruka v ruke s týmto účinkom ide preto zlepšenie sexuálneho výkonu vo všetkých parametroch, ktoré si len viete predstaviť – dĺžka výkonu, počet výkonov, alebo ich kvalita.
Malé upozornenie: Hneď na začiatku článku musíme zdôrazniť, že sa nebudeme venovať liečebným metódam neplodnosti či erektilnej dysfunkcie.
Aké staré sú afrodiziaká?
Nebudeme veľmi preháňať, ak povieme, že afrodiziaká sú skoro také ako ľudská erotika. Prvé záznamy o afrodiziakách pochádzajú z pravekej Indie, z obdobia približne 8 000 rokov pred naším letopočtom.
Postupov na to, ako pomôcť mužovi, aby mohol navštíviť stovku žien, bolo viacero, a jeden z nich znel približne takto: „Semenníky capa uvar v mlieku, sezamových semienkach a prasacej masti, a zjedz ich.“
Kto naopak neobľuboval sezam, či bol alergický na mlieko, mohol využiť alternatívny recept, a teda zmiešať semenníky so soľou, korením a rozpusteným maslom.
Ak vám príde stovka žien ako bláznivé číslo, uvedomte si, že starovekí vládcovia zvládali údajne aj oveľa vyššie počty. Čínske zápisky z obdobia 3 000 rokov pred naším letopočtom opisujú napríklad odvar zložený z 22 ingrediencií, po ktorom mal cisár zvládnuť 1 200 žien a dosiahnuť tak nesmrteľnosť.
O tom, či nesmrteľnosť dosiahol tým, že počas tohto výkonu umrel, sa samozrejme v záznamoch nepíše. Asi neexistuje spôsob, ako by sme sa to dozvedeli.
Nie všetky afrodiziaká sa jedli
Niekedy si napríklad stačilo potrieť chodidlá uvarenými myšacími či žabacími semenníkmi. V starovekom Egypte zase potierali penis srdciami mláďat krokodílov.
Stredovek za starovekom v ničom nezaostával. Ak ženích nechcel zlyhať v spálni hneď po sobáši, odporúčalo sa, aby noc predtým močil cez obrúčku.
Zrejme málokoho prekvapí, že impotencia bola dávaná za vinu často čarodejniciam, ktoré údajne dokázali zabezpečiť aj „zmiznutie“ mužského penisu.
Publikácia Kladivo na čarodejnice v takom prípade odporúčala: „Bosorku treba presvedčiť, aby penis pričarovala naspäť. Ak presviedčanie nestačí, použije sa násilie.“
Ako vyzerajú afrodiziaká dnes?
Od dôb staroveku a stredoveku sa afrodiziaká „trochu“ zmenili. Dokonca ani tie najbláznivejšie reklamy nesľubujú 1 200 žien (alebo mužov) za jednu noc, a čo je ešte lepšie, nikoho už za nič neupaľujú.
V princípe sa dnes môžete stretnúť s 2 druhmi afrodiziák – prvými sú klasické potraviny, druhými rozličné extrakty a výťažky, ktoré sa mnohokrát podobajú na výživové doplnky, čo kúpite v lekárni.
Afrodiziaká vo forme potravín – sú ustrice zaručeným úspechom?
Potravinové afrodiziaká nájdeme na každom rohu. Či už sú to tie najznámejšie – ustrice, čokoláda, čili, alebo tie menej známe – mrkva, broskyne, či dokonca cibuľa.
Napríklad predstava romantického večera s ustricami a úspešným koncom v posteli, určite pôsobí lákavo. Keď sa však spýtate, čo na účinnosť ústric hovorí veda, budete trochu sklamaní.
Pravda je totiž taká, že o žiadnej potravine nie sú vedecké dôkazy, že naozaj má afrodiziakálne účinky. Väčšinou sa takéto štúdie ani nerobili, a ak sa aj robili, napríklad s čokoládou, nič sa nezistilo.
Potraviny, ktoré vyzerajú ako…
Dôvody, prečo nám niektoré potraviny prídu ako afrodiziaká, sú omnoho prozaickejšie. Predpokladá sa, že je to kvôli ich tvaru, vôni alebo iným vlastnostiam, ktoré u nás navodzujú chuť na sex.
- Podobajú sa na mužské pohlavné orgány – mrkva, petržlen či uhorka.
- Pripomínajú ženské pohlavné orgány – broskyne alebo ustrice,
- Pôsobia na naše zmysly – čuchové (škorica), chuťové (čokoláda), či hmatové (ustrice, broskyne).
- Vyvolávajú v nás „horúce pocity“, podobné tým pri pohlavnom styku – napríklad čili dokáže rozpáliť nejedného človeka.
- Legendy – oddávna sa verilo, že čo pochádza z mora (rozličné morské plody), má afrodiziakálne účinky. Napríklad Afrodita, bohyňa lásky, sa podľa legendy zrodila z morskej peny.
Ak vás takéto „odhalenie“ pravdy sklamalo, nezúfajte. Hoci neexistuje žiadna vedecká „pečiatka“ o účinnosti vychválených potravín, neznamená to, že ich nemôžete zaradiť do chodov pred vytúženým rande.
Každý kontakt, a aj ten sexuálny, je totiž v prvom rade o zmysloch. A potraviny, ktoré dokážu vaše zmysly nabudiť, vám môžu len pomôcť.
Pre istotu však dodržte nasledujúce pravidlá
- Na každého platí niečo iné. Kým v niekom môžu ustrice vyvolať okamžitú vášeň, niekoho zase okamžite preženú na toaletu. Dobre si preto rozmyslite, aké potraviny majú vaši partneri radi, a ktoré ich (naopak) nepotešia.
- Všetkého veľa škodí. Kým v malom množstve čili vyvolá príjemné zahriatie, vo veľkom vás „vyradí z činnosti“.
- Afrodiziakálne jedlá by nemali byť ťažké a veľké. Pamätajte – majú podnietiť príjemné pocity, a nie ťažký žalúdok.
- Ak ste vedeckým typom, ktorý potravinové afrodiziaká zavrhuje, a rozmýšľate iba o kúpe afrodiziák z druhej kategórie, čítajte ďalej.
Afrodiziaká ako výťažky či doplnky
Aj druhá skupina afrodiziák je veľmi rozmanitá a široká. Primárne ide o výťažky z prírodných zdrojov, väčšinou rastlín, či hmyzu, ale nájdete tu aj synteticky pripravené molekuly. Niekedy sú tieto afrodiziaká predávané ako monokomponenty, čo znamená, že obsahujú iba jednu zložku.
Ďalšie produkty sú zase zložené z množstva rozličných výťažkov, ktoré sa majú navzájom dopĺňať. Mnohé z nich dostanete kúpiť v sexschopoch, či online.
Aká je vedecká evidencia o ich účinnosti? Malá.
Absolútna väčšina z týchto produktov nemá žiadne potvrdenie účinnosti u ľudí, alebo tieto údaje pochádzajú zo zvierat, najčastejšie z potkanov. Musíme si uvedomiť, že výsledky zo skúšania na zvieratách – akokoľvek sľubné a pozitívne – neznamenajú automaticky, že to tak bude aj u ľudí, a väčšinou to aj je presne naopak.
Otázka o účinnosti však nie je jedinou otázkou, ktorú by ste si mali položiť. Druhou – a omnoho dôležitejšou – je otázka ich bezpečnosti. A tu sa dostávame k naozaj zaujímavým údajom.
Španielske mušky alebo jed predávaný ako afrodiziakum
Ak by ste mali vymenovať 5 afrodiziák, ktoré poznáte, určite medzi nimi budú španielske mušky. Španielske mušky sú extraktom zo zeleného chrobáka, ktorý sa po slovensky nazýva pľuzgiernik lekársky. Tento chrobák obsahuje látku kantaridín, ktorý stojí za údajným afrodiziakálnym účinkom. Kantaridín totiž dráždi močové cesty, a toto dráždenie má „pripomínať“ pocity pri sexuálnom vzrušení.
Pravda je však taká, že kantaridín je jed a jeho toxická dávka pre človeka sa začína už niekde na 10 miligramoch. Keďže španielske mušky máme užívať cez ústa, prvotným toxickým účinkom je spálenie ústnej dutiny a tráviaceho traktu.
Následne, ako sa kantaridín vylučuje z tela močom, vyvoláva podráždenie až zjazvenie močových ciest, močenie krvi a zlyhanie obličiek, čo sa môže skončiť aj smrťou. Ak neveríte, v literatúre je popísaných množstvo prípadov, keď jednotlivci zomreli po užití nadmerných dávok kantaridínu – v domnienke, že si idú zlepšiť svoj sexuálny život.
Za všetky azda postačí záznam zo Slovenska z roku 1936, keď skupina mladíkov otrávila dva tucty ľudí na plese, keď im ponúkla čokoládu s prímesou kantaridínu, v nádeji, že vyvolajú hromadné orgie.
Prečo sa potom španielske mušky predávajú?!
Ak vás popadlo rozhorčenie nad tým, ako je možné, že sa niečo také nebezpečné voľne predáva v sexschopoch, pravda bude niekde „medzi“. Mnohé roztoky španielskych mušiek sú totiž homeopaticky riedené, čo znamená, že tam je iba minimum (ak vôbec nejaké množstvo) výťažku z pľuzgiernika. Keďže obsah týchto produktov nikto reálne nekontroluje, neviete, či ste práve vy nenarazili na jackpot – koncentrovaný roztok.
Na druhej strane, ak takýto roztok obsahuje iba homeopatickú, teda v princípe takmer žiadnu koncentráciu účinnej látky, spýtajte sa sami seba, či ste ochotní platiť za placebo. Navyše, ak viete, že toto „placebo“ nemusí byť vždy bezpečné. To si radšej kúpte tie ústrice. Možno nič nedokážu, ale ani neuškodia.
Poppers alebo afrodiziakum, ktoré sa inhaluje
Poppers sa stal známy najmä vďaka gay komunite, ale používajú ho aj heterosexuálne páry. Najčastejšie ide o syntetickú zlúčeninu pod názvom amylnitrit (dusitan amylnatý), ale takisto môže ísť o iné prchavé „nitrity“, ako izobutylnitrit či butylnitrit.
Poppers je prchavé afrodiziakum, ktoré sa predáva v malých fľaštičkách. Jeho pary sa vťahujú nosom. Populárnym sa stal vďaka tomu, že po vdýchnutí vyvoláva eufóriu a uvoľňuje análny zvierač – takže uľahčuje análny pohlavný styk.
Pôvodne však nevznikol s týmto zámerom. Vyvinuli ho pre inú schopnosť – rozširovať cievy, a tým znižovať krvný tlak. Mal pomáhať v liečbe angíny pektoris, čo je choroba, pri ktorej pociťujete bolesť v oblasti srdca, pretože je nedostatočne prekrvené.
Amylnitrit nie je bez vedľajších účinkov
Keďže amylnitrit rozširuje cievy, znižuje aj krvný tlak. Ak to s ním človek teda preženie, môžu sa objaviť mdloby, bolesti hlavy, búšenie srdca, až kolaps. Vylúčené nie je ani delírium, u predisponovaných jedincov sa navyše môže rozvinúť methemoglobinémia.
Amylnitrit totiž dokáže znížiť kapacitu našej krvi pri prenose kyslíka, a tým znížiť okysličenie celého organizmu. Methemoglobinémia sa prejaví zmodraním pokožky, dýchavicou, závratmi, až stratou vedomia. Pri uvedených príznakoch treba okamžite volať lekársku pomoc.
V literatúre nájdeme viacero prípadov, ako sa ľudia namiesto potešenia v spálni dočkali hospitalizácie. Za všetky azda jeden. Mladík vysadil svoju partnerku v stave methemoglobinémie pred políciou, po tom, ako jej dal inhalovať poppers. Následne – ušiel preč.
Iné prípady otráv afrodiziakami
Ak vám uvedené prípady nestačili, literatúra ponúka záznamy otráv aj po menej známych afrodiziakách. Napríklad príbeh dvoch manželov, ktorí dostali infarkt po tom, ako užili afrodiziakum, známe ako bláznivý med alebo „mad honey“. Ide o výťažok z rastliny Rhododendron ponticum, ktorý sa predáva ako sexuálny stimulant v oblasti Čierneho mora, napríklad v Turecku.
Problematickým môže byť tiež yohimbín, ktorý sa kedysi používal na liečbu erektilnej dysfunkcie. Medzi jeho vedľajšie účinky patrí zvýšený krvný tlak, búšenie srdca či stiahnutie dýchacích ciest, čo môže viesť až k úmrtiu.
Celkom trefne sa k tomu vyjadrili aj v jednom článku: „Yohimbín neposkytuje ten typ stuhnutosti, po ktorom pri plánovaní búrlivej noci túžite.“
Sú všetky afrodiziaká také nebezpečné?
Samozrejme, nie sú. Aby sme neboli neobjektívni, pár z nich by afrodiziakálne účinky skutočne mohlo mať. Dôveryhodná literatúra naznačuje potenciál niektorých známejších rastlín, ako napríklad maca, ženšen, ginko či Tribulus.
Dáta o ich účinnosti však nie sú postačujúce, takže ani odporúčaná dávka zatiaľ nebola stanovená. A pamätajte, že aj keď je afrodiziakum rastlinného pôvodu, neznamená to, že „musí byť“ bez vedľajších účinkov. Napríklad také ginko môže narobiť problémy ľuďom s nízkym tlakom.
Dajte si pozor na reklamu
Ako to už býva, aj predaj afrodiziák je veľký biznis. Pamätajte si, že výrobca, ktorý afrodiziakum propaguje a predáva, vám nie vždy podá iba pravdivé informácie. K najčastejším klamstvám či zavádzaniam patria nasledujúce:
- Stránka je plná obrázkov, ktoré ukazujú páry pri vášnivom styku. Spoľahnite sa, že takýto typ prezentácie má iba zatemniť váš zdravý úsudok.
- Stránka obsahuje komentáre a recenzie od užívateľov, ktorí sa chvália, ako dobre si po prípravku užili. Každý pochopí, že nie je nič ľahšie, ako napísať nepravú oslavnú recenziu.
- Predajca píše, aké skvelé výsledky vyšli zo štúdií. Tu si pripomeňme 2 veci: žiadne afrodiziakum zatiaľ nemá dostatočné štúdie, a ak sú to štúdie na zvieratách, tak sa tým ani nezaoberajte. A druhá vec: ak sa necítite dostatočne skúsení na to, aby ste štúdie sami posúdili, poproste o radu niekoho, kto sa v tom vyzná.
- Predajca píše, ako všetky zložky pozitívne vplývajú na funkciu pohlavných orgánov, takže prípravok „zaručene“ musí viesť k lepšiemu pohlavnému styku. Áno, je pravda, že pre fungovanie nášho tela sú dôležité rozličné minerály. To však neznamená, že ak budem každý deň jesť extrakt z tekvicových semienok, bude zo mňa kanec. Jeden vitamín totiž zázrak v spálni nerobí.
Upozornenie: Doplnky na zlepšenie sexu nemusia obsahovať to, čo deklarujú
Bohužiaľ, afrodiziaká nie sú lieky, a preto nikto nekontroluje, či obsahujú naozaj to, čo by obsahovať mali. V lepšom prípade neobsahujú až toľko účinných zložiek, ako sa píše, no inokedy môžu obsahovať aj niečo, čo vás nemusí potešiť.
Sú zaznamenané prípady, keď nevinné afrodiziakálne doplnky obsahovali sildenafil, jeden z najznámejších liekov na erektilnú dysfunkciu. Sildenafil však nie je na recept len tak „pre nič za nič“. Má rôzne vedľajšie účinky, ktoré môžu byť v kombinácii s nedokonalým zdravím veľkým problémom.
Nie je to vždy o afrodiziaku, ale skôr o našej hlave
Ak po dočítaní tohto článku cítite sklamanie a obávate sa, že si už nikdy neužijete v spálni, určite nezúfajte. Afrodiziaká sú len takí drobní pomocníci, čo vás majú správne naladiť, ale nerozhodujú, že to bude „o ničom“, ak si ich nedáte.
Kvalitný sexuálny život je skôr vo vašej hlave. Pokiaľ nemáte relevantné ochorenie, ktoré dokáže sex skomplikovať, veľa záleží od vášho nastavenia. Takže – v prvom rade si dôverujte a najmä počúvajte vašu polovičku. Môžete byť totiž akýkoľvek dobrý milenec, či milenka, ale ak robíte presný opak toho, čo sa jej/jemu páči, nikdy to nebude ten najlepší sex v živote.
A určite myslite na to, že nie všetko, čo môžete užiť, či aplikovať na vaše telo, je bezpečné. Nie je, a nikdy nebolo. Preto si radšej najprv overte, či je daný prípravok bezpečný, alebo či naň prinajmenšom nie ste alergickí.
V opačnom prípade budete mať zážitok, na ktorý nikdy nezabudnete. Ale určite to nebude preto, že bol taký pozitívny.
Autor je farmaceut