A. ZÁBORSKÁ: Povolenie predaja „potratovej tabletky“ by bolo protiústavné

Bratislava/Brusel 8. januára (TASR) – Europoslankyňa Anna Záborská je presvedčená, že ak by Štátny ústav kontroly liečiv (ŠÚKL) povolil predaj potratovej tabletky RU 486, konal by protiústavne. Vyzýva preto ministerku zdravotníctva a riaditeľa ŠÚKL, aby zamietol žiadosť o registráciu pre prípravok Mifegyn, ktorú podala spoločnosť Exelgyn v máji minulého roku. Rozhodnutie sa očakáva už v najbližších dňoch.
„Ústava SR garantuje právo na ochranu života aj pred narodením. Zároveň aj harmonizovaná legislatíva EÚ dáva každému členskému štátu právomoc rozhodovať o tom, či na svojom území umožní predaj prípravkov vyvolávajúcich potrat. Verím, že Ministerstvo zdravotníctva aj Štátny ústav kontroly liečiv dobre poznajú platnú legislatívu a nepovolia predaj potratovej tabletky na Slovensku,“ zdôraznila Anna Záborská.
Europoslankyňa tiež upozornila na nedávny rozsudok Súdneho dvora EÚ v prípade Brustle vs. Greenpeace, podľa ktorého ľudské embryo „predstavuje každé ľudské vajíčko od štádia oplodnenia“ a je potrebné rešpektovať jeho dôstojnosť. Prípravok Mifegyn nie je antikoncepcia. Pod označením RU 486 bol vyvinutý s jediným cieľom – umelo vyvolať potrat a smrť ľudského zárodku.
„Štát, ktorý čelí demografickej kríze, by mal namiesto liberalizovania potratov hľadať spôsoby, ako podporiť ženy v rozhodnutí prijať počaté dieťa,“ dodala Záborská.

TASR informovala poslankyňa Európskeho parlamentu Anna Záborská.

Upozornenie: TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. V zmysle § 5, ods. 2 zákona č. 167/2008 Z. z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve TASR nezodpovedá za obsah týchto informácií. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.

 

Pridaj komentár