Bratislava 7. mája (TASR) – Každodenná práca s počítačom je realitou pre mnohých ľudí, môže sa však negatívne odraziť na očiach. Sústredeným pozorovaním obrazovky sa totiž znižuje frekvencia žmurkania, následkom čoho sú oči nedostatočne zvlhčované, k čomu ešte v mnohých prípadoch prispieva suchý, klimatizovaný vzduch v miestnosti. Výsledkom je nepríjemné pálenie, svrbenie, rezanie, prípadne pocit „niečoho cudzieho v oku“. Tento stav sa nazýva suché oko a niekedy môže byť veľmi nepríjemný.
Oční lekári v súvislosti so zmenami životného štýlu používajú termín suché oko. „Ten bol do praxe zavedený v roku 2003. Jedná sa o nevedecké označenie veľkej skupiny ochorení povrchu oka, ktoré v sebe skrýva štyri významy, a to znak, príznak, syndróm a ochorenie, ale najdôležitejšie je, že pacient dobre rozumie diagnóze,“ skonštatovala Katarína Hlaváčková z Kliniky oftalmológie LF UK a Univerzitnej nemocnice v Bratislave. Príznaky suchého oka pravdepodobne zaznamená každý aspoň raz v živote, liečbu potrebuje asi štvrtina populácie.
„Všetky telesné tkanivá s postupujúcim vekom degenerujú. Tvorba sĺz v slznej žľaze sa začína znižovať po 45.roku života, prevyšuje však bazálnu potrebu a preto ľudia bežne nevykazujú žiadne príznaky suchého oka. Za určitých okolností, ako napríklad nosenie kontaktných šošoviek, dlhodobý pobyt v klimatizovaných miestnostiach, práca s počítačom a podobne, väčšina ľudí pocíti istý stupeň suchého oka a popisujú to ako únavu očí,“ priblížila. Príznaky suchého oka úzko súvisia predovšetkým s dlhodobým pobytom v suchých klimatizovaných priestoroch alebo sústredeným sledovaním počítačových monitorov. Aj preto má problémy čoraz viac mladých ľudí.
„Pacienti si sťažujú na pocity pálenia, rezania či svrbenia, často udávajú aj pocit cudzieho telieska v oku. Pri objektívnom vyšetrení môžeme často vidieť červené oko a niekedy aj drobné povrchové defekty na rohovke. Suché oko by určite nemalo zostať nediagnostikované, podcenené, či neadekvátne liečené,“ upozornila Hlaváčková. Vedľa terapie základnej príčiny, pokiaľ je známa, stojí lokálna liečba, ktorá pozostáva z opakovanej a dlhodobej aplikácie umelých sĺz. Na zmiernenie príznakov suchého oka sa používajú rôzne prípravky, ktoré majú jedno spoločné – pokúšajú sa nahradiť funkciu slzného filmu.