Bratislava 20. apríla (TASR) – Nielen pre zdravých bežcov, ale najmä pre všetkých, ktorí majú problémy s opuchmi a bolesťami dolných končatín či kŕčovými žilami, je pripravené podujatie Beh pre zdravé nohy. Uskutoční sa v sobotu 21. apríla na Námestí slobody v Košiciach a nasledujúcu nedeľu v bratislavskom Sade Janka Kráľa.
Štart 4,5 km behu v podkolienkach je o 11. hodine. Každý zaregistrovaný účastník dostane balíček s tričkom a štartovacím číslom. Pred behom nebude chýbať rozcvička, deti sa môžu zabaviť v detskom kútiku a pripravené budú aj šatne na úschovu osobných vecí. Pre záujemcov bude k dispozícii od 8. do 16. hodiny poradňa chronického žilového ochorenia. Poskytne informácie o tomto ochorení, jeho prejavoch i liečbe. Zároveň budú mať príležitosť nechať si lekármi vyšetriť nohy palpačne, čiže hmatom a sonograficky. K dispozícii budú aj odborníci na kompresívnu liečbu chronického žilového ochorenia.
„Podujatie je športovo-edukačnou akciou zameranou na prevenciu tohto žilového ochorenia. Prvý ročník sa uskutočnil vlani v Sade Janka Kráľa. Keďže bol o beh aj vyšetrenia veľký záujem, rozhodli sme sa rozšíriť ho do ďalších miest. Nedávno, 14. apríla sa uskutočnil v Banskej Bystrici a nasledujú ďalšie spomínané dve mestá,“ uviedla dnes pre TASR Beáta Móriová z organizátorskej spoločnosti Webster.
Podľa odborníkov 60 % slovenskej populácie trápi chronické žilové ochorenie, ľudovo nazývané kŕčové žily. Pocit ťažkých nôh, svrbenie, pálenie či opuchy dokážu znepríjemniť bežné denné aktivity. Ak sú dlhodobo ignorované, prechádzajú do závažných štádií vyžadujúcich radikálne liečebné postupy. Beh je ideálnou športovou aktivitou pre udržanie zdravia žíl. Kompresívne podkolienky pomáhajú žilám plniť ich funkciu a sú nenahraditeľnou súčasťou liečby chronického žilového ochorenia. Symbolicky je preto Beh pre zdravé nohy behom v podkolienkach, pričom bežec s najkrajšími či najzaujímavejšími podkolienkami získa špeciálne ocenenie.
„Prostredníctvom Behov pre zdravé nohy chceme verejnosť upozorniť na závažnosť tohto ochorenia a dôležitosť prevencie. Vedieť rozpoznať a nepodceňovať prvé príznaky, upraviť životosprávu a zaradiť pravidelnú fyzickú aktivitu do bežného života sú základné kroky k správnemu fungovaniu žíl,“ zdôvodňuje MUDr. Peter Lipták, člen Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva Slovenskej lekárskej spoločnosti, ktorá je jedným z odborných garantov projektu.