Piešťany 29. marca (TASR) – Občianske združenie (OZ) Slovenský pacient organizuje na posledné dva marcové dni v Piešťanoch druhý ročník celoslovenského stretnutia pacientskych organizácií. Po úspešnom úvode podujatia v uplynulom roku očakáva na konferencii účasť viac ako 100 zástupcov rôznych pacientskych združení. Stretnutie bude venované praktickým skúsenostiam pacientov a ich zástupcov a riešeniu problémov bežného života z pohľadu zdravotníckej starostlivosti i sociálnej pomoci.
„Na tohtoročnej konferencii budeme hľadať odpoveď na otázku súčasnej podoby a funkcie pacientskych organizácií v slovenskom zdravotníctve, a definujeme ich miesto v systéme zdravotnej starostlivosti,“ informoval predseda správnej rady OZ Vladimír Halász.
Podľa jeho slov je hranica medzi pacientom riešiacim zdravotné problémy a občanom, ktorý z dôvodu ochorenia rieši sociálnu pomoc, takmer neviditeľná. Aj preto program konferencie sleduje problematiku vedenia pacientskych organizácií: Jednotlivé prednášky sa týkajú praktických právnych, ekonomických, komunikačných či manažérskych a projektových aspektov fungovania organizácií. Jedným z konkrétnych výstupov v danej súvislosti je Akadémia pacienta, ktorú predstavia aj na konferencii. Akadémia chce poskytnúť všetkým zainteresovaným informácie praktickou a zrozumiteľnou formou, ktoré im pomôžu zorientovať sa v rôznych oblastiach. OZ má zároveň ambíciu vytvoriť na základe tohto projektu širší systém vzdelávania pacientov a opatrovateľov v sociálno-zdravotnej oblasti a zároveň podporovať organizovaný život pacientov na Slovensku.
Témami jednotlivých vystúpení na konferencii sú Proces kategorizácie v kocke, Koná zdravotná poisťovňa na úkor pacienta, alebo pre jeho dobro?, Koľko platíme za zdravotnú starostlivosť a čo za to dostávame?, Činnosť posudkového lekára, Advokácia pacienta a súvislosti náhrady škody na zdraví. Na prvom ročníku sa zúčastnilo 125 účastníkov z pacientskych organizácií, na jeho pokračovaní budú okrem iných zástupcovia Spoločnosti Parkinson Slovensko, Ligy za duševné zdravie, Ligy proti rakovine, Asociácie Marfanovho syndrómu, Slovenského zväzu sklerózy multiplex, Klubu pacientov pri Slovenskej myelómovej spoločnosti, Slovenského klubu pacientov po transplantácii krvotvorných buniek, Spoločnosti psoriatikov a atopikov, Zväzu diabetikov a ďalší.