Bratislava 21. marca (TASR) – Štátne nemocnice sa chcú brániť proti tohtoročnému zvyšovaniu miezd zdravotníckych pracovníkov, ktoré mala zabezpečiť nová kolektívna zmluva s odbormi, na súde. O definitívnej podobe kolektívnej zmluvy medzi nemocnicami združenými v Asociácii fakultných nemocníc (AFN) SR a Slovenským odborovým zväzom zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZZaSS) i Lekárskym odborovým združením (LOZ) rozhodol minulý týždeň rozhodca. Platy sa mali podľa jeho rozhodnutia v tomto roku zvyšovať dvakrát o päť percent.
Podľa asociácie rozhodnutie v kolektívnom spore nebolo vydané v súlade so zákonom. „Sme presvedčení, že jednotlivé výroky rozhodnutia, ktorými sa mení a dopĺňa Kolektívna zmluva vyššieho stupňa, neboli vydané v súlade so zákonom a kolektívnym vyjednávaním,“ uviedol prezident AFN Tomáš Sieber. Asociácia rozhodnutie nepovažuje ani za vyvážené. „Rozhodnutie bolo vydané v prospech jednej zmluvnej strany bez náležitého a kvalifikovaného odôvodnenia,“ doplnil. AFN preto podá žalobu o preskúmanie neprávoplatného správneho rozhodnutia.
Štátne nemocnice viackrát upozorňovali, že na ďalšie zvyšovanie platov lekárov a sestier, nad rámec zákonov schválených v parlamente, bude pre ne likvidačné. „Tieto požiadavky neberú ohľad na pacienta a nezaoberajú sa podstatou činnosti nemocníc ani tým, že majú v prvom rade slúžiť potrebám pacientov,“ povedal pred Sieber.
Ako vyplynulo z rozhodnutia rozhodcu Ondreja Matejku, mzdy zdravotníckych pracovníkov v štátnych nemocniciach by sa mali v tomto roku zvyšovať dva razy o päť percent. Toto zvyšovanie sa má okrem lekárov a sestier týkať aj ostatných zdravotníckych pracovníkov v nemocniciach. Prvé zvyšovanie má byť od apríla, druhé od júna. Týkať sa má 17 zdravotníckych zariadení. Podľa rozhodcu boli odborárske požiadavky na zvýšenie miezd legitímne. Súčasný spor o kolektívnu zmluvu trval od roku 2010.
Mzdy všetkých zdravotníkov sa naposledy zvyšovali v roku 2010, pričom tomuto kroku predchádzali niekoľkomesačné rokovania so zástupcami nemocníc. Odborom sa však vtedy s AFN nepodarilo dohodnúť, rokovania sa tak po sprostredkovateľovi aj vtedy dostali pred rozhodcu. Platy sa tak ich zamestnancom zvýšili od novembra 2009 o 2,5 percenta. Ďalšie 2,5-percentné zvyšovanie sa uskutočnilo aj v júni 2010.