Bratislava 13. marca (TASR) – Poukázať na závažnosť chronického žilového ochorenia je cieľom tretieho ročníka projektu Dni zdravých žíl, ktorý sa začína dnes a potrvá do 30. marca v takmer 800 ambulanciách všeobecných lekárov po celom Slovensku.
„Projekt Dni zdravých žíl sa snaží upozorniť na spoločenskú závažnosť chronického žilového ochorenia (CHVO-chronické venózne ochorenie), ktoré je celosvetovým problémom s neustálym vzostupom počtu pacientov. Väčšina pacientov však berie počiatočné štádiá tohto ochorenia na ľahkú váhu,“ konštatoval MUDr. Peter Lipták zo Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva Slovenskej lekárskej spoločnosti (SLS), ktorá má nad projektom záštitu.
Minulý rok sa projektu Dni zdravých žíl zúčastnilo 2444 pacientov, pričom výsledky sú alarmujúce. Ukázali, že osem z desiatich pacientov trpí chronickým žilovým ochorením a až tri štvrtiny pacientov ostáva neliečených. „Preto chceme zvýšiť informovanosť o tomto ochorení a apelovať na ľudí, aby nepodceňovali príznaky CHVO, ako sú bolesť, pocit ťažkých nôh či opuchy,“ povedal Lipták. Ako ďalej spresnil, neskôr dochádza k zápalom, zmenám na koži a v najvyššom štádiu aj k vredu predkolenia.
V ambulanciách všeobecných lekárov teda pacienti získajú informácie o CHVO, jeho príznakoch a možnostiach liečby. Včasná diagnostika a systematická a efektívna protizápalová liečba je totiž pri tomto ochorení veľmi dôležitá. Pacientov, u ktorých zistia vyššie štádium ochorenia, praktickí lekári odporučia k špecialistom.
Informácie pre širokú verejnosť o problematike chronického žilového ochorenia poskytuje i webová stránka www.opuchnutenohy.sk.
Na nedávnom stretnutí s novinármi pri príležitosti tohtoročných Dní zdravých žíl lekári upozornili, že chronický zápal porušuje štruktúru žilovej steny a chlopní, čím podporuje ďalšie rozšírenie žilovej steny. Samostatnou skupinou v rámci CHVO je chronická žilová nedostatočnosť. Je to stav, pri ktorom je narušený mechanizmus návratu žilovej krvi z dolných končatín do srdca. Pri vyšetrovaní pacientov s CHVO sa najčastejšie používajú neinvazívne vyšetrovacie metódy, najmä ultrazvukové metódy.
Odborníci upozorňujú, že častou chorobou žilového pôvodu sú aj hemoroidy, známe tiež ako „zlatá žila“. Vo veku nad 50 rokov touto chorobou trpí takmer polovica populácie. Lekári týmto pacientom odporúčajú predovšetkým dodržiavať prísnu hygienu, vyvarovať sa zápchy, zaradiť do stravy veľa vlákniny a vody a samozrejme navštíviť lekára. Veľmi dôležitý je pravidelný a častý pohyb.