Bratislava 7. marca (TASR) – Za posledných 26 rokov, čo sa na Slovensku monitoruje výskyt HIV, sa klinické príznaky AIDS vyvinuli u 61 ľudí. Epidemiológovia doteraz zaznamenali aj 38 úmrtí osôb s AIDS. Ako sa uvádza v správe o plnení národného programu prevencie HIV/AIDS, ktorú dnes vláda vzala na vedomie, ochorenie sa najčastejšie zistilo u mužov.
Celkovo sa na Slovensku od roku 1985 eviduje 384 ľudí s HIV. Odhaduje sa však, že reálny počet nakazených môže byť niekoľkonásobne vyšší. Za minulý rok pribudlo 41 prípadov, u štyroch ľudí sa rozvinul AIDS. Ten si vlani vyžiadal aj jeden ľudský život.
Liečba antiretrovirotikami pre nakazených sa poskytuje v Bratislave, Banskej Bystrici, Martine a v Košiciach. Liečbu vlani bralo 142 pacientov. HIV/AIDS sa nedá vyliečiť, ale podávaním liekov možno spomaliť likvidáciu imunitného systému organizmu.
„Incidencia infekcie HIV dosahuje v SR v posledných rokoch za celé sledované obdobie svoje maximá. Neustále rastie počet ľudí žijúcich s HIV,“ upozornila správa. Ľudia sa nakazia najmä pri sexuálnom styku. Podľa materiálu dochádza hlavne u mužov k nákaze stále častejšie aj v nižšom veku.
Lekárska veda rozlíšila tri štádiá infekcie vírusom HIV. Prvé štádium je označenie HIV-pozitív a týka sa každej osoby, u ktorej bol priamo alebo nepriamo v krvi dokázaný vírus. Druhé štádium je HIV-pozitív – asociačné ochorenie. Posledné štádium je už samotný AIDS.
Testovanie podozrivých vzoriek realizuje Národné referenčné centrum pre prevenciu HIV/AIDS. Ľudia sa v prípade potreby môžu nechať anonymne otestovať vo všetkých úradoch verejného zdravotníctva alebo v referenčnom centre.