Bratislava 21. februára (TASR) – Farmaceutické spoločnosti opäť kritizujú reformu liekovej politiky, nepáči sa im ani pripravovaná novela zákona o liekoch. Tá má podľa manažérky Asociácie dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL) Jany Srníkovej mnohé nedostatky a boli by radi, keby vôbec nevstúpila do platnosti. Právna norma prináša napríklad sprísnenie reklamy na lieky či zmeny v správnych poplatkoch za registráciu liekov.
Ako poukázala, novela nerieši iba veci, ktoré by mali vyplývať iba z implementácie európskej smernice, čo má byť hlavný dôvod právnej zmeny. „Niektoré z problémových ustanovení však ani pripravovaná novela nerieši, respektíve sú zakomponované v zákone o rozsahu a podmienkach úhrady, ktorý aj napriek veľkým nejasnostiam a chybám nebol zo strany ministerstva zdravotníctva novelizovaný,“ povedala Srníková. Reforma liekovej politiky sa na Slovensku realizovala cez zákon o liekoch a spomínaný zákon o rozsahu.
Dodávatelia dnes okrem toho opäť kritizovali napríklad sprísnenie referencovania cien liekov, kedy by cena lieku nemala na Slovensku presiahnuť úroveň druhej najnižšej v rámci EÚ. Tento krok priniesla ešte vlaňajšia lieková reforma. Podľa ADL môže zvýšiť vývoz liekov, ktoré sa tak stávajú zaujímavým artiklom pre distribučné spoločnosti a následne spôsobiť problémy slovenským pacientom. Podľa odhadov ADL je vývoz v súčasnosti na úrovni 15 percent, očakáva jeho zdvojnásobenie. Asociácia preto poukazuje, že vývoz by sa mal evidovať rovnako ako dovoz.
ADL okrem toho kritizuje napríklad aj úpravy v oblasti zákazu reklamy voľnopredajných liekov, tie prináša novela zákona o liekoch Podľa pripravovanej legislatívy by sa na lieky, v ktorých je aspoň jedna účinná látka hradená z verejného zdravotného poistenia, nemohla robiť reklama. Dodávatelia liekov však upozorňujú, že sa nebude môcť vysielať napríklad ani reklama na voľnopredajné lieky na chrípku. „Toto obmedzenie je jedinečné nielen v rámci EÚ, ale i sveta, je to rovnaké ako obmedziť reklamu na jogurty s bio kultúrami,“ tvrdí ADL.
Novelou zákona o liekoch by sa už mal zaoberať nový parlament. ADL do budúcna navrhuje, aby sa opäť otvorila debata k zákonom regulujúcim liekovú politiku a aby sa pripravili zákony, „ktoré v konečnom dôsledku budú prínosom pre pacienta a zároveň nebudú likvidačné pre všetky časti liekového reťazca“.