Bratislava 24. novembra (TASR) – Ambulantní lekári neplánujú v týchto dňoch žiadne štrajkové aktivity, aj napriek tomu, že aj oni sú nespokojní s financovaním zdravotníctva. „Naši členovia pred svojimi pacientmi neutečú,“ povedal dnes Ladislav Pásztor, prezident Asociácie súkromných lekárov SR, ktorá združuje vyše 3500 ambulantných lekárov. Poznamenal, že asociácia považuje za hlavný spôsob presadzovania záujmov rokovanie, upozornil však, že v prípade neúspešných rokovaní vypovedia ambulantní lekári zmluvy zdravotným poisťovniam.
Súčasná situácia v zdravotníctve, nad ktorým visí hrozba hromadných výpovedí asi 2000 lekárov zo slovenských nemocníc, potrebuje podľa Pásztora ochladiť hlavy. „Možno trošku sa posunúť z roviny emócií do roviny reality,“ doplnil. Ambulantný sektor podľa jeho slov neuvažuje o štrajku, keďže to považuje za nezodpovedné. „Nehovorím, že sme spokojní, sme veľmi nespokojní s výškou financovania, akú máme,“ konštatoval s tým, že by však bolo nezodpovedné, keby ich pacient po 1. decembri nenašiel.
V súvislosti s plánom vyhlásiť núdzový stav v prípade odchodu lekárov z nemocníc poukázal na to, že niečo také nemá v civilizovanom svete od konca 2. svetovej vojny obdoby. Pripomenul tiež, že táto situácia má dosah aj na ambulantných lekárov, ktorí majú viac pacientov a rastú im tak náklady. Upozornil, že riešenie krízovej situácie nie je možné bez ambulantných lekárov, tí preto očakávajú, že budú v prípade nedohody s nemocničnými lekármi prizvaní na rokovania krízových štábov.
Ako ďalej poznamenal, práve v dôsledku vzoru českých lekárov, ktorí tiež vyrokúvali svoje požiadavky pod hrozbou hromadných výpovedí, je v zdravotníctve vážna kríza vzťahov. „Sú veľmi vážne narušené vzťahy medzi lekármi, lekármi a sestrami a lekármi a pacientmi, toto sa nedá napraviť ani 300 eurami, ani 600 eurami, ani väčšou sumou peňazí,“ uzavrel.
Ambulantní lekári sa tak nepripoja k svojim kolegom v nemocniciach, ani k špecialistom, ktorí plánujú zavrieť 1. decembra svoje ambulancie. Či sa vláde podarí odvrátiť hrozbu krízovej situácie v zdravotníctve, zatiaľ stále nie je jasné. Ani po stredajšom (23.11.) nočnom rokovaní premiérky Ivety Radičovej a ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika s lekárskymi odborármi sa totiž nepodarilo dospieť k dohode. Za rokovacím stolom sa preto opäť stretnú v piatok 25. novembra.