TOP 10 filmov o duševnom zdraví. Prečo by sme si ich mali pozrieť?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Každý z nás – bez ohľadu na vek, finančné zázemie či vzdelanie, je nejakým spôsobom ovplyvnený problémami duševného zdravia. Či už máme psychický problém my sami, alebo máme priateľa, člena rodiny, známeho s duševnou chorobou, pravdepodobne si všímame, že o psychickom zdraví sa hovorí čoraz viac. Isté je, že duševné choroby by nemali byť tabu a treba ich čo najskôr riešiť v spolupráci s odborníkom. Aj mnohé filmy sa zameriavajú na duševné zdravie. Ktoré by ste si nemali nechať ujsť?

Najobľúbenejšie filmy o duševnom zdraví

V našom rebríčku TOP 10 filmov o duševnom zdraví uvádzame 6 klasických filmov, ktoré si zaslúžia našu pozornosť, a tiež 4 dokumentárne filmy o psychike. Oba druhy filmov majú silný potenciál, sú užitočné pre všetkých, ktorí majú vo svojom okolí niekoho, kto má slabšie duševné zdravie či je psychicky chorý. Pomôžu vám preniesť sa cez vlastné ťažké obdobia a nebáť sa hovoriť o vlastných problémoch. Rozoberajú náročné témy – od ťažkej schizofrénie, bipolárnej poruchy, závislostí cez poruchy príjmu potravy až po jednoduchý boj o sociálnu interakciu s rovesníkmi.

1. Terapia láskou (2012)

Veľmi pútavý film, ktorý sa pokúša nanovo definovať, čo to znamená mať duševnú chorobu. A zároveň neustále naráža na stigmatizujúce termíny: „blázon“, „šialený“, čím poukazuje na nevyhnutnú zmenu spoločenského postoja voči psychiatrickým diagnózam. Hlavní hrdinovia sú vzdelaní a zdanlivo „normálni“ – Tiffany (Jennifer Lawrence) a Pat (Bradley Cooper). Obaja však trpia bipolárnou poruchou.

Samozrejme, objavili sa kritici, ktorí odmietali dramatizáciu duševných chorôb, ale zo strany odborníkov prichádzala najmä chvála. Napríklad psychiater z lekárskej fakulty Harvardovej univerzity Steven Schlozman, M.D., pre zahraničné médiá povedal, že sa mu film páčil. Hoci poukázal na niektoré nepresnosti, ktoré sa dajú vzhľadom na to, že nejde o odborný film, prepáčiť, povedal, že je to veľmi pekná práca. Ocenil, že autori filmu zobrazili maniodepresívnu psychózu (bipolárnu poruchu) rovno u hlavných hrdinov a vykreslili ich náročné stavy.

Zdroj video: www.youtube.com

2. Narušenie (1999)

Tento film prináša otázku, čo v skutočnosti znamená „preukázateľne šialenstvo“. Je šialené, keď sa namiesto štúdia na vysokej škole ocitnete v psychiatrickej liečebni pre ženy? Je šialené zapíjať lieky fľašou vodky? To sú otázky, na ktoré film odpovedá prostredníctvom postavy Susanny (Winona Ryder). Susanna trpí hraničnou poruchou osobnosti. Ocitne sa v psychiatrickej liečebni, kde stretne mladé ženy, podobné ako ona, ale aj úplne odlišné. Až vtedy začína chápať, kto v skutočnosti je.

Tento film veľmi zaujímavo poukazuje na zmýšľanie mladej ženy a svet, v ktorom sa ocitá.

Zdroj video: www.youtube.com

3. Čierna labuť (2010)

Temný psychologický triler Čierna labuť je výnimočným zobrazením pokrivenej a utrápenej mysle. Nina Sayers (Natalie Portman) trpí mnohými problémami kvôli obrovskému tlaku, ktorému čelí ako profesionálna balerína. Hoci sa ich snaží zamaskovať a pôsobiť, že je úplne v poriadku, nefunguje to dlho. Neuveriteľne silný tlak vedie až k fyzickému sebapoškodzovaniu: Nina sa nutkavo škrabe, odopiera si jedlo, aby zostala štíhla, bodá sa do brucha.

Na príklade Nininho pádu, môžeme pochopiť, ako úsilie o dokonalosť poškodzuje myseľ človeka. A vôbec to nemusí byť baletka, ale napríklad mladé dievča vo svete sociálnych sietí.

Zdroj video: www.youtube.com

4. Rain Man (1988)

Rain Man patrí už ku kultovým filmom a taktiež si zaslúži byť na tomto zozname. Humorná klasika sleduje život dvoch bratov – Charlieho (Tom Cruise) a Raymonda (Dustin Hoffman) Babbittovcov na neuveriteľnej ceste za poznaním vlastného postihnutia. Charlie je egocentrický chlapec so zaujímavým pohľadom na život. Raymond je autista, ktorý má zase neuveriteľnú pamäť a výnimočné matematické schopnosti.

Rain Man je film, ktorý po prvýkrát priniesol autizmus na oči verejnosti. Vzhľadom na to, že počet detí s poruchami autistického spektra odvtedy výrazne stúpol, určite sa oplatí vidieť aj dnes. Samozrejme, nie každý autista je ako Raymond…

Zdroj video: www.youtube.com

5. Krásna myseľ (2001)

Film bol inšpirovaný skutočným príbehom Johna Forbesa Nasha Jr. a biografiou „A Beautiful Mind“ od Sylvie Nasar. Matematik John Nash je síce trochu outsider, ale rýchlo sa preslávi, pretože objaví nový koncept dynamiky riadenia. Avšak kvôli paranoidnej schizofrénii absolútne stráca kontakt s realitou.

Bezpochyby, je to silný film o progresívnej duševnej chorobe.

Zdroj video: www.youtube.com

6. Raňajkový klub (1985)

Takmer v každej partii stredoškolákov sa nachádza niekoľko typov: rebel, blbec, športovec, bifľoš, kráľovná krásy a jedno divné dievča… Rovnako je to aj v tomto filme, čoskoro sa však dozvieme, že každý z nich sa stretáva s nejakou formou tlaku, ktorý ohrozuje jeho duševné zdravie: John (Judd Nelson) pochádza z násilnej domácnosti, Brian (Anthony Michael Hall) sa pokúsil spáchať samovraždu, Andrew (Emilio Estevez) šikanuje ostatných, čo vyplýva z citového zneužívania vlastným otcom. Film s pôvodným názvom The Breakfast Club skúma priestor medzi tými, ktorí sa zdajú byť „v pohode“, a tými, ktorí sú na pokraji kolapsu.

Ponaučenie z filmu? Všetci máme problémy a rôzne duševné stavy. Niektorí z nás to však vedia lepšie skrývať. To je všetko.

Zdroj video: www.youtube.com

4 dokumentárne filmy o psychike, ktoré treba vidieť:

1. Demi Lovato: Simply Complicated (2017)

Film Demi Lovato: Simply Complicated pokrýva množstvo tém z oblasti duševného zdravia – od sebapoškodzovania cez bipolárnu poruchu, závislosti až po poruchy príjmu potravy. Odzrkadľuje vnútorné boje speváčky a skladateľky Demi Lovato. Demi zavedie diváka do svojho detstva, keď bola šikanovaná na škole, prizná sa k užívaniu drog. Filmu ukazuje tiež zúfalé pokusy manažérskeho tímu o pomoc, zahŕňa rozhovory s matkou, kamarátkou z detstva a sestrou Demi. Nevyhýba sa ani téme poruchy príjmu potravy, s ktorou speváčka ešte bojuje.

Zdroj video: www.youtube.com

2. Kingdom of Us (2017)

Tento film sa zameriava skôr na duševné zdravie mužov, hovorí o depresii, smútku, úzkostiach i samovražde. Je to mimoriadny pohľad na rodinu, ktorá sa vyrovnáva so samovraždou. Paul Shanks sa zabil v roku 2007 a zanechal po sebe manželku Vikie, šesť dcér a syna. Film zahŕňa názory a úvahy členov rodiny, je prešpikovaný domácimi videami, ktoré natočil Paul a ktoré zachytávajú spoločenského, zábavu milujúceho otca, ale aj momenty jeho ťažkej depresie.

Veľmi úprimný, i keď bolestivý pohľad na skutočnú podobu depresie.

Zdroj video: www.youtube.com

3. Thin (2006)

Neuveriteľná cesta štyroch žien, ktoré podrobne opisujú vlastné skúsenosti s poruchami príjmu potravy, ako sú anorexia a bulímia. Podrobne vykresľujú svoj boj a snahu o prekonanie týchto stavov. Diskutujú o tom, ako problémy so sebaobrazom ovplyvnili ich emocionálne a psychické zdravie.

Je to dokument, ktorý by mali vidieť všetci rodičia detí v pubertálnom veku, pretože poruchy príjmu potravy často súvisia s výchovou v rodine a prostredím doma.

Zdroj video: www.youtube.com

4. Robin Williams: Come Inside My Mind (2018)

Film, ktorý režírovala Marina Zenovich, využíva vzácne archívne zábery z hercovho života. Podrobne skúma vnútorný svet herca, hlboko ovplyvnený zneužívaním návykových látok i diagnózou demencie. Veľmi poučný dokument, ktorý ukazuje, že nik nie je chránený pred psychickými chorobami – ani známi a úspešní ľudia.

Zdroj video: www.youtube.com

Ďalšie filmy o duševnom zdraví, ktoré stojí za to vidieť:

  • Vo filme Dobrý Will Hunting (1997) je jemne a s nadhľadom vykreslená depresia hlavného hrdinu, ktorého hrá Matt Damon.
  • Film Stále som to ja, v origináli Still Alice (2015) opisuje profesorku lingvistiky (Julianne Moore), ktorá čelí diagnóze Alzheimerova choroba.
  • Životopisná dráma Letec (2004) ukazuje život Howarda Hughesa (Leonardo DiCaprio), slávneho obchodného magnáta, filmového režiséra a pilota s obsedantno-kompulzívnou poruchou.
  • Poslaním filmu Charlie Bartlett (2008) je upozorniť na fakt, že duševné zdravie ovplyvňuje nás všetkých. Utiahnutý Charlie Bartlett (Anton Yelchin) vyrastá bez otca a bojuje s ADHD.
  • OC87: „The Obsessive Compulsive, Major Depression, Bipolar, Asperger’s Movie“ (2010) hovorí o živote autora dokumentu – režiséra Buda Claymana. Odhaľuje, ako obsedantno-kompulzívna porucha a Aspergerov syndróm narušili jeho sny stať sa úspešným filmárom. Samotný proces tvorby tohto dokumentu mu zmenil život, pretože ho donútil vyrovnať sa s výzvami, s ktorými sa pri filmovaní stretol.

Zdroje:

everydayhealth.com

purewow.com

happiful.com

csfd.sk

Pridaj komentár