Zdroj foto: www.stock.adobe.com
O reumatoidnej artritíde vieme veľa. Poznáme symptómy, rizikové faktory, komplikácie. Nedokážeme ju síce úplne vyliečiť, ale „len“ liečiť, avšak aj to pre pacienta prináša mimoriadne významné benefity v podobe zmiernenia bolesti, utlmenia prejavov ochorenia a spomalenia, či až zastavenia jeho progresie. Vývoj liečby stále napreduje a okrem kritéria čo najväčšej efektívnosti sa v súčasnosti prihliada aj na komfort jej podávania.
Čo je cielená syntetická terapia a ako funguje?
Znížia nové lieky únavu, bolesť a poškodenie kĺbov?
Kedy sú inhibítory JAK vhodné a kedy nie?
Prečo zvažovať novú liečbu?
Ktoré lieky sa používajú pri reumatoidnej artritíde?
Reumatoidná artritída (RA) je chronické, zápalové autoimunitné ochorenie, ktoré postihuje nielen kĺby, ale aj ďalšie orgány. Jej symptómy sa riešia skôr individuálne, preto aj lekári nezriedka lieky kombinujú. Medzi kľúčové lieky patria:
- nesteroidné protizápalové lieky (NSAID),
- kortikoidy,
- biologické lieky (biologické DMARDs),
- syntetické lieky (DMARDs) – klasické (napríklad metotrexát) a cielené (inhibítory JAK).
Biologická liečba
Biologická liečba dokáže účinne potlačiť prejavy ochorenia, znížiť až úplne odstrániť zápalovú aktivitu, spomaliť kĺbnu deštrukciu a výrazne zlepšiť kvalitu života. V súčasnosti sú k dispozícii viaceré lieky (biologiká), ktoré sa navzájom líšia spôsobom účinku a aplikácie. Lieky sa podávajú formou podkožnej injekcie alebo intravenóznej infúzie. V prípade straty účinnosti jedného biologika, alebo ak sa vyskytnú nežiaduce účinky počas liečby, je možná zmena na iný liek. Najčastejším nežiaducim účinkom liečby biologickými liekmi je zvýšený výskyt infekcií, zmeny v krvnom obraze, zhoršenie už existujúceho srdcového zlyhávania.
Syntetické chorobu modifikujúce antireumatiká
Jednými z podstatných liekov reumatického zápalu sú syntetické chorobu modifikujúce lieky (Disease-modifying antirheumatic drugs – DMARDs). Delíme ich na klasické a cielené. Z cielených syntetických liekov sa používajú inhibítory Janusovej kinázy (inhibítory JAK), a to najmä pri liečbe rakoviny a reumatoidnej artritídy. V poslednom čase rastie záujem o ich použitie aj pri iných autoimunitných ochoreniach, ako je vitiligo, psoriáza alebo Crohnova choroba.
Ako fungujú inhibítory Janusovej kinázy?
Pre lepšiu predstavu o inhibítoroch JAK sa pozrime na ich mechanizmus. Ak máte reumatoidnú artritídu, znamená to, že vaše telo vytvára príliš veľa bielkovín nazývaných cytokíny. Tie zohrávajú úlohu pri zápale. Niektoré cytokíny sa pripájajú k receptorom na imunitných bunkách, podobne ako kľúč zapadá do zámku. Keď sa tak stane, do bunky sa vyšle správa, aby vytvorila ešte viac cytokínov. Tento proces dokážu zablokovať práve inhibítory JAK. Ako? Tak, že znižujú aktivitu enzýmu nazývaného „Janusova kináza“, čiže narúšajú signálne dráhy v bunkách. Imunitný systém sa upokojí a príznaky ochorenia sa zmiernia. Zjednodušene povedané, inhibítory Janusovej kinázy tlmia nadmerne aktívny imunitný systém, a tak pomáhajú predchádzať poškodeniu kĺbov.
Liek môže zlepšovať celé spektrum príznakov reumatoidnej artritídy, ako je bolesť, únava, stuhnutosť a opuch kĺbov. Okrem toho môže pomôcť spomaliť poškodenie kosti a chrupavky kĺbov. Tieto účinky uľahčujú normálne denné aktivity a zlepšujú kvalitu života.
Liek sa užíva vo forme perorálnych tabliet.
Povedzme si teraz viac o jednotlivých príznakoch reumatoidnej artritídy, pri ktorých môže byť včasná antireumatická liečba prospešná.
Reumatoidná artritída a únava
Únava býva jedným z nepochopených a zároveň najťažších príznakov reumatoidnej artritídy. Pre niektorých ľudí je to dokonca najhorší príznak ochorenia. Neexistuje žiadna jednotná príčina únavy – reumatoidná artritída k nej prispieva mnohými spôsobmi, ako je bolesť, nedostatočný spánok, zhoršená nálada a aktivita ochorenia. Pacienti s reumatoidnou artritídou majú zvyčajne niekoľko trvalo zapálených kĺbov. Práve tento zápal vo vnútri tela často vedie k celkovej fyzickej slabosti, ospalosti a vyčerpanosti.
Reumatoidná artritída a stuhnutosť kĺbov
Ranná stuhnutosť kĺbov je veľmi individuálny príznak, ktorý sa môže zo dňa na deň a u rôznych ľudí líšiť. Keďže u každého sú výsledky odlišné, môžete si viesť denník a zapisovať si dĺžku trvania rannej stuhnutosti kĺbov. Zistíte tak, ako sa váš stav počas niekoľkých ďalších mesiacov vyvíja.
Reumatoidná artritída a bolesť kĺbov
Pri reumatoidnej artritíde môže byť bolesť kĺbov spôsobená zápalom, respektíve opuchom. Ako sme už spomínali, lieky na princípe inhibítorov JAK vyvolávajú zníženie aktivity enzýmu „Janusova kináza“, čo môže pomôcť znížiť opuch a bolesť kĺbov.
Reumatoidná artritída a poškodenie kĺbov
Pri reumatoidnej artritíde imunitný systém napáda výstelku kĺbov, ktorá chráni kĺby a okolitú chrupavku. Cieľom liečby je preto zníženie základného zápalu, ktorý vedie k poškodeniu týchto orgánov.
Od liekov na reumatoidnú artritídu sa očakáva, že si so všetkými týmito príznakmi poradia. Ak sa to nedeje, porozprávajte sa so svojím lekárom, aké ďalšie možnosti vám vie navrhnúť.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Na čo je potrebné myslieť
Kým užijete svoj liek, existuje niekoľko vecí, o ktorých by ste mali vedieť a myslieť na ne. Pred liečbou biologickými alebo cielenými syntetickými chorobu modifikujúcimi liekmi a počas nej sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom, ak:
- máte infekciu alebo ste niekedy mali infekciu, ktorá sa stále vracia,
- ste mali tuberkulózu alebo ste boli v úzkom kontakte s niekým s tuberkulózou,
- ste mali infekciu herpes zoster (pásový opar),
- ste mali v minulosti hepatitídu (žltačku) typu B alebo C,
- ste nedávno podstúpili alebo plánujete očkovanie (imunizáciu),
- máte rakovinu,
- je u vás vysoké riziko vzniku rakoviny kože,
- máte problémy so srdcom, vysoký krvný tlak alebo vysoký cholesterol,
- ste boli informovaní, že vaša pečeň nefunguje tak dobre, ako by mala,
- ste mali krvné zrazeniny v žilách na nohách (hlboká žilová trombóza) alebo v pľúcach (pľúcna embólia).
Hoci reumatoidná artritída je nevyliečiteľné chronické ochorenie, cieľom úspešnej liečby je dosiahnutie stavu, keď je táto choroba v remisii. To znamená, že vaše príznaky sa zlepšia tak, že sa opäť budete môcť vrátiť k svojim obľúbeným činnostiam. Na to je však potrebné vytrvať na správnej ceste. O tom, ako na to, si povieme v ďalšom článku.
Uverejnenie článku podporila spoločnosťou AbbVie s. r. o.
SK-RNQR-210041
Zdroje:
https://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/jak-inhibitors-rheumatoid-arthritis
https://emedicine.medscape.com/article/331715-treatment