Bratislava 3. novembra (TASR) – Nedostatok lekárov a zdravotníckeho personálu môže spôsobiť problémy pri zabezpečení zdravotnej starostlivosti už v polovici novembra tohto roku a nie až od 1. decembra, keď niekoľkým tisíckam lekárov končí výpovedná lehota. Na dnešnej tlačovej konferencii na to upozornil poslanec za SNS Štefan Zelník.
„Je pre mňa nepochopiteľné, ako môže minister zdravotníctva a lekár v jednej osobe namiesto riešenia situácie vydávať manuál a navádzať v ňom riaditeľov zdravotníckych zariadení, aby neinformovali pacientov, aby dezinformovali médiá a prakticky nepripravili obyvateľstvo na najhoršie,“ komentoval Zelník materiál Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR určený riaditeľom nemocníc, ktorý zverejnili viaceré médiá.
„Situácia je vážnejšia, ako o nej informuje MZ SR. Problémy nenastanú len od 1. decembra 2011, ale podstatne skôr, treba ich očakávať už v druhej polovici novembra,“ vyhlásil. „Bude absencia zdravotníckeho personálu, lekárov v kľúčových odboroch, ako je anestéziológia, chirurgia, traumatológia. Ak lekárom končí výpovedná lehota 1. decembra, musia čerpať dovolenky, jednak za rok 2010, ale aj alikvotnú čiastku za rok 2011,“ zdôraznil.
Súčasné problémy v zdravotníctve podľa Zelníka vznikli aj v dôsledku toho, že vláda Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) znížila platby štátu za svojich poistencov a zároveň zvýšila DPH, čo spôsobilo nedofinancovanie systému zdravotníctva. Zelník preto nesúhlasí ani so snahou ministra Ivan Uhliarika (KDH) o kompromis s lekármi prostredníctvom zvýšenia platov. Tie podľa neho tvoria kľúčovú časť výdavkov na zdravotnícke zariadenia a ak by sa zvýšili bez toho, aby sa celý systém dofinancoval, časom nastane „totálny kolaps“. „Nebolo by za čo kúpiť energie a lieky,“ dodal Zelník.
Podľa šéfa Lekárskeho odborového združenia Mariana Kollára je v obehu stále 2386 výpovedí lekárov.
Lekári sa rozhodli siahnuť po radikálnom riešení, ktoré minister viackrát označil za bratie pacientov za rukojemníkov, čo odbory odmietli, pre neakceptovanie ich štyroch požiadaviek. V nich vyzývajú na dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. Tá by mala, ako vyplynulo z rokovania vlády, pokračovať. Podľa Kollára zatiaľ nedošlo k zhode ani v jednej požiadavke.