Bratislava 2. novembra (TASR) – Spomedzi lekárov, ktorí sa pripojili k odborárskej akcii hromadných výpovedí, si doteraz svoje rozhodnutie rozmyslelo a výpoveď stiahlo asi 300 z nich. Po dnešnom rokovaní s lekárskymi odbormi to oznámil minister zdravotníctva Ivan Uhliarik. O pár minút neskôr šéf Lekárskeho odborového združenia Marian Kollár vyhlásil, že v obehu je stále 2386 výpovedí. Podľa odborárskych čísel malo ubudnúť 141 a pribudnúť 116 výpovedí.
Lekári k dohode nedospeli ani na dnešnom stretnutí so šéfom rezortu, zároveň avizovali, že by sa chceli stretnúť s premiérkou Ivetou Radičovou a prezidentom Ivanom Gašparovičom. „Neposunulo nás ani o krok ďalej, aby sme výpovede stiahli,“ povedal na margo rokovania Kollár. Minister dnes opätovne apeloval na lekárov, aby výpovede stiahli. „Je to veľmi ťažká situácia, kedy máte zviazané ruky a naozaj veľmi ťažko sa v takejto situácii rokuje,“ poznamenal Uhliarik.
Najvážnejšia situácia je podľa ministra naďalej v detských nemocniciach, kde bude v prípade reálneho odchodu lekárov problém aj so zabezpečením akútnej zdravotnej starostlivosti. „Robíme všetko preto tak, aby sme sa tomuto scenáru vyhli,“ zdôraznil. Avizoval, že riaditelia už nemôžu čakať na to, ako sa lekári rozhodnú. Na miesta lekárov vo výpovediach tak môžu prijať iných. Návrat na pôvodné miesta minister garantoval tým lekárom, ktorí svoju výpoveď stiahli do 31. októbra.
„Máme pocit, že pán minister sa viac ako na hľadanie riešení zameriava na zastrašovanie lekárov a pacientov a ďalšie nekoncepčné kroky, ktoré vedú len k prehlbovaniu krízy v zdravotníctve,“ uviedol Kollár. Vyzval preto ministra, aby pristúpil k okamžitým krokom na zabezpečenie funkčného systému zdravotnej starostlivosti. Možné rušenie či zlučovanie, ktoré minister nevylúčil, by podľa jeho slov viedlo k zhoršeniu zdravotnej starostlivosti na Slovensku a tak k porušovaniu Ústavy SR.
Lekári sa rozhodli siahnuť po radikálnom riešení, ktoré minister viackrát označil za bratie pacientov za rukojemníkov, čo odbory odmietli, pre neakceptovanie ich štyroch požiadaviek. V nich vyzývajú na dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. Tá by mala, ako vyplynulo z dnešného rokovania vlády, pokračovať. Podľa Kollára zatiaľ nedošlo k zhode ani v jednej požiadavke.