Aké sú príčiny a príznaky ulceróznej kolitídy?

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Príznaky a prejavy ulceróznej kolitídy sa dajú ľahko pomýliť s príznakmi podobných ochorení – Crohnova choroba, infekčná kolitída či divertikulitída. Odlíšiť jednotlivé zápaly čreva iba podľa príznakov je takmer nemožné.

Poznáte spúšťače ulceróznej kolitídy?

Máte príznaky ulceróznej kolitídy?

Prečo vzniká ulcerózna kolitída?

Ako vám ulcerózna kolitída skomplikuje život?

Na čo si dávať pozor?

Čo spúšťa ulceróznu kolitídu?

Vedci predpokladajú, že niektorí ľudia sú geneticky náchylnejší na vznik ulceróznej kolitídy. Úlohu zrejme zohráva aj zloženie baktérií v našich črevách. Aj toto zloženie mávajú jednotliví členovia rodín podobné, najmä ak sa spoločne stravujú. Na baktérie črevnej mikroflóry vplýva zloženie stravy, množstvo spánku aj fyzická aktivita.

U geneticky náchylných ľudí potom dokáže spúšťač (napríklad viróza) vyvolať nevhodnú reakciu imunitného systému, ktorý útočí proti vlastným tkanivám. V tomto prípade útočí na výstelku hrubého čreva, kde vznikajú vredy (ulcerácie) a zápal čreva (kolitída).

Podobný mechanizmus má aj Crohnova choroba, avšak tam môže byť poškodené aj tenké črevo.

Vedci nevedia, čo presne spúšťa ulceróznu kolitídu. Predpokladajú nepriaznivý vplyv stresu, niektorých druhov jedál a celkovo nezdravý západný životný štýl. Spúšťačom môže byť aj vírusová či bakteriálna infekcia. Ak trpíte ulceróznou kolitídou, môžete niektoré jedlá tolerovať horšie ako iné.

Spíšte si zoznam tých jedál, ktoré vám neprospievajú a vyhýbajte sa im.

Aké sú príznaky ulceróznej kolitídy?

Ulcerózna kolitída a Crohnova choroba majú viaceré spoločné príznaky:

  • bolesť brucha,
  • hnačka alebo, naopak, zápcha; hnačka môže byť krvavá a hlienovitá,
  • plynatosť,
  • kŕče v bruchu,
  • naliehavé nutkanie na stolicu,
  • nechutenstvo, niekedy aj vracanie,
  • strata telesnej hmotnosti.

Pri postihnutí koncových častí čreva je typické bolestivé nutkanie na stolicu (často opakovane), pričom vylúčite len menšie množstvo stolice. Môžete si všimnúť aj krv v stolici. Keď je postihnutá rozsiahlejšia časť čreva, máte ťažké hnačky, nechutenstvo, cítite celkovú nevoľnosť. Všimnete si chudnutie, bolesť brucha, teploty, zrýchlený pulz.

Priebeh ulceróznej kolitídy je rôzny – často sa striedajú obdobia vzplanutia choroby s obdobiami relatívneho pokoja. Progresívny priebeh znamená postupné zhoršovanie príznakov, pri stacionárnom priebehu sú ťažkosti viac rokov podobné, nezhoršujú sa ani nezlepšujú. Regresívny priebeh znamená veľké problémy na začiatku choroby, no postupne v priebehu rokov sa prejavy zmierňujú.

Nevoľnosť a zvracanie
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Mimočrevné príznaky ulceróznej kolitídy

Ulceróznu kolitídu môžete, žiaľ, pocítiť aj na iných orgánoch ako na čreve. Aké môžu byť extraintestinálne (mimočrevné) prejavy ulceróznej kolitídy?

  • kožné – zápaly kože,
  • zápaly v dutine ústnej – afty,
  • zápaly kĺbov,
  • zápaly očí,
  • zápal pečene, steatóza (stukovatenie) pečene.

Aké sú komplikácie ulceróznej kolitídy?

Ak trpíte ulceróznou kolitídou, všímajte si prípadné ožltnutie a svrbenie kože. Môžu byť príznakom primárnej sklerotizujúcej cholangitídy, ktorá je závažnou komplikáciou ulceróznej kolitídy.

Medzi komplikácie patria aj rôzne zmeny na koži a slizniciach – afty, vyrážky, začervenané úseky kože, uzly. Môžu sa objaviť aj zápaly kĺbov či očí.

Dôležitou komplikáciou je dehydratácia. Únava, spavosť, suchosť v ústach, zastavenie močenia na viac ako 8 hodín, močenie malého množstva tmavšieho moču – to sú signály, že vaše telo trpí nedostatkom vody. Ak nič v sebe neudržíte, potrebujete infúzie.

Pacienti s ulceróznou kolitídou majú vyššie riziko vzniku rakoviny hrubého čreva. Príčinou je chronický zápal a dráždenie sliznice čreva.

Infúzia
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Čo spôsobuje ulceróznu kolitídu u detí?

Zatiaľ nevieme, prečo vzniká ulcerózna kolitída u detí. Najčastejšie sa objaví medzi 15. – 30. rokom života, ale môžu ňou trpieť mladší i starší. Odborníci za spúšťač považujú predovšetkým vírusovú alebo bakteriálnu infekciu, po ktorej vznikne porucha imunitného systému. Na vzniku ochorenia sa zrejme podieľajú aj chemické prísady v potravinách, ktoré menia vnútorné prostredie čreva. Preto by sme sa mali vyhýbať polotovarom a neprirodzene spracovávaným potravinám.

S čím sa dá pomýliť ulcerózna kolitída?

Príznaky ulceróznej kolitídy sú podobné viacerým zápalom čreva, napríklad Crohnovej chorobe alebo infekčnej, napríklad postantibiotickej kolitíde alebo potravinovej alergii.

Definitívne ich odlíši vyšetrenie u špecialistu – gastroenterológa. Ak vás trápia príznaky ulceróznej kolitídy, najmä ak sa opakujú a obmedzujú vás v bežnom živote alebo chudnete a slabnete, je najvyšší čas navštíviť svojho všeobecného lekára. Po základných vyšetreniach vás, ak to bude potrebné, nasmeruje na odborné vyšetrenie ku gastroenterológovi.

Všímajte si príznaky, ako aj okolnosti, po akých jedlách alebo v akých obdobiach mávate ťažkosti. Zaznamenávajte si svoju hmotnosť raz týždenne alebo mesačne. Všímajte si charakter stolíc, prípadnú prímes krvi či hlienov, zvýšenie telesnej teploty. Tieto údaje lekára nasmerujú k správnej diagnóze.

Zdroje:

https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=90&contentid=P02020

https://www.medicinenet.com/crohns_disease_vs_ulcerative_colitis_uc/article.htm

https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2009/06/06.pdf

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1568997214000408

Pridaj komentár