Bratislava 19. septembra (TASR) – Bolesť je problém, s ktorým sa viac alebo menej často stretáva každý človek, či už ide o bolesti hlavy, zubov, kĺbov, či iné. V niektorých prípadoch nie je nevyhnutné ísť k lekárovi, preto sa väčšina ľudí spolieha na samoliečbu voľnopredajnými analgetikami. Cieľom edukačnej kampane Mesiac bez bolesti, ktorá prebieha počas septembra, je preto zvýšiť povedomie širokej verejnosti o bolesti a jej liečbe, ako aj o možnostiach samoliečby a správnom užívaní analgetík. Cieľom je tiež vysvetliť význam príbalových letákov.
Pri kupovaní voľnopredajného lieku proti bolesti by sa mal človek v prvom rade poradiť s lekárnikom. Dôležitým zdrojom informácií je aj príbalový informačný leták. Okrem dávkovania obsahuje množstvo ďalších faktov, ktorým treba venovať pozornosť. Informácie o obsahu sú dôležité pre ľudí, ktorí trpia alergiou na niektoré lieky či pomocné látky, ako aj pre diabetikov, keďže niektoré lieky obsahujú cukry.
Súčasťou letáku je tiež upozornenie, kto by liek užívať nemal – napríklad tehotné ženy, ľudia trpiaci niektorými ochoreniami či deti. Pozornosť treba venovať aj informácii o kombináciách s inými liekmi, ako aj možných nežiaducich účinkoch. Pokiaľ sa prejavia, treba sa riadiť inštrukciami uvedenými v príbalovom letáku. Pacient v ňom nájde aj odporúčania, v akých prípadoch či stavoch je už lepšie vyhľadať lekára a nespoliehať sa len na samoliečbu.
Všetky lieky musia prejsť pred uvedením na trh schvaľovacím procesom, pri ktorom sa hodnotí najmä ich účinnosť a bezpečnosť. Každý liek môže mať nežiaduce účinky, ktoré sú popísané v príbalovom letáku, pravdepodobnosť ich výskytu sa však významne zvyšuje, pokiaľ sa liek neužíva správne.