Bratislava 12. septembra (TASR) – Prvá gynekologická prehliadka môže byť spojená u dievčat alebo mladých žien s obavami, často krát zbytočnými, pretože žena strávi na vyšetrovacom stole približne len päť až desať minút. Ďalších 10 až 15 minút je tzv. anamnestické vyšetrenie rozhovorom a spísanie dokumentácie. „Toto vyšetrenie býva zvyčajne najdlhšie, pretože zisťujeme zdravotnú históriu pacientky, teda ochorenia v rodine, jej choroby prekonané v detskom veku, operácie, úrazy,“ uviedol pre TASR gynekológ a riaditeľ nemocnice Koch Vladimír Cupaník.
Podľa jeho slov gynekológovia vítajú na prvej prehliadke aj prítomnosť matky, ktorá nielenže napomôže pri príprave anamnézy, keďže pozná svoju dcéru, ale prispieva aj k zvýšeniu jej pohodlia a odbúrania stresu. K anamnéze si lekár pripraví aj špecifickú gynekologickú anamnézu, pri ktorej sa pýta na nástup prvej menštruácie, dĺžku a kvalitu menštruačného cyklu, v akých odstupoch a intenzite prichádza krvácanie, či koľko dní trvá.
Pokiaľ už žena mala pohlavný styk, gynekologická prehliadka sa začína vyšetrením v tzv. pošvových zrkadlách. „Gynekológ sa zameriava najmä na krček maternice. Prevencia na odhaľovanie pred rakovinových štádií krčka maternice je najlepšie prepracovanou preventívnou prehliadkou, aká v medicíne existuje. Je vysoko výpovedná a veľmi skoro vieme odhaliť a vyliečiť štádiá, ktoré môžu viesť k samotnej rakovine,“ poukázal Cupaník.
Povrch krčka maternice si lekár pozrie aj pomocou kolposkopu, čo je obdoba mikroskopu, ktorý zväčší obraz 40 až 80 násobne. Následne si zoberie ster z kanála a povrchu krčka maternice. „Cytologický ster nie je bolestivý. Slúži na sledovanie zmien na krčku maternice, resp. v kanáli krčku maternice,“ vysvetlil. Cytologický ster sa natrie na sklíčko a pošle do laboratória, výsledky sú zvyčajne do dvoch týždňov.
Ďalej nasleduje tzv. palpačné alebo pohmatové vyšetrenie. Prstom jednej ruky vyšetruje lekár vnútorné pohlavné orgány. Druhou rukou si pomáha prehmatať tieto orgány, má ju položenú na podbrušku. „Rád by som upozornil všetky mladé ženy, aby mali prázdny močový mechúr. Plný močový mechúr je nepriateľ gynekológov, pretože voda je nestlačiteľná a bráni palpačnému vyšetreniu,“ upozornil Cupaník. Palpačné vyšetrenie sa dopĺňa ešte ultrazvukovým. Na záver gynekológ vyšetrí konečník a prsníky.
Lekár radí prísť na prvú prehliadku uprostred cyklu, aby sa dosiahli optimálne podmienky pre čítanie cytologického steru. „Pravidelné preventívne gynekologické prehliadky sa začínajú od 18. roku života, ako definuje zákon. Cytologické vyšetrenie sa u nás robí od 23. roku života, lebo proces zmien v tele pacientky, ktorý môže v budúcnosti viesť k vývinu rakoviny a je spôsobený vírusom HPV, ľudským papilomavírusom, trvá 8 až 12 rokov. Samozrejme, nič na nestane, ak gynekológ spraví vyšetrenie aj skôr,“ uzatvoril.