(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Prírodné oleje vyhľadávame nielen kvôli skrášľovaniu zovňajška, ale aj pri rôznych zdravotných ťažkostiach.
K najobľúbenejším patrí arganový olej, ktorý sa pridáva do prírodnej kozmetiky, no môžeme ho užívať aj vnútorne.
Aké účinky má arganový olej?
Môžeme ho používať pri ekzéme?
Nahradí nám opaľovací krém?
Koľko stojí kvalitný výrobok?
Čo je arganový olej?
Arganový olej sa získava z arganového stromu, ktorý rastie najmä v severnej Afrike. Arganovník plodí mastné orechy, ktoré majú na povrchu jemnú dužinu. Uprostred je kôstka, a v nej sa ešte nachádzajú semienka. Práve z nich sa studeným lisovaním vyrába arganový olej.
Lisovanie prebieha ručne, pomocou stroja alebo chemickou extrakciou. Cena oleja sa odvíja od kvality spracovania. Najvzácnejší (a teda aj najdrahší) je olej, ktorý je vyrobený iba zo semienok, bez akýchkoľvek zvyškov dužiny.
Arganový olej z Maroka
Arganové stromy potrebujú pre svoj rast špecifické podmienky. Asi najviac ich nájdete v Maroku, kde rastú nielen v sadoch, ale aj voľne v prírode.
V minulosti sa pri zbere plodov uplatňoval jeden kuriózny postup. Zberači používali kozy, ktoré vyskočili až do koruny stromu, kde si pochutnávali na plodoch.
Zberači potom počkali, kým kozy plody strávia. Z ich trusu povyberali hotové škrupinky, ktoré po dezinfekcii jednoducho spracovali.
Samozrejme, dnes sa všetko robí inak, mechanicky.
Čo obsahuje arganový olej:
- vitamín A,
- vitamín E,
- nenasýtené mastné kyseliny,
- fenolové kyseliny,
- karotenoidy.
Hlavné účinky oleja:
- regeneruje poškodenú alebo zaťažovanú pokožku – hĺbkovo hydratuje,
- čistí pokožku od škodlivých látok – antioxidačný účinok,
- bráni šíreniu zápalu,
- urýchľuje hojenie rán,
- zjemňuje jazvy,
- spomaľuje starnutie pokožky,
- posilňuje nechty,
- zlepšuje činnosť srdca,
- optimalizuje hladinu inzulínu (pri cukrovke).
Jeden prípravok na všetko
Arganový olej sa javí ako veľmi užitočný výrobok, keďže ho môžeme používať na viacero spôsobov, a preto nepotrebujete mať „kopu“ prípravkov. Výhodné je to najmä pri cestovaní, keď nám postačí jedna fľaška.
Olej nám poslúži ako pleťový krém, vlasový kondicionér, odličovač, či ako ochrana pred a po opaľovaní. Ženy ocenia príjemnú arómu oleja, ktorá nádherne prevonia pleť.
Arganový olej na vlasy
Arganový olej sa v kozmetickom priemysle najčastejšie používa v produktoch na vlasy, hlavne v šampónoch. Váš účes bude po šampóne bohatší, zdravší, vlasy sa vám budú pekne lesknúť.
Olej môžete použiť aj v čistej forme, keď si po umytí doprajte ešte 20-minútovú kúru. Olej na chvíľku zohrejte, a potom si ho vmasírujte do vlasov (od korienkov až po končeky).
Olej je dobrým pomocníkom aj pri poškodených vlasoch po farbení, pri rozštiepených končekoch, po „experimentoch“ so žehlením, pri poškodeniach zo slnka, alebo po kúpaní v mori.
Olej si môžete pridať aj do domácej masky na vlasy. Tú si vyrobíte spolu s jogurtom alebo avokádom.
Arganový olej na tvár
Výskumy opakovane dokázali, že arganový olej zjemňuje pokožku tváre. Pleť je sviežejšia, dobre hydratovaná, nevidieť tak vrásky. Ak nemáte na drahší krém, naneste si na tvár tento olej. Nevynechávajte ani miesta okolo očí, práve naopak, tu nanášajte hrubšiu vrstvu.
Najlepšia je večerná maska. Olej si vmasírujte na kritické miesta, a potom ešte raz prejdite po celej tvári tampónom, namočeným do oleja. Takto vytvoríte na pokožke jemný film. Masku nechajte pôsobiť niekoľko minút, potom sa umyte teplou vodou.
Arganový olej vám poslúži aj pri odličovaní, pretože dobre zotiera vodeodolný mejkap. Výhodou je, že sa zbavíte nielen vrstvy líčidla, ale zároveň regenerujete pokožku.
Arganový olej na pleť
Olej nijako neuškodí ani ľuďom s kožnými problémami. Pokožke vskutku prospieva, ak máte atopický ekzém, psoriázu, alebo ste len podráždení z inej kozmetiky. Alergia na olej je skôr výnimočná – niekedy sa objavia drobné vyrážky.
Arganovým olejom si môžete potrieť celé telo. Pokožka bude o poznanie pevnejšia, pretože olej podporuje tvorbu kolagénu. Olej sa často využíva aj pri masážach, keď uvoľňuje bolestivé miesta.
Muži, ale aj ženy, si môžu olej aplikovať aj po holení. Olej zníži podráždenie a zabráni zápalu. Niektorí hovoria, že arganový olej spomaľuje rast chĺpkov. Toto je skôr subjektívny pocit.
Arganový olej na opaľovanie
Niektorí odborníci odporúčajú tento olej ako náhradu opaľovacích krémov, pretože vytvára ochranný filter proti UV žiareniu. Olej je navyše vodeodolný, teda sa nestratí ani po plávaní.
Ak však plánujete zostať na slnku dlhšie, alebo sú slnečné lúče príliš ostré, radšej použite klasický opaľovací krém. Arganový olej si potom naneste ako vrchnú vrstvu (po niekoľkých minútach).
Arganový olej po opaľovaní
Olej je spoľahlivou ochranou aj po opaľovaní. Pokiaľ je koža červená a zapálená, rýchlo ju utíšite. Zabránite tiež tvorbe nepekných šupiniek. Olej môžete použiť aj pri silnom spálení či úpale, keď zmierňuje napätie na problematických miestach.
Arganový olej z lekárne
Ak chcete mať istotu, že kupujete kvalitný certifikovaný olej, hľadajte ho v lekárňach. Siahajte radšej po bio olejoch, ktoré sú síce o niečo drahšie, ale sľubujú spoľahlivejší výsledok. V lekárňach majú bio oleje dokonca v nekoncentrovanej forme, a tie sú účinnejšie.
Cena arganového oleja
Keďže pestovanie arganovníkov je pomerne náročné, olej sa stáva vzácnou komoditou. Jeho cena sa pohybuje od 5 do 30 eur za 1 dcl. Výsledná suma závisí od kvality plodov a od spôsobu spracovania. Ak je olej riedený, pravdepodobne zaplatíte pod 10 eur.
Arganový olej je často zmiešaný napríklad s olivovým olejom, čo zásadne oslabuje účinok. Dobrý produkt spoznáte aj podľa hmatu. Dajte si trochu oleja medzi prsty, a pokiaľ nepôsobí lepivo alebo veľmi mastne, je to kvalitný prípravok.
Pravý olej má skôr vodovú konzistenciu a nezanecháva pleť mastnú.
Vnútorné použitie arganového oleja
Napriek tomu, že arganový olej spomíname najmä v súvislosti s kozmetikou, môžeme ho používať aj vnútorne. Olej sa pridáva napríklad do studených šalátov, ale aj do vareného jedla.
Musíte si však dávať pozor, aby ste kúpili gastronomickú, nie kozmetickú verziu oleja. Často to býva uvedené priamo na fľaši, ale radšej sa informujte u predajcu.
1 čajová lyžička oleja denne:
- znižuje hladinu cholesterolu krvi,
- zlepšuje činnosť srdca a ciev,
- prečisťuje pečeň,
- naštartuje trávenie.
Zdroje:
- https://www.healthline.com/nutrition/argan-oil#section13
- https://arganoildirect.com/argan-oil-and-the-amazing-benefits-of-plant-sterols
- http://arganoilworld.com.au/10-argan-oil-benefits-for-hair-and-skin/
- https://www.verywellhealth.com/argan-oil-what-should-i-know-about-it-89938
- https://www.wellandgood.com/good-looks/argan-oil-for-face/