Osteofyty: Kozmetický problém alebo vážna diagnóza?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Výrastky kostí vedia poriadne znepríjemniť život. Ťažšie sa vám pohybuje niektorým kĺbom? Cítite tŕpnutie, mravčenie, dokonca bolesť? Na vine môže byť práve kostný výrastok – osteofyt.

Výrastky sa najčastejšie objavujú na nohách, ale môžu vzniknúť kdekoľvek v rámci kostrového systému. Špeciálnou kategóriou je ostroha na päte (výrastky na päte), ktorá sa zvyčajne ohlási najskôr len ako bolesť päty.

Kedy sú kostné výrastky nebezpečné?
A prečo vlastne vznikajú?
Na akých miestach
osteofyty vznikajú najčastejšie?
Kedy je už potrebné vyhľadať lekára?
Dokážeme sa ich natrvalo zbaviť?
Prečo vzniká a ako sa prejavuje ostroha na päte?
Potrebujete operáciu?

Kostné výrastky – osteofyty – príznaky

Kostné výrastky sú hladké útvary a trvá pomerne dlho, kým si ich vôbec všimnete. Upozorní vás na ne až nepríjemný tlak na šľachy, nervy, či nepohodlie v topánkach.

Osteofyty sa tvoria v mieste úrazu, opotrebovania alebo porušenia kĺbu. Dobrým príkladom je tzv. pätová ostroha. Okrem chodidiel, osteofyty vznikajú aj na:

  • chrbtici,
  • ramenách,
  • rukách,
  • bedrách,
  • kolenách.

Dôležitú úlohu pri vzniku výrastkov zohráva rastový faktor, odborne označovaný ako ß.

Kostné výrastky a artritída

Osteofyty sa rozvíjajú v kĺboch, ktoré majú známky degenerácie alebo poškodenia. Degenerácia je zvyčajne spôsobená osteoartritídou alebo vekom. Osteoartritída zahŕňa degradáciu chrupavky, na ktorú telo reaguje prestavbou subchondrálnej kosti v kĺbe. Pri týchto zmenách môže vzniknúť kostný výrastok.

Osteofyty v oblasti chrbtice sú typickým príznakom degeneratívnej artritídy. Prezradí ich nemiznúca bolesť chrbta alebo krku, v horších prípadoch neurologické stavy. Prejavujú sa vtedy, keď výrastok stlačí miechu alebo nervy.

Prečo vznikajú kostné výrastky – osteofyty?

Na to, aby mohli osteofyty vzniknúť, potrebujú určitý základ. Týmto základom je tkanivo, ktoré lemuje kosti. Naše telo nadmerne vytvára bunky tohto tkaniva vtedy, ak sú kĺby postihnuté artritídou. Ide o ochorenie, ktoré poškodzuje chrupavku – tuhé, biele pružné tkanivo, lemujúce kosti.

Kostné výrastky sú bežné aj pri nezápalových ochoreniach. Príkladom je difúzna idiopatická skeletálna hyperostóza. Až 80 % pacientov s týmto ochorením pociťuje bolesť a stuhnutosť (v dôsledku vytvárania výrastkov).

Kostné výrastky
Zdroj foto: AdobeStock.com

Telo to myslí dobre

Kostné výrastky vznikajú, keď sa chrupavka pokúsi o opravu poškodeného miesta v kĺbe – snaží sa vytvoriť novú kosť. Preto sa kostné výrastky najčastejšie objavujú na miestach, ktoré boli poškodené úrazom alebo ochorením. Osteofyt „chce“ stabilizovať poškodený kĺb, to nám však spôsobuje problémy.

„Vzhľadom na to, že telo si vytvorí tzv. ,,novú kosť“, aby stabilizovalo poškodený kĺb, resp. miesto, kde výrastok vznikol, jediné dlhodobé riešenie, a zároveň najefektívnejšie, je správny pohyb. Musíme predovšetkým posilniť oslabené svaly a uvoľniť tie stuhnuté. To všetko najprv v mieste problému, no neskôr aj na iných miestach, ktoré sú skutočnou príčinou. Jednoducho – keď zmiernime napätie, výrastky prestanú vznikať,“ hovorí Tomáš Pošvanc, silový a kondičný tréner.

Kostné výrastky: príznaky osteofytov

Samotný výrastok nie je bolestivý, ale jeho umiestnenie má vplyv na okolité tkanivá a štruktúry. V skutočnosti teda lokálnu bolesť zapríčiňuje primárne ochorenie, nie kostný výrastok.

Tu sú ďalšie príznaky, že máte výrastky:

  • znecitlivenie v danom mieste,
  • pocit pálenia alebo „špendlíkov“ na končatine, v chrbtici,
  • opuch,
  • svalové kŕče,
  • slabosť,
  • strata svalovej kontroly (v mieste, ktoré nadväzuje na výrastok).

Kostné výrastky: Kde najčastejšie vznikajú osteofyty?

Najprv si upresnime, že existujú 2 druhy osteofytov: okrajové (vonkajšie) a centrálne. Vonkajšie osteofyty vznikajú na okraji ktoréhokoľvek kĺbu. Centrálne sa najčastejšie objavujú v oblasti bedier a kolien.

Osteofyty zvyčajne rastú na:

  • krku, teda krčnej chrbtici – cítite bolesť, „špendlíky“ v postihnutej oblasti, znecitlivenie, alebo slabosť v rukách,
  • krížovej chrbtici – pociťujete bolesť a stuhnutosť,
  • ramenách – bolesti pri pohybe, niekedy aj zápal šliach,
  • bedrovej kosti, alebo kolenách – bolesť pri chôdzi, aj bežnom používaní kĺbu (tieto prípady obvykle súvisia s artritídou),
  • prstoch na nohách, päte, členku – môžu sa vám tvoriť hrče a výrastky, čo prináša nepohodlie v topánkach, sťaží sa bežný pohyb.

Ak máte nadváhu, schudnite. Zmiernite sa napätie v kĺboch.

Kostné výrastky, osteofyty, ostroha na päte
Zdroj foto: AdobeStock.com

Rizikové faktory vzniku osteofytov, kostných výrastkov:

  • vyšší vek,
  • degenerácia platničiek chrbtice,
  • degenerácia kĺbov,
  • zranenia kĺbov,
  • zlé držanie tela,
  • genetika – vrodené abnormality kostry a kostí.

Kedy vyhľadať lekára?

Ak pociťujete bolesť, stuhnutosť kĺbov, zníženú citlivosť v niektorých oblastiach, ktorá pretrváva niekoľko dní, neváhajte už ani chvíľu. Je veľmi dôležité, aby lekár začal pátrať po príčine ťažkostí. Okrem sledovania pohybov vašich kĺbov, sa zameria aj na ochorenia, ktoré ste prekonali alebo na ktoré sa liečite.

Kostné výrastky – osteofyty: diagnostika

Lekár vám urobí niekoľko testov, aby mal úplnú istotu. Vonkajšie osteofyty zisťuje pohmatom, pri aktivite kĺbu. Často je už i na pohľad vidno hrčku. Na odhalenie vnútorných výrastkov, alebo tých, ktoré nevidno, použije röntgenové lúče, MRI alebo CT sken.

Keby každý človek nad 50 rokov absolvoval RTG vyšetrenie, vo väčšine prípadov by bolo vidieť známky tvorby osteofytov.

Kostné výrastky
Zdroj foto: AdobeStock.com

Kostné výrastky: liečba

Spravidla sa začína vtedy, keď príznaky zhoršujú kvalitu života. Približne 40 % ľudí s osteofytmi má príznaky, ktoré vyžadujú okamžitú liečbu. Základom je fyzioterapia, užívanie protizápalových liekov, steroidných injekcií, či analgetík (proti bolesti).

Fyzioterapeut vám odporučí špeciálne cvičenia, ktoré posilnia svaly v problémovej oblasti a rozšíria možnosti pohybu. Spočiatku sa odporúča párdňový odpočinok po každom cvičení.

Kedy vám pomôže operácia?

Pokiaľ sa osteofyty nachádzajú na chrbtici a tlačia na nervy alebo miechu, zrejme sa operácii nevyhnete. Bežne sa operujú aj výrastky na nohách, ktoré bránia pohybu alebo spôsobujú bolesť.

Ak sú výrastky následkom iných ochorení, v prvom rade treba liečiť tie. Najmä degeneratívne zmeny sú často veľmi bolestivé, no odborník vám pomôže v tom, aby ste ich lepšie zvládali.

Žiaľ, ani operácia zvyčajne nie je trvalým riešením. Po operácii sa väčšina výrastkov po čase vráti, ak neodstránite základnú príčinu tvorby. V niektorých prípadoch sa príčina odstrániť ani nedá, napríklad pri osteoartritíde.

Podrobnosti vám vysvetlí lekár. Nebojte sa pýtať na čokoľvek, čomu nerozumiete!

Ako predídete kostným výrastkom?

Najskôr tak, že sa pokúsite predísť ochoreniam, ktoré ich spôsobujú. Samozrejme, gény nezmeníme, ale môžeme ovplyvniť svoj životný štýl, a teda aj to, či sa niektoré genetické danosti prejavia, alebo nie.

Základom je zdravší život, vrátane pohybu. Nemenej dôležité sú preventívne prehliadky! Dlhodobejšie bolesti, tŕpnutie, či iné nepríjemné stavy, neriešte voľne dostupnými liekmi, ale u odborníkov!

Syndesmofyty a entezofyty

Kostné výrastky si niekedy mylne zamieňame za syndesmofyty alebo entezofyty. Na rozdiel od osteofytov, syndesmofytyrovnobežné s chrbticou (osteofyty sú kolmé). Entezofyty zase vznikajú v šľache alebo väzive, a sú orientované v smere svojho rastu.

Ostroha na päte

Samostatným typom výrastku je ostroha na päte. Medzi pätovou kosťou a klenbou vznikajú vápenaté usadeniny tvoriace kostný výrastok. Hoci často začínajú v prednej časti a pod pätou, nakoniec ovplyvňujú aj ostatné časti nohy. Niekedy nie sú viditeľné voľným okom, hoci môžu merať aj 13 milimetrov.

Zistiť, či vám na päte rastie ostroha je neraz náročné. Bolesť päty sa nevyskytne vždy a na druhej strane platí to aj naopak – nie každá bolesť päty súvisí s ostrohou. Najčastejšími príznakmi ostrohy na päte okrem bolesti sú zápal a opuch v prednej časti päty, postihnutá oblasť môže byť tiež teplá na dotyk. Príznaky sa môžu rozšíriť na klenbu chodidla a v pokročilejších štádiách si všimnete malý kostný výbežok.

Prečo vzniká ostroha na päte?

Ostrohy na päte sú výsledkom dlhodobého namáhania svalov a väziva. Toto nadmerné namáhanie zaťažuje pätovú kosť a vyvolá ukladanie vápenatých usadenín. Tieto výrastky na päte sa vyvíjajú priebežne, najmä ak ignorujete včasné príznaky – bolesť päty.

Ostrohy na päte môžu zapríčiniť tiež:

Diagnostika a liečba ostrohy na päte

Na správnu diagnózu budete musieť navštíviť ortopéda, či ortopedického chirurga. Ostrohu uvidia na RTG snímku a samozrejme urobia aj vyšetrenie zápalu, opuchu, hybnosti nohy.

Liečba ostrohy na päte znamená predovšetkým dostatok odpočinku a zmenu životného štýlu. Proti bolesti a opuchu pomáhajú 15-minútové studené alebo ľadové obklady. Pri silných bolestiach vám lekári predpíšu protizápalové injekcie. Fyzioterapeut vás naučí, ako cvičiť, aby sa vám tento nepríjemný stav rýchlejšie vyliečil a neopakoval – vhodné sú strečingové cviky, ktoré naťahujú svaly päty. Dobrým pomocníkom na podporu klenby chodidla sú ortopedické vložky do topánok.

V niektorých prípadoch je potrebná operácia, ktorou chirurgovia odstránia pätovú ostrohu.

Redakčne upravila a doplnila: Bc. Sabína Zavarská

Zdroje:

  • https://www.verywellhealth.com/what-are-osteophytes-bone-spurs-189347
  • https://www.verywellhealth.com/bone-spurs-osteophyte-definition-2548492
  • https://www.nhs.uk/conditions/osteophyte/
  • https://www.spine-health.com/conditions/arthritis/bone-spurs-osteophytes-and-back-pain
  • https://radiopaedia.org/articles/osteophyte-2?lang=us
  • https://www.healthline.com/health/sports-injuries/heel-spur-exercises

Pridajte si nás na Facebook!

Pridaj komentár