Chemický peeling – procedúra, ktorá očistí vašu pleť od akné

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Máte rôzne kožné problémy?

Trápia vás vrásky, či jazvy? Radi by ste vyskúšali chemický peeling?

Nejde o klasický kozmetický produkt, ako ich poznáme z drogérií. A hoci je slovo „chemický“ odstrašujúce, nemusíte sa báť nebezpečných chemikálií. Chemický peeling totiž funguje na báze ovocných kyselín.

Aké zlepšenia môžeme od tejto procedúry očakávať?

A môžeme si ju urobiť aj sami doma?

Čo je chemický peeling?

Chemický peeling patrí medzi tzv. resurface ošetrenia, teda také, pri ktorých sa odkrýva nová vrstva pokožky – bez vrások, či jaziev. Najčastejšie sa využíva na skrášlenie tváre, rúk krku.

Chemický peeling zlepšuje nielen vzhľad, ale aj jemnosť pleti. Vďaka prirodzenému hojeniu sa tak regenerujú jednotlivé vrstvy pokožky. Peeling okrem toho sľubuje zjednotenie tónu pleti.

Chemický peeling vylieči alebo zmierni tieto problémy:

  • začervenanie,
  • vrásky,
  • poškodenie pokožky od slnka,
  • jazvy – napríklad po akné,
  • hyperpigmentácia,
  • čistenie pórov.

Kto vykonáva chemický peeling?

Chemický peeling praktizujú buď lekári vo svojich ambulanciách, alebo kozmetické centrá. Aplikácia je pomerne nenáročná, v ordinácii by ste sa nemali zdržať dlho. Po procedúre sa dokonca môžete vrátiť späť do práce.

Ak peeling vykonáva certifikovaný dermatológ, postup je úplne bezpečný. Je však lepšie, keď uprednostníte lekárov. Tí totiž používajú až 70 % kyseliny, zatiaľ čo kozmetičky pracujú len s 2030 % kyselinami.

Podľa toho, aké ošetrenie vaša pleť potrebuje, sa vykonáva peeling povrchový, stredne hlboký, až hĺbkový. Nechajte si poradiť od odborníkov, čo je pre vás najvhodnejšie.

chemický peeling aha kyseliny
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ako sa pripraviť na chemický peeling

Samotnej procedúre by mala vždy predchádzať konzultácia so špecialistom na pleť. Počas tejto návštevy sa určí, aký variant peelingu je pre vás najlepší, a teda aj najúčinnejší. Netrvajte na vyššom stupni ošetrenia, ak to nie je nutné!

Pár dní pred zákrokom sa treba vyhýbať niektorým skrášľovacím rituálom. Napríklad si nedepilujte chĺpky na tvári.

Taktiež by ste si nemali čistiť pokožku gélmi s drsnými čiastočkami, a to minimálne týždeň pred zákrokom.

Postup pri chemickom peelingu

Chemický peeling nemožno začať bez dôkladného očistenia pleti. Zabráni sa tak vniknutiu baktérií do raniek na koži. Ak ste sa rozhodli pre hĺbkové ošetrenie, lekár vám na časť tváre podá aj lokálne anestetikum. Oči sa pri peelingu zakrývajú ochrannými prvkami, aby ich náhodou nezasiahla kyselina.

Kyselina sa nanáša na liečenú časť pleti štetcom alebo vatovými tyčinkami. Najčastejšie sa používa kyselina glykolová, salicylová, mliečna alebo karbolová. Môže sa stať, že počas nanášania pocítite mierne pálenie alebo bodanie.

Keď peeling naruší vrchnú časť pokožky, lekár ju neutralizuje. Pleť potom ošetrí protizápalovým krémom, čím je proces ukončený. Celý zákrok trvá okolo 20 minút. Paradoxne, dlhší čas si vyžaduje hojenie ošetreného miesta.

Chemický peeling obvykle vyžaduje niekoľko sedení. Ich počet závisí od dosiahnutých výsledkov, resp. konečných predstáv. Zvyčajne sa kúra rozdeľuje na 4 – 5 sedení.

chemický peeling na doma
Zdroj foto: AdobeStock.com

Čo sa s pokožkou deje po zákroku?

Peeling už máte za sebou – čo však robiť, aby boli výsledky čo najlepšie? Najdôležitejšie je, aby ste robili všetko tak, ako vám poradil lekár. Pre dobré hojenie sa väčšinou odporúčajú špeciálne emulzie. Tie vám poskytne ošetrujúci lekár alebo kozmetička. O pleť sa, samozrejme, treba dobre starať aj inak, jemne ju umývať a zvlhčovať – kvalitnými krémami, sérami či olejmi.

Po chemickom peelingu dochádza k postupnému oddeľovaniu „starej“ kože, ktorá sa neskôr šúpe. Môže sa teda stať, že niektoré miesta začervenajú, alebo sa objavia pľuzgieriky. Preto si zákrok plánujte tak, aby ste ďalší deň nemuseli nikam chodiť s podráždenou tvárou.

Po zákroku sa vyhýbajte priamemu slnku dovtedy, kým sa pokožka úplne nezotaví. Stopku má tiež make-up alebo agresívna kozmetika. Čas liečenia pleti je pri ľahšíchstredných formách peelingu spravidla 47 dní.

Hĺbkový peeling vyžaduje dlhší čas hojenia. Niekedy to trvá až 2 týždne, pričom sa nová vrstva pokožky vyvíja len veľmi pomaly. Niekoľko mesiacov vás môžu trápiť aj biele miesta, či začervenanie pleti.

Chemický peeling na doma

Chemický peeling si môžete spraviť aj sami doma. Umožnia vám to špeciálne kozmetické produkty, ktoré sú cenovo dostupné pre každého. Účinnosť je však – pochopiteľne – nižšia, ako pri odborných a kvalitne vykonaných ošetreniach.

Zmesi na doma sú pripravené na okamžité použitie. Avšak pozor – ingrediencie v nich sú veľmi silné! Preto ich nepoužívajte každý deň, ani viac ako 1x týždenne. Chemický peeling do rutinnej starostlivosti o pleť zakomponujte len veľmi pomaly.

Ako si vyberať kvalitné produkty?

Pri domácom peelingu nie je jedno, aký produkt použijete. Chemické peelingy sa odlišujú, existujú rôzne typy. Aj v tomto prípade je názor odborníka zásadný, poraďte sa o tom.

Vhodný je napríklad enzýmový peeling. Ide o derivát z ovocia, ktorý je určený najmä pre ľudí s veľmi citlivou pokožkou. Výhodou je, že pleť dobre prečistí, a po použití sa nemusíte báť ísť na slnko.

Na akné a hyperpigmentáciu zase pomáha kyselina mandľová. Je vhodné, keď ju doplníme o kyselinu salicylovú. Tá je spomedzi všetkých peelingov najúčinnejšia pri akné.

Na trhu dostať aj špeciálne produkty na vrásky okolo očí. Tie majú oveľa nižšie percento kyselín, aby pleti ani očiam neublížili.

Chemický peeling – dobrý liek na akné

Keďže chemický peeling dokáže prečistiť pleť a zbaviť ju nečistôt, je silným bojovníkom proti akné. Pomáha najmä pri pubertálnej pleti, ktorú akné trápi najčastejšie, ale účinný je aj pri dospelej pokožke.

Okrem toho, chemické ošetrenie zabraňuje tvorbe akné, resp. odstraňuje jazvičky po ňom. Taktiež redukuje mastnú pokožkuzmenšuje póry.

Aká je cena chemického peelingu?

Cena sa odvíja od viacerých faktorov – od typu, hĺbky, ale aj od toho, u koho si zákrok nechávate spraviť. Ak nechcete ísť priamo k lekárovi, nájdite si overené medicínske centrum, iba tam máte záruku kvality.

Ľahší chemický peeling vás, prirodzene, vyjde lacnejšie. Cena hĺbkového siaha k niekoľkým desiatkam, až stovke eur. Viac si priplatíte aj vtedy, ak si počas zákroku vyžiadate anestézu.

Keďže chemický peeling je považovaný za kozmetickú procedúru, nepokrýva ho naše zdravotné poistenie. Za zákrok si teda zaplatíme sami.

Zdroje:

Pridaj komentár