Banská Bystrica 13. júna (TASR) – V monografii Mimoriadne udalosti vo verejnom zdravotníctve sa podľa jej hlavného autora Cyrila Klementa, vedúceho odboru mikrobiológie banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ), snažia reflektovať na všetky požiadavky na mimoriadne udalosti a situácie, ktoré sa môžu vyskytnúť vo verejnom zdravotníctve. Tiež, či tieto udalosti môžu byť pôvodu chemických škodlivín, či ich môžu spôsobovať biologické agensy alebo rádionukleárne materiály. Klement to uviedol pre TASR pred dnešnou prezentáciou knihy v Banskej Bystrici.
Na monografii, ktorá sa tvorila asi 1,5 roka, sa podieľali aj ďalší autori. Klement priblížil, že v spolupráci s regionálnym úradom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na Slovensku mali projekt na RÚVZ. „Jeho výsledkom je kniha, ktorú nazývame monografiou alebo učebnicou.“ Využijú ju aj študenti. Určená je verejným zdravotníkom, môžu z nej čerpať poznatky rezorty vnútra, obrany, hospodárstva. „Prosto všetci, ktorí sa zaoberajú mimoriadnymi udalosťami alebo mimoriadnymi situáciami vo verejnom zdravotníctve.“
V súvislosti s výskytom kmeňa E.coli, ktorý spôsobuje problémy v zahraničí, Klement uviedol, že táto situácia v Európe nie je nová. „Akurát v takomto rozsahu nebola nikdy popísaná, neboli také úmrtia.“ V knihe pamätali aj na túto situáciu a popisujú ju v nej.
Darina Sedláková, riaditeľka Kancelárie WHO na Slovensku uviedla, že mimoriadne udalosti sú naozaj závažnou situáciou v živote každej spoločnosti a treba byť na ne pripravený. Práve preto vznikajú publikácie, ako je táto, a programy, ktoré riadi WHO. „Laikom sa niekedy možno zdá, že sa zbytočne investuje do vecí, ktoré sú odťažité alebo len potenciálne možné. Na druhej strane, ak k takejto udalosti príde, katastrofy týkajúce sa poškodenia majetku a najmä ujmy na zdraví a na životoch sú nedozerné.“ Preto treba k týmto veciam pristupovať preventívne a pripravovať sa na ne svedomito.