(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Soľ je bezpochyby najdôležitejšou ingredienciou pri príprave chutných jedál.
A nielen tam. Bez soli by náš organizmus nemohol fungovať správne.
Sodík a chlorid, dve základné zložky soli, sú v našom tele nevyhnutné – napríklad aj na to, aby mozog a nervová sústava správne vysielali elektrické impulzy.
Nie nadarmo bola soľ v minulosti vyvažovaná zlatom. Pri soli však platí, že keď je jej príliš veľa, môže to ohroziť naše zdravie.
A ktorú soľ si spomedzi všetkých druhov vybrať?
Kuchynská, morská, himalájska
Ponuka je obrovská. Najmä vo väčších obchodoch nájdete plné regále rôznych druhov soli. Obyčajná kuchynská soľ, krásne ružová himalájska soľ, pravá morská soľ. Väčšie a menšie kryštáliky, ochutené aj čisté soli.
Ale ktorá je tá pravá pre naše zdravie?
Kuchynská soľ vs. morská soľ
Kuchynská a morská soľ sú u nás dva najpoužívanejšie druhy. Líšia zložením, vlastnosťami, aj v cene. Morská soľ je o drahšia, niekedy aj výrazne. Pre mnohých dôležitá otázka – mám si priplatiť za morskú soľ, alebo je to len marketingový trik? Pozrime sa na to bližšie.
Bežná kuchynská soľ
Minimálne 97 % kuchynskej soli tvoria dve látky – sodík a chlorid. Z ich vzájomnej väzby potom vzniká chlorid sodný. Bežná soľ je najpoužívanejším druhom soli v potravinárskom priemysle, napríklad pri výrobe pečiva, slaných a sladkých pochutín, či iných hotových výrobkov a polotovarov.
Čo vás možno prekvapí, že aj „bežná“ soľ je vlastne „morská“. To vážne? Samozrejme. Veď oblasti, kde sa dnes ťaží soľ, boli pred miliónmi rokov zaplavené morom.
Najväčšou nevýhodou bežnej soli však je, že je vysoko rafinovaná. To znamená, že ju silno rozomelú a odstránia z nej väčšinu nečistôt. Lenže takto stráca aj veľa dobrého, napríklad minerály, čo je na škodu.
Okrem toho, rafinovaná soľ je náchylná na zlepenie. Preto sa do nej musia pridávať látky, ktoré tomu zabránia – takzvané protihrudkujúce látky. Tie nájdete aj pod označením E 535 – ferokyanid sodný.
Väčšina bežných kuchynských solí je jódovaných. Toto je pre nás dobré, pretože nedostatok jódu je spájaný s hypofunkciou štítnej žľazy, mentálnou retardáciou a ďalšími zdravotnými komplikáciami.
Morská soľ
Morská soľ sa vyrába priamo z morskej vody – pomocou odparovania. Oproti bežnej kuchynskej soli má pre nás hneď niekoľko výhod. Toto sú 3 najväčšie prínosy morskej soli.
1. Lepšie sa rozpúšťa a ochucuje
Práve vďaka tomuto je morská soľ v kuchyni číslom jeden. Od bežnej kuchynskej soli sa líši štruktúrou a výraznejšou chuťou. To môže v konečnom dôsledku znamenať, že si jej do jedla pridáte menej, ako by ste si dali kuchynskej soli. A to je dobré.
Tip pre vás: Jedlo soľte až pred dovarením, alebo až tesne pred konzumáciou – vyhnete sa zbytočnému presoleniu.
2. Obsahuje aj iné minerály, ako len chlorid sodný
Morská soľ sa získava priamo odparovaním morskej vody, čím si zachová stopové množstvá minerálov, ako napríklad draslíka, železa a zinku. Týmito malými množstvami si síce nezabezpečíme celý odporúčaný denný príjem – to by sme museli denne zjesť oveľa viac soli, ako len odporúčaných 5 gramov, ale práve tieto minerály chýbajú mnohým ľuďom.
Upozornenie: Aj v malých množstvách sa minerály do celkového denného príjmu započítavajú.
3. Neobsahuje syntetické látky proti hrudkovaniu
Takže nepojedáme žiadne zbytočné „éčka“ ešte aj v soli. Výhodné je to najmä pre alergikov a ľudí citlivých na syntetické látky v potravinách. Je samozrejmosťou, že aj morskú soľ zoženiete s prídavkom dôležitého jódu.
Jódovaná morská soľ, ochutená bylinkami
Ak chcete niečo spraviť pre svoje zdravie, vsaďte na jódovanú morskú soľ s bylinkami. Bylinky dochutia jedlo, vďaka čomu vám bude stačiť menšie množstvo soli ako obvykle. Vyberajte takú morskú soľ, ktorá obsahuje aspoň 15 % byliniek.
Morská soľ, ktorú si kupujete, by vždy mala mať overený pôvod. Ak je totiž získavaná zo znečistených oblastí morí, môže obsahovať aj neželané látky, ako napríklad nebezpečné ťažké kovy.
Renomované značky sú z tohto hľadiska bezpečné. Dbajte tiež na to, aby bola morská soľ obohatená o jód. Jód sa v morskej soli prirodzene nevyskytuje, je tam pridávaný až potom.
Soľ ako rizikový faktor rakoviny
O tom, že prílišné solenie môže byť nebezpečné pre kardiakov, máme už dostatok informácií. Vieme napríklad, že sodík, jedna z dvoch hlavných zložiek soli, dokáže v krvi na seba naviazať vodu, čo vedie k zvýšeniu krvného tlaku. To môže byť obzvlášť nebezpečné u ľudí s oslabeným srdcom.
Na priveľké množstvo soli v strave by si však mali dať pozor aj onkologickí pacienti, resp. všetci tí, ktorí sa s rakovinou nikdy nechcú stretnúť. Podľa najnovších zistení sa nadmerné solenie podieľa hlavne na vzniku rakoviny žalúdka.
Rakovina žalúdka a soľ
Rakovina žalúdka je 5. najčastejším typom rakoviny. Štatistika hovorí, že ide o 3. najčastejšiu príčinu úmrtia na rakovinu. Za rok zomrie na rakovinu žalúdka viac ako 720.000 ľudí po celom svete. Podľa rozsiahlej meta-analýzy, je riziko rakoviny žalúdka až o 68 % vyššie pri strave bohatej na soľ, ako pri nízkom príjme soli.
Ako sa soľ podieľa na vzniku rakoviny žalúdka?
Vysvetlenie, prečo je soľ rizikovým faktorom, vedcom doteraz nie je úplne jasné. Ako najpravdepodobnejšie sa však ukazujú 2 teórie.
- Nadmerný príjem soli podporuje v žalúdku rast Helicobactera pylori, čo je známa baktéria, ktorá môže pri premnožení spôsobiť žalúdočné vredy. Tým sa zároveň zvyšuje riziko rakoviny žalúdka.
- Nadmerný príjem soli môže poškodiť sliznicu žalúdka, ktorá chráni žalúdok pred kontaktom s karcinogénmi, čo prijímame v strave.
Koľko soli denne potrebujeme?
Podľa odporúčaní Svetového fondu na výskum rakoviny (World Cancer Research Fund), ktoré sú v súlade s odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO), by sme denne nemali prijať viac ako 5 g soli = 1 čajovú lyžičku. To je množstvo, ktoré spoľahlivo pokryje potrebu nášho tela, bez zbytočného rizika vzniku rakoviny žalúdka, či iných zdravotných problémov.
Ale pozor! Do tohto množstva nepočítame len tú soľ, ktorú použijete doma na osolenie jedál. Soľ sa totiž nachádza v takmer každom hotovom výrobku, ktorý si kúpite, napríklad v:
- chlebe,
- pečive,
- syroch,
- mäsových výrobkoch,
- nátierkach,
- slaných pochutinách,
- koláčoch,
- keksoch,
- minerálke.
Rada na záver
Ak patríte do rizikovej skupiny a musíte mať príjem soli pod kontrolou, sledujte si okrem množstva soli, ktoré používate pri varení, aj potraviny, ktoré si kupujete, či jej neobsahujú priveľa. Soľte s mierou a vyberajte si správne – nielen potraviny, ale aj samotnú soľ. Jódovaná morská soľ, obohatená o bylinky, je najlepšou voľbou, keď chcete udržať svoj príjem soli pod kontrolou.
Zdroje:
D’Elia L, Rossi G, Ippolito R, Cappuccio FP, Strazzullo P.: Habitual salt intake and risk of gastric cancer: a meta-analysis of prospective studies. Clin Nutr. 2012 Aug;31(4):489-98. doi: 10.1016/j.clnu.2012.01.003. Dostupné online: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22296873
Ferlay J, Soerjomataram I, Dikshit R, Eser S, Mathers C, Rebelo M, Parkin DM, Forman D, Bray F.: Cancer incidence and mortality worldwide: sources, methods and major patterns in GLOBOCAN 2012. Int J Cancer. 2015 Mar 1;136(5):E359-86. doi: 10.1002/ijc.29210. Dostupné online: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25220842
World Cancer Research Fund: Stephanie Fay: Salt: Shaking up the link with stomach cancer. Dostupné online: https://www.wcrf.org/int/blog/articles/2016/04/salt-shaking-link-stomach-cancer
1 odpovedí na “Morská soľ – tá zdravšia soľ. Podľa čoho si vybrať tú správnu?”