(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Človek môže nadmerne pribrať kvôli zlej životospráve alebo zo zdravotných dôvodov.
Keď už nadváha presiahne hranice morbídnej obezity, s kilogramami navyše bojujete o to ťažšie.
Vtedy vám môže pomôcť bariatrická operácia žalúdka.
60 rokov a 60 typov zákrokov
Oficiálne prvá bariatrická operácia sa uskutočnila v roku 1954. Prvé pokusy sa však konali podstatne skôr, keď s podobnou zoštíhľujúcou metódou experimentovali už v 10. storočí. Lekári v tých časoch skracovali pacientom tenké črevo. I keď boli tieto zákroky úspešné, ľudia časom chradli kvôli nedostatku výživných látok.
Odvtedy už odborníci vyvinuli 60 rôznych metód bariatrickej operácie. K najnovšiemu trendu patria neinvazívne zákroky, ktoré znižujú vedľajšie riziká. Prudký rozvoj nastal po roku 1990, teda odkedy výrazne vzrástol počet ľudí s morbídnou obezitou.
Na Slovensku má v súčasnosti až 60 % obyvateľov nadváhu s BMI nad 25.
Kedy sa odporúča bariatrická operácia?
Operáciu žalúdka – s cieľom schudnúť – môžu absolvovať len ľudia s obezitou 3. stupňa, pretože „chudší“ človek dokáže zhodiť kilá výlučne zmenou životosprávy. Ideálni sú pacienti s morbídnou obezitou, pri ktorej sú výsledky najlepšie. Zákrok môžu podstúpiť títo ľudia:
- s BMI nad 40,
- s BMI nad 35, ak obezita spôsobuje iné závažnejšie zdravotné problémy,
- ak u nich zlyhali iné spôsoby chudnutia (nepomohla ani konzervatívna liečba),
- ak nadváha výrazne obmedzuje ich mobilitu.
Kedy sa bariatrická operácia neodporúča?
Bariatrická operácia sa neodporúča najmä u ľudí, ktorí z nejakých dôvodov nemôžu absolvovať ani iný operačný zákrok. Môžu to byť napríklad zlé predoperačné vyšetrenia, alebo predošlé zlé reakcie na anestézu.
Zákrok sa nemôže vykonať ani v prípade akéhokoľvek onkologického ochorenia. Lekári neodporúčajú operáciu ani tým, ktorí trpia psychologickými problémami.
Tie sú často spojené práve s nespokojnosťou so vzhľadom. Vtedy musí pacient najprv absolvovať psychologickú liečbu, až potom odborníci opätovne zvážia možnosť operácie.
Súhlas na zákrok musí vydať obezitológ, psychológ a bariatrický chirurg.
Aká je veková hranica?
Obezita sa v ostatných rokoch týka aj čoraz väčšieho počtu detí. Napriek tomu, tento typ zákrokov sa neodporúča u mladých ľudí do 18 rokov. V ich veku totiž ešte nie je váha ustálená a lekári môžu dobre pracovať s ich metabolickým systémom. Ak majú pacienti záujem spolupracovať, dosiahnu dobré výsledky aj bez operácie.
Bandáž žalúdka, ani žiadna iná metóda sa neodporúča u ľudí nad 65 rokov. V tomto období by už nemala takú úspešnosť, navyše vzrastajú riziká.
Poisťovňa zákrok nehradí
V súčasnosti ani jedna zo slovenských poisťovní neprepláca žiadnu z operačných metód. Pacient si musí hradiť všetky náklady – konzultácie, samotný zákrok, aj pooperačnú starostlivosť.
V závislosti od typu operácie, cena sa pohybuje od 3 700 do 5 700 eur. V prípade, že lekári nemohli z nejakého dôvodu zákrok uskutočniť, pacientovi vrátia poplatky za náklady.
Aké druhy operácií žalúdka poznáme?
Bandáž žalúdka
Ide o najznámejší zákrok tohto typu. Ešte stále ho preferuje mnoho kliník, napriek tomu, že už existujú efektívnejšie metódy. Pri bandáži žalúdka lekári dosiahnu jeho stiahnutie, vďaka čomu človek nepociťuje taký hlad.
Chirurgovia v súčasnosti využívajú rigidnú a adjustabilnú bandáž. Najprv obtočia okolo žalúdka tkanú textíliu, no nevýhodou je, že túto bandáž už nemôžu nijako meniť. Adjustabilná bandáž je modernejšia a flexibilnejšia – robí sa pomocou silikónového prúžka. Tesne pod bandážou sa nachádza malý balónik, ktorý potom môžu lekári regulovať (pomocou vyšetrenia na ultrazvuku a vpichu cez pokožku).
Plikácia žalúdka
V tomto prípade sa objem žalúdka zmenšuje pri väčšom chirurgickom zákroku. Lekár žalúdok zúži tak, že ho zohne smerom dovnútra a z vonkajšej strany ho zašije. Vďaka tomu nemusí zo žalúdka nič odstraňovať – pre pacienta je to šetrnejšie. Zákrok je však trvalý, teda lekár nemôže dodatočne nič naprávať (ako pri adjustabilnej bandáži).
Sleeve resekcia žalúdka
Je veľmi podobná plikácii žalúdka, no lekár odstráni 75 až 85 % žalúdka. Najprv ho zúži a zošije na potrebnom mieste, a potom zvyšok odreže a pomaly vyberie von. Operácia je nezvratná a nedá sa dodatočne korigovať. Má veľkú úspešnosť v chudnutí, ale vyžaduje dlhší pobyt v nemocnici a dlhšiu rekonvalescenciu. Kvôli svojej náročnosti nesie väčšie riziká.
Bypas žalúdka
Spomedzi všetkých štyroch metód, je toto najväčší zásah do organizmu. Pacientovi počas zákroku vyradia časť žalúdka, dvanástnika a tenkého čreva. Existujú dva druhy bypassu. Z hľadiska chudnutia sú tieto metódy najúspešnejšie.
- Roux en Y – žalúdok sa najprv spojí s črevom, a potom sa koniec tenkého čreva pripojí k inej časti čreva.
- Bypass na omega kľučku – jednoduchší zákrok – lekár napojí na žalúdok len jednu stranu tenkého čreva.
Laparoskopicky i neinvazívne
V minulosti sa robili bariatrické operácie klasickým spôsobom – pacientovi zostávala na bruchu veľká jazva. Dnes už lekári na väčšine kliník uprednostňujú laparoskopické zákroky, ktoré nevyžadujú takú dlhú rekonvalescenciu. V niektorých prípadoch morbídnej obezity sa však laparoskopia kvôli zlej dostupnosti nedá aplikovať.
Jednou z najmodernejších metód je BIB systém, ktorý sa zavádza neinvazívnou metódou. Jeho výhodou je, že pacient nepotrebuje dlhú rekonvalescenciu, nemá bolesti a zákrok je veľmi šetrný. Vykonáva sa iba v lokálnej anestéze.
Pacientovi zavedú cez pažerák, až do žalúdka gastrický balón, ktorý následne naplnia tekutinou. Vďaka tomu sa zmenší objem žalúdka. Po pol roku sa gastrický balón neinvazívne vypustí a vyberie cez pažerák von. Výhodou metódy je, že ju možno niekoľkokrát zopakovať.
Po operácii – diétna strava
Ak pacient absolvoval neinvazívnu BIB metódu, môže ísť hneď po zákroku domov. Tráviaci systém nie je narušený, pričom pacient sa bude cítiť rýchlejšie sýty.
Ostatné metódy vyžadujú ešte ďalšiu lekársku starostlivosť. V prípade bandáže zostane človek v nemocnici 24 hodín, pri ostatných typoch je to 3 až 5 dní (v závislosti od veľkosti zákroku a stavu pacienta).
Po návrate domov musí pacient dodržiavať šetrnú diétu. Najmä ak šlo o plikáciu, sleeve resekciu alebo bypass, žalúdok je narušený. Preto treba dodržiavať rovnaké pravidlá, ako po operácii tráviaceho traktu.
Po zahojení rany sa už môžete stravovať normálne, ale pre lepší efekt uprednostňujte zdravšie jedlá. Kvôli možnému refluxu nejedzte veľmi mastné pokrmy. Dbajte na pestrosť stravy, aby malo telo dostatok vitamínov.
Desiatky kilogramov do pár mesiacov
Efekt bariatrických operácií môže trvať až 5 rokov. Pacient bude postupne chudnúť 2 až 10 kilogramov za mesiac. Najrýchlejšie je to krátko po operácii, potom sa už chudnutie ustáli, ale váha má stále klesajúcu tendenciu.
Najviac sa podarí schudnúť pacientom s najväčšou váhou, kde je rozdiel v stravovaní najväčší. Počas prvého roka po operácii by mal človek schudnúť minimálne 20 kilogramov. Všetko však závisí aj od jeho vôle.
Okrem úbytku hmotnosti majú tieto zákroky pozitívny vplyv aj na celkový zdravotný stav. V prvom rade to pocítite na znížení bolesti kĺbov a chrbtice. Lepšie sa budete hýbať a vďaka tomu príde aj väčšia chuť na športovanie. Upravia sa niektoré choroby spojené s obezitou, ako napríklad vysoký krvný tlak, cukrovka a zvýšený cholesterol. Znižuje sa tiež riziko onkologických ochorení.
U žien sa napraví menštruačný cyklus a zvyšuje sa šanca otehotnieť.
Rýchlejšie zasýtenie a obmedzenie chuti do jedla
Hlavným princípom bariatrickej chirurgie je zmenšenie príjmu potravy u obéznych ľudí. Keďže je ich žalúdok stiahnutý alebo zmenšený, veľmi rýchlo sa zasýtia. Krátko po operácii im stačí doslovne pár súst z každého chodu, a už sa cítia „plní“. Žalúdok sa síce postupne uvoľnuje, ale stále nebudú schopní zjesť také množstvá potravy ako predtým. A keďže sa zníži príjem kalórií, dôjde k rýchlemu úbytku hmotnosti.
Plikácia, sleeve resekcia a bypass však ponúkajú bonus. Lekári počas zákroku zasahujú do tej časti žalúdka, ktorá zodpovedá za produkciu hormónu hladu – ghrelínu. Vďaka tomu sa nielen zmenší veľkosť porcií, ale zároveň nebudete mať takú chuť na jedlo. Aj kvôli tomu sa dnes uprednostňujú skôr tieto tri typy operácií, keďže majú väčšiu úspešnosť, navyše posilňujú pevnú vôľu.
Pozor na dehydratáciu!
V súvislosti s bariatrickou operáciou sa málokedy spomína problém s dostatočnou hydratáciou organizmu. Keďže je žalúdok stiahnutý, pacienti nedokážu naraz vypiť veľa vody. Preto by sa mali snažiť prehltnúť aspoň pár hltov, aby dostali do tela odporúčané 2 litre tekutín. V opačnom prípade sa dostavia bolesti hlavy, malátnosť a problémy s krvným tlakom. Veľmi nebezpečné je to najmä počas letných mesiacov.
Je efekt trvalý?
Po operácii sa človeku napraví metabolický systém, vďaka čomu bude organizmus lepšie spaľovať kalórie. Efekt operácie môže byť trvalý, musí tomu však napomôcť aj samotný pacient. Lekári upozorňujú na to, že žalúdok je elastický, a pokiaľ sa niekto neprispôsobí novým porciám, ale namiesto toho „pracuje“ na jeho opätovnom rozťahovaní, veľmi rýchlo sa dostaví jojo efekt.
Po operácii je preto nutné zmeniť životný štýl, zdravšie jesť a viac sa hýbať. V prípade morbídnej obezity je možné niektoré typy zákrokov zopakovať. Žalúdok sa ešte viac zmenší, vďaka čomu dostaneme svoju váhu pod kontrolu.
Nevýhody bariatrickej operácie:
- Bandáž žalúdka časom povoľuje. Preto ak nemáte pevnú vôľu, neskôr sa vrátite k pôvodnému stravovaniu a hmotnosti.
- Bariatrická operácia má byť posledným krokom v liečbe obezity. Ide o výrazný zásah do tráviaceho traktu, čo so sebou nesie značné riziká. Preto, pokiaľ je to možné, voľte radšej chudnutie s pomocou obezitológa.
- Bez seriózneho rozhodnutia, že naozaj chcete schudnúť, nemá význam ani resekcia žalúdka. Musíte sa naučiť konzumovať správne množstvo stravy.
- Pokiaľ máte iné zdravotné problémy, efekt operácie nemusí byť až taký úspešný. Preto treba najprv vyriešiť prípadnú hormonálnu nerovnováhu alebo poruchy štítnej žľazy.
- V prípade bandáže alebo gastrického balóna, nemusí organizmus prijať tieto predmety. To si vyžaduje ďalší operačný zákrok a prípadnú liečbu.
- Ak sa nesprávne stravujete, dostávate do tela podstatne menej výživných látok a vitamínov. To môže mať negatívny dopad na vašu imunitu.
- Niektoré operácie (ako resekcia žalúdka) sú nezvratné, a keď budete mať po nich problémy, už budú mať trvalý charakter.
- Niektorí pacienti môžu mať problémy s vyprázdňovaním.
- Kvôli rýchlemu úbytku na hmotnosti a nižšiemu príjmu živín, sa na začiatku môže dostaviť silný pocit únavy a výraznejšie sa zníži fyzická výkonnosť.
- V prípade zlého stravovania nastanú problémy s trávením, ako hnačky, reflux alebo nafukovanie.
Zdroje:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2444866416300186
http://obesitas.sk/app/uploads/2016/08/VIA_1_2016_final_holeczy.pdf
http://www.bandazzaludka.sk/bariatricka-chirurgia
https://www.pritikin.com/articles/pros-cons-medical-weight-loss/
https://www.estheticon.sk/zakroky/laparoskopicka-bandaz-zaludka