Vaginálna mykóza: Ako jej môžeme predchádzať?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Zápal vonkajších pohlavných orgánov – pre väčšinu žien nepríjemná téma. Oplatí sa ňou však zaoberať, pretože zápal sa pri nevhodnej starostlivosti môže opakovaťďalej rozširovať. U 40 – 50 % žien s opakujúcim sa zápalom, je pôvodcom najmä kvasinka Candida albicans.

Vaginálna mykóza: Čo ju spôsobuje?

  • tehotenstvo – počas tohto stavu je pošvová sliznica vnímavejšia na kvasinkové infekcie, hlavne v treťom trimestri, pretože zvýšená hladina pohlavných hormónov zvyšuje aj hladinu glykogénu v pošve (ktorý je výživou pre kvasinky) a urýchľuje rozmnožovanie kvasiniek. Treba si uvedomiť, že neliečené infekcie sú pre plod a matku ešte nebezpečnejšie, ako samotné lieky. Nezávisle od toho, či ide o lokálnu, „miestnu“ infekciu, alebo závažnú infekciu, vyžadujúcu celkovú liečbu, terapia v tehotenstve je nevyhnutná.

  • hormonálna antikoncepcia – obsahuje estrogény, ženské pohlavné hormóny; dochádza k ich nadbytku v tele (ide o taký istý priebeh, ako spomíname vyššie).
  • zanedbaná alebo neliečená cukrovka, Cushingov syndróm. Cushingov syndróm je ochorenie, pri ktorom je zvýšená tvorba glukokortikoidov nadobličkami. Glukokortikoidy sú hormóny, znižujúce vnímavosť obranného systému, čo umožňuje ich využitie aj v inej liečbe. Preto môže byť Cushingov syndróm vyvolaný (okrem genetických príčin) aj samotnými liekmi.
  • antibiotiká – ničia aj užitočné baktérie; nielen v tráviacom trakte, ale aj v pošve.
  • priliehavá spodná bielizeň – hlavne bielizeň s umelohmotnými vláknami; zriedka vymieňané menštruačné vložky zvyšujú teplotu a vlhkosť v oblasti lona.
  • nesprávne sexuálne a hygienické návyky – k výskytu infekcií prispieva časté striedanie sexuálnych partnerov; úlohu zohráva i mikrobiálna flóra partnera, chlórovaná voda v bazénoch, horúce sedacie kúpele, dlhodobé nosenie vlhkých plaviek, bielizne, nadmerné umývanie sa, umývanie sa intímnou kozmetikou, narušujúcou kyslé prostredie pošvy.
  • stres, psychické zaťaženie – pôsobí negatívne na duševnú a telesnú rovnováhu človeka, a tým aj na správne fungovanie tela.
  • alergické reakcie (na kozmetiku, toaletný papier, prezervatívy, miestne používané lieky).
  • nadmerné používanie kozmetických prípravkov, alebo cudzie teleso (napr. tampón „zabudnutý“ v pošve).

Jednorázová vaginálna mykóza

Gynekológovia vždy kladú dôraz na včasnú diagnostikusprávne nasadenú liečbu. Keďže vaginálne infekcie sú často zmiešané (na mieste infekcie sa môže naraz vyskytnúť viac typov pôvodcov), lekári volia širokospektrálne lieky. V prípade návratu zápalu, sa potom pristupuje ku komplexnému vyšetreniu a k použitiu lieku s užším spektrom, ktorý umožňuje cielenejšiu liečbu.

Liečba jednorazového kvasinkového zápalu pošvy (kandidózy) sa uskutočňuje najčastejšie miestnymi antimykotikami (lieky na liečbu infekcií, vyvolaných hubami, kvasinkami, plesňami). Napríklad úspešne používaným klotrimazolom, najmä vo forme krému. O antimykotikách treba vedieť, že najvyššiu účinnosť majú pri dlhšom používaní, teda pri 1 – 12 dňoch používania. Podľa závažnosti, vám môže lekár naordinovať aj perorálne antimykotiká (podávané cez ústa).

Opakovaný kandidový zápal

Liečba opakujúceho sa kandidového zápalu pošvy je už zložitejšia, a hlavne dlhodobá. Vyžaduje intenzívnejšiu komunikáciu medzi lekárom a pacientkou, aby sa vyjasnili spoločenské, sexuálne a hygienické zvyky pacientky. Rovnako sa zisťujú pridružené ochorenia (napr. diabetes), overuje sa súbežné užívanie perorálnej antikoncepcie, iných hormonálnych prípravkov, či liekov potláčajúcich imunitný systém (prípadne kortikoidmi).

Lekár vám môže naordinovať dlhodobejšiu (preventívnu) aplikáciu antimykotík – perorálne, u závažných foriem sa aplikujú antimykotiká aj miestne. Ak sa objavia príznaky aj u sexuálneho partnera, lieči sa aj on. Pokroky v biotechnológii umožňujú aj očkovanie – u žien s dlhodobo neúspešne liečenými infekciami.

Liečba vaginálnej mykózy počas tehotenstva

Počas tehotenstva je väčší predpoklad na „získanie“ vaginálnej infekcie, keďže kvôli estrogénom je vyššia hladina glykogénu v sliznici pošvy, a tým je vyššia pravdepodobnosť prítomnosti mikroorganizmov. Preto sú vracajúce sa infekcie časté a liečba je zdĺhavá.

Vyliečenie matky je dôležité aj počas prvého trimestra, keď môže mať infekcia zlý vplyv na vývoj plodu. Vaginálne infekcie totiž môžu vyvolať skorší pôrod. Je preto nevyhnutné, aby ste dôverovali svojmu gynekológovi.

Vaginálna mykóza: liečba zmiešaných infekcií

Pri zmiešaných infekciách sa používajú kombinované lieky s obsahom antimykotík a antimikrobiálnych látok (látky, ktoré účinkujú aj proti baktériám, vírusom). Sú dostupné vo forme vaginálnych krémov vaginálnych tabliet, či guľôčok.

Ako podporná liečba sú dostupné voľnopredajné lieky. Pôsobia miestne. Ide o látky, ktoré spomaľujú až zastavia rozmnožovanie mikroorganizmov, napr. benzydamín.

Benzydamín má protizápalový, miestne znecitlivujúci účinok. Zastavuje aj rast baktérií a kvasiniek. Používa sa vo forme roztoku na výplach pošvy a vonkajších pohlavných orgánov.

Alternatívou je povidón, ktorý spomaľuje rast mikroorganizmov, no niektoré ženy naň môžu byť alergické. Preto je dôležité, oznámiť zvýšenú citlivosť lekárovi. V prípade kvasinkovej infekcie (hlavne Candidou albicans), sa predpisujú vaginálne guľôčky s obsahom tetraboritanu sodného.

Vaginálna mykóza a iné formy liečby

Škála byliniek je široká. Na vaginálne infekcie sú prospešné tieto:

Cesnak a pór (čínsky pór). Oba vykazujú antimykotické, antimikrobiálne a antiparazitické účinky. Najúčinnejší je čerstvo rozotretý strúčik cesnaku, pretože účinné obsahové látky sa po rozdrvení rozkladajú: allicínalliín už v priebehu 1 hodiny zničia kvasinky. Z cesnaku sa pripravuje prášok, liehový alebo vodný extrakt (výťažok), prípadne olej. Z póru sa získava olej.

Vďaka svojmu protizápalovému účinku, sa môžu využívať aj usušené kvety klinčeka. Extrakt z klinčeka zlikviduje kvasinky päťkrát pomalšie ako cesnak, ale ešte stále efektívne.

Čajovníkový olej má vďaka svojmu zloženiu antifungálne (proti hubám) a antibakteriálne účinky. Navyše, pôsobí aj antisepticky (dezinfekčne). Prípravky s ním môžu používať aj deti a tehotné ženy.

Propolis má antibakteriálne a antifungálne vlastnosti. Okrem toho pôsobí aj proti prvokom a vírusom. Jeho obsahové látky ale závisia od územia zberu, a nerovnaké zloženie môže spôsobiť alergie u citlivejších ľudí. Preto propolis používajme opatrne.

Keďže je sliznica pošvy zastúpená prospešnými baktériami, hlavne kmeňom Lactobacillus, na obnovu prirodzenej mikroflóry pošvy možno použiť prípravky s obsahom týchto baktérií – vaginálne eubiotiká (používané lokálne, vo vagíne) a probiotiká (používané perorálne). Niektoré prípravky sú ešte obohatené o vitamín C, ktorý je prospešný hlavne u žien s recidívami. Aplikujú sa tiež do vagíny.

Zinok v tele pozitívne prispieva k zlepšeniu zdravotného stavu žien s recidivujúcou (vracajúcou sa) infekciou. Podávanie prípravkov s obsahom zinku podporuje liečbu u pacientok s opakujúcou sa nákazou, keďže tieto obvykle mávajú nižšiu hladinu zinku v krvi.

 

Vaginálna mykóza a správny diétny režim?

Počas choroby nejedzte/nepite:

  • kvasenú koreňovú zeleninu,
  • strukoviny,
  • huby,
  • plesňové syry,
  • kysnuté pečivo,
  • alkoholické, čokoládové nápoje, čerstvé ovocné šťavy, rajčinovú šťavu, kávu,
  • potraviny obsahujúce sladidlá.

Prečo? Pretože sladkosti, čokoláda a ovocie obsahujú cukor, ktorý môže v tráviacom trakte kysnúť. Kysnutá, plesňová alebo kvasená potrava obsahuje takisto kvasinky, ktoré sa pri oslabenej imunite môžu rozmnožiť, a tým podporiť vznik kvasinkovej infekcie.

Hovorte s lekárom

Predchádzanie vaginálnym infekciám je vždy šetrnejšie ako liečba. Preto sa nebojte obrátiť na svojho lekára či lekárnika, aby došlo k odstráneniu problému čo najskôr.

V neposlednom rade je dôležitá aj intímna hygiena. Docielite to pomocou kozmetických prípravkov, jednoznačne určených na udržiavanie a prinavrátenie rovnováhy vaginálnej mikroflóry.

 

Autorka študuje na Farmaceutickej fakulte UK

V súťaži reprezentuje Slovenský spolok študentov farmácie

Zdroje:

Emil Havránek: Vulvovaginálne infekcie, Ambulantná terapia, 2007, roč. 5 (3-4): 161-165, Solen

Barbora Gulánová, Mária Šimaljaková: Diferenciálna diagnostika vaginálneho fluoru, Via Practica 2007, roč. 4(6): 288-290

Voľno predajné prípravky – Edukafarm, 2012

Ilustračné fotografie

Baner-UP-2015