Aspirín – naozaj je to liek na všetko?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Bolí vás hlava? Máte chrípku, alebo ste prechladli?

Máte problémy so zrážanlivosťou krvi, či reumu?

Zlyháva vám srdce, alebo ste prekonali infarkt?

Pri všetkých týchto indikáciách môžete použiť aspirín.

Naozaj je však aspirín taký skvelý, ako sa o ňom hovorí? Môžu ho užívať deti?

V tomto článku sa dozviete niečo o histórii aspirínu, kedy sa používa, ako pôsobí, aj akú dávku potrebujete užiť. Vysvetlíme vám tiež, ktorým kombináciám by ste sa mali vyhnúť.

Ako vznikol aspirín?

Kyselina acetylsalicylová – účinná látka aspirínu – bola vynájdená ako jeden z prvých „moderných“ protizápalových liekov. Už 3000 rokov pred naším letopočtom starovekí Egypťania a Sumeri používali vŕbu bielu na zápaly v tele a bolesti rôzneho pôvodu. Grék Hippokrates napríklad podával čaj z vŕbových listov ženám na zníženie predpôrodných bolestí.

V 18. storočí boli vykonávané experimenty s vŕbovou kôrou, ktorá preukázateľne znižovala horúčku. Postupne sa z vŕby začali získavať rôzne účinné látky, napríklad salicín, ktorý má protizápalové vlastnosti a štruktúrou sa veľmi podobá na aspirín.

Koncom 19. storočia sa podarilo znížiť vedľajšie účinky kyseliny salicylovej – pridaním funkčnej skupiny acetylu do jej štruktúry. Pokus uskutočnil nemecký chemik Felix Hoffmann, pravdepodobne pod vedením Arthura Eichengrüna. Vďaka nim nemecká farmaceutická firma získala patent a bielu tabletku s kyselinou acetylsalicylovou pomenovala Aspirín.

Nakoniec to aspirín dotiahol až do Guinessovej knihy rekordov ako najpredávanejší liek proti bolesti. Avšak až viac ako 70 rokov po zavedení aspirínu do praxe, John Vane, profesor farmakológie na univerzite v Londýne, objasnil presný mechanizmus účinku tohto lieku.

Aké formy aspirínu poznáme?

Aspirín sa najčastejšie podáva vo forme tabliet, šumivých tabliet (rozpustných vo vode), práškov či granulovaných práškov. Na našom trhu môžete nájsť aj rôzne kombinácie aspirínu:

  • s pseudoefedrínom,
  • s vitamínom C,
  • s kofeínom,
  • paracetamolom,
  • s kodeínom.
šumivý aspirín
Zdroj foto: Shutterstock.com

Prečo sa k aspirínu pridávajú iné liečivá?

Napríklad pseudoefedrín podporuje uvoľnenie sliznice nosa, a preto sa používa na liečbu upchatého nosa, resp. prechladnutia, ktoré je spojené s bolesťou a horúčkou. Vitamín C (kyselina askorbová) zase posilňuje obranyschopnosť organizmu, čím urýchľuje uzdravenie pri chrípke a prechladnutí. A kofeín zvyšuje účinok aspirínu.

Pri ktorých ochoreniach sa používa aspirín?

Aspirín sa používa v rôznom dávkovaní, v závislosti od zdravotných problémov. Vo vyšších dávkach, zvyčajne 500 – 1000 mg, môžete aspirín využiť na:

  • mierne až stredne silné bolesti hlavy, kĺbov, zubov, svalov,
  • menštruačné bolesti,
  • migrénu,
  • rôzne typy prechladnutia, chrípky alebo horúčky,
  • chronické zápalové ochorenia (reumatoidná artritída, osteoartritída a pod).

Aspirín vo vysokých dávkach (jednorazovo 500 – 1000 mg) by ste bez konzultácie s lekárom nemali užívať dlhšie ako 3 – 5 dní. Nikdy svojvoľne neprekračujte maximálnu dennú dávku 4 g, čo je 8 tabliet s 500 mg liečiva! Obvykle sa užívajú 3 – 4 dávky denne, s odstupom 4 – 8 hodín.

Aspirín sa používa aj v menších dávkachdlhodobo (75 – 300 mg na deň), keď zabraňuje nadmernému zrážaniu krvi. Ide o ochranu pred krvnými zrazeninami, a to najmä u ľudí, ktorí už prekonali srdcový či mozgový infarkt, alebo u nich existuje táto hrozba (kvôli nedokrveniu orgánov).

Aspirín sa používa aj na liečbu Kawasakiho choroby, zriedkavého ochorenia, ktoré sa prejavuje zápalom ciev.

Aspirínu by ste sa mali vyhnúť, ak:

  • trpíte poruchou zrážania krvi (alebo máte zvýšenú náchylnosť na krvácanie),
  • ste alergickí na kyselinu acetylsalicylovú (alebo na iné salicyláty, napríklad nátriumsalicylát),
  • máte astmu, ktorá bola vyvolaná práve aspirínom (alebo inými nesteroidnými protizápalovými liekmi proti bolesti, napríklad ibuprofén, diklofenak),
  • máte závažnú poruchu/ochorenie obličiek alebo pečene – aspirín vtedy nemusí byť z tela dostatočne vylučovaný; pri miernom poškodení treba zvýšiť opatrnosť, napríklad znížiť dávku (ak je to možné),
  • trpíte vredovou chorobou žalúdkačriev – aspirín zvyšuje pravdepodobnosť krvácania vredov,
  • užívate lieky, ktoré ovplyvňujú zrážanie krvi, napr. warfarín alebo heparíny – kombinácia týchto liekov s aspirínom zvyšuje riziko krvácania,
  • máte závažnú srdcovú nedostatočnosť (závažne zlyhávajúce srdce),
  • užívate liečivo metotrexát – v dávke 15 mg týždenne a viac,
  • ste v posledných troch mesiacoch tehotenstva, alebo dojčíte (aspirín prechádza do materského mlieka a prestupuje placentou),
  • hľadáte lieky pre deti, ktoré majú menej ako 16 rokov – aspirín nepodávajte deťom do 16 rokov,
  • užívate iné nesteroidné protizápalové lieky, ako napríklad ibuprofén – v tomto prípade sa poraďte s lekárom, či vám dovolí kombináciu aspirín/ibuprofén.
aspirín 100 mg
Zdroj foto: Shutterstock.com

Čaká vás operácia?

Ak máte naplánovanú operáciu, mali by ste včas vysadiť všetky prípravky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú, aby ste minimalizovalo riziko krvácania počas zákroku. O tom, kedy a či je potrebné kyselinu acetylsalicylovú vysadiť, sa vždy poraďte so svojím lekárom. Liek nikdy nevysadzujte sami.

Ďalšie rizikové situácie

Kyselina acetylsalicylová môže zvýšiť riziko hemolýzy, teda rozpadu červených krviniek. Riziko hemolýzy sa ešte zvyšuje, pokiaľ užívate vysoké dávky aspirínu, máte horúčku alebo akútnu infekciu. Opatrní buďte aj v prípade, že trpíte dedičným enzymatickým defektom, nazývaným favizmus, trápi vás dna, v minulosti ste prekonali vredovú chorobu, alebo máte nad 65 rokov.

Pamätajte si, že vo všetkých prípadoch sa treba najprv poradiť s lekárom alebo lekárnikom. Iba zdravotnícki pracovníci môžu rozhodnúť o tom, či je pre vás aspirín vhodný.

Aspirín a dieťa – je to v poriadku?

Deti do 16 rokov by kyselinu acetylsalicylovú nemali užívať, keďže u nich hrozí závažná komplikácia,  Reyov syndróm. O čo ide? Pokiaľ má dieťa vírusovú infekciu, napríklad chrípku typu A alebo B, či ovčie kiahne, aspirín môže spôsobiť vážne poškodenie mozgu alebo pečene, ktoré sa môže skončiť až smrťou.

V určitých prípadoch môžeme podávať aspirín aj deťom od 7 do 12 rokov, napríklad pri Kawasakiho chorobe. Avšak iba pod dohľadom lekára. Na liečbu bežných bolestí či horúčky nepoužívajte aspirín, ak má vaše dieťa menej ako 16 rokov.

Tehotenstvo

Lieky s obsahom aspirínu by sa nemali podávať ženám v 1. a 2. trimestri (prvých 6 mesiacov), ak to nie je nevyhnutné. Aspirín môže nepriaznivo ovplyvniť vývoj plodu a spôsobiť rôzne malformácie. V posledných troch mesiacoch tehotenstva je aspirín úplne kontraindikovaný, keďže zvyšuje riziko komplikácii u matky aj dieťaťa počas pôrodu (riziko krvácania).

Dojčenie

Aspirín prestupuje do materského mlieka v malých množstvách. Pri krátkodobom užívaní nemusíte dojčenie prerušiť, pri dlhodobom by malo byť dojčenie prerušené, pokiaľ nemôžete aspirín nahradiť iným, vhodnejším liekom.

aspirín dojčenie
Zdroj foto: Shutterstock.com

Vedľajšie účinky aspirínu

Poruchy krvi a lymfatického systému:

  • zvýšené riziko rôznych druhov krvácania – napríklad z ďasna, do tráviaceho traktu,
  • častejšia tvorba modrín (než obvykle),
  • chudokrvnosť (anémia) – buď pre zvýšenú krvácavosť, alebo kvôli rozpadu červených krviniek (u pacientov s favizmom).

Poruchy tráviaceho systému:

  • zažívacie ťažkosti – najčastejší vedľajší účinok pri aspiríne – bolesti brucha, pocit plnosti, nadúvanie,
  • žalúdočné a dvanástnikové vredy – u menej ako 1 z 1000 pacientov (teda zriedkavo).

Pokiaľ máte tabletkový aspirín, užívať ho s jedlom. Ak ide o tablety, ktoré sa rozpúšťajú až v čreve (na obale je uvedené „enterosolventné“), užite ich aspoň pol hodinu pred jedlom. Tieto opatrenia znižujú nežiaduce účinky.

Alergické reakcie

Pri precitlivenosti na kyselinu acetylsalicylovú (najmä u astmatikov) existuje vyššie riziko alergickej reakcie. Opatrnejší by ste mali byť aj vtedy, keď máte astmu, dlhodobú nádchu, alebo ste alergickí na nesteroidné protizápalové lieky (napr. ibuprofén, diklofenak). Hlavné príznaky alergickej reakcie:

  • anafylaktický šok – pokles krvného tlaku, dýchacie ťažkosti, kŕče svalov tráviaceho a močového systému, opuchy pier a jazyka,
  • poruchy funkcie obličiek,
  • kožné vyrážky.

Pokiaľ budete dodržiavať bezpečnostné opatrenia pri užívaní aspirínu, liečba s veľkou pravdepodobnosťou prebehne bez problémov. To, že sú pri nejakom lieku hlásené nežiaduce účinky, ešte neznamená, že sa musia objaviť aj u vás.

Predávkovanie – čo ak zoberiem viac aspirínu, ako by som mal?

Toxické účinky kyseliny acetylsalicylovej sa môžu prejaviť pri dlhodobom užívaní, úmyselnom predávkovaní alebo náhodnom prehltnutí deťmi. Pri miernej až stredne závažnej intoxikácii môžete zrýchlene dýchať, zvracať, alebo pociťovať nutkanie na zvracanie.

aspirín predávkovanie
Zdroj foto: Shutterstock.com

Stredne závažná, až závažná intoxikácia:

  • prehriatie organizmu – zrýchlený dych, zníženie tlaku, až zastavenie srdca – tento stav môže viesť k mylnému predpokladu, že potrebujete užiť ďalšiu tabletu, aby ste si znížili teplotu,
  • dehydratácia, znížená tvorba moču,
  • hučanie v ušiach, hluchota,
  • žalúdočno-črevné krvácanie,
  • neurologické problémy – letargia, zmätenosť, záchvaty kŕčov, až kóma.

Ak sa prejavia iba mierne, nezávažné vedľajšie účinky, vo väčšine prípadov stačí znížiť dávkovanie. Pri príznakoch predávkovania je potrebný okamžitý prevoz do nemocnice. Pri miernej až stredne závažnej intoxikácii musíme dosiahnuť zrýchlené vylučovanie lieku z organizmu. Vykonáva sa:

  • výplach žalúdka,
  • opakované podanie čierneho uhlia (pri náhlej otrave),
  • úprava elektrolytov a acidobázickej rovnováhy (telesných tekutín a minerálov),
  • podpora dýchania,
  • liečba ďalších príznakov.

Následne vás budú monitorovať, pričom všetky úkony sú väčšinou vykonávané v nemocnici.

Pozor na tieto kombinácie!

Napriek tomu, že aspirín je považovaný za relatívne bezpečný liek, existujú kombinácie, ktorým by ste sa mali vyhnúť, alebo aspoň zvýšiť svoju opatrnosť. Ide napríklad o:

  • Metotrexát (cytostatikum) – používa sa pri nádoroch a reumatoidnej artritíde. Aspirín znižuje jeho vylučovanie z tela, teda zvyšuje jeho účinok.
  • Varfarín, heparíny – lieky proti zrážaniu krvi. Keďže aj aspirín má protizrážací efekt, môžete si privodiť zvýšené krvácanie.
  • Fluvoxamín, fluoxetín – lieky na depresiu (zo skupiny inhibítorov spätného vychytávania serotonínu – SSRI). Zosilňujú účinok aspirínu a zvyšujú riziko krvácania.
  • Digoxín – používa sa pri ochoreniach srdca. Môže znižovať vylučovanie obličkami, teda spôsobiť vyššie hladiny digoxínu v krvi.
  • Inzulín, sulfonyl močovina – lieky na cukrovku – intenzívnejšie zníženie hladiny glukózy (cukru) v krvi, môže sa prejaviť malátnosťou.
  • Kortikosteroidy – znižujú účinok aspirínu, zvyšujú jeho vylučovanie.
  • Lieky na epilepsiu – napr. kyselina valproová – súbežné užívanie s aspirínom zvyšuje jej toxicitu.
  • Benzbromarón, probenecid – lieky na dnu – aspirín môže znížiť ich účinok.
  • Diuretiká, ACE inhibítory – lieky na vysoký krvný tlak – aspirín môže znížiť ich účinok.
  • Iné protizápalové lieky (ibuprofén, diklofenak) – môžu znížiť účinok aspirínu a zvýšiť výskyt nežiaducich účinkov.
  • Alkohol – riziko poškodenia sliznice tráviaceho traktu, zvýšené riziko krvácania.

Zoznam vyššie uvedených interakcií nie je úplný, preto užívanie ďalších liekov vždy konzultujte s lekárom alebo lekárnikom. Tí vám povedia, či ich môžete kombinovať s aspirínom, alebo sa im máte celkom vyhnúť.

aspirín príbalový leták
Zdroj foto: Shutterstock.com

Môžem prestať užívať aspirín, keď som ho predtým užíval/a niekoľko rokov?

Aspirín nikdy nevysaďte bez konzultácie s lekárom alebo farmaceutom. Tým, že sa dlhodobo staral o potláčanie zrážania krvi, z dôvodu náhleho vynechania sa môže objaviť nadmerné zrážanie.

Čo je to aspirínová rezistencia?

Malé percento ľudí nereaguje na protizrážaciu liečbu aspirínom. V takom prípade hovoríme o „aspirínovej rezistencii“. Títo ľudia sú potom vystavení väčšiemu riziku srdcovocievnych príhod, či podobných ochorení.

Možnou príčinou aspirínovej rezistencie je genetická predispozícia, prípadne súbežné užívanie niektorých liekov. Aspirínovú rezistenciu možno stanoviť dostupnými, finančne nenáročnými laboratórnymi testami. Lekár bude monitorovať účinok aspirínu na zrážanie vašej krvi, a ak by došlo k rezistencii, nastaví vám alternatívnu liečbu.

Čítajte príbalový leták

Hoci je aspirín najstaršínajpoužívanejší protizápalový liek, pri jeho užívaní musíte byť opatrní. Rešpektujte všetky upozornenia, ktoré nájdete v príbalovom letáku, prípadne sa poraďte s vaším lekárom alebo lekárnikom, aby liečba prebehla bez komplikácií.

Autorka študuje na FaF UK v Bratislave

Zdroje:

  1. www.sukl.sk
  2. http://www.cfp.ca/content/61/11/971.full
  3. http://www.pharmaceutical-journal.com/news-and-analysis/infographics/a-history-of-aspirin/20066661.article
  4. http://www.vetservis.sk/media/object/400/aspirin_-_najznamejsi_a_stale_najpouzivanejsi_liek_na_svete.pdf
  5. https://www.heart.org/idc/groups/heart-public/@wcm/@adv/documents/downloadable/ucm_432593.pdf

Pridaj komentár