(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Bratislava 12. júla (TASR) – Každoročne pribudne na Slovensku vyše 90 pacientov s chronickou myelocytovou leukémiou (CML). Vďaka molekulárne cielenej terapii a liečivu Glivec s účinnou látkou Primary imatinib, však liečba od roku 2004 dosiahla zásadný prelom. Povedal to dnes na tlačovej konferencii prednosta Kliniky hematológie a transfúziológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (LF UK) v Bratislave a hlavný odborník pre hematológiu Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Martin Mistrík s tým, že súčasní pacienti vedú popri liečbe plnohodnotný život.
Pacient a zakladateľ občianskeho združenia (OZ) CML Life Maroš Havran uviedol, že medzi širokou verejnosťou prevláda pocit, že leukémia je ochorenie s krátkym časom dožitia či nevyhnutnosťou transplantácie. Zároveň sú pacienti presvedčení o neexistencii krvnej liečby.
Podľa odborníkov pretrvávajú medzi informáciami mýty spred minulých desaťročí, kedy bola krivka prežitia nízka. „Teraz sú už aj pri akútnych leukémiách výsledky lepšie, keďže sa zlepšila podporná liečba. Transplantácia bola jedinou vyliečiteľnou metódou. Od roku 2004 nastúpil Glivec vo forme tabletiek. Každý diagnostikovaný pacient ho dostal hneď v prvej línii a desať rokov prežíva okolo vyše 90 percent pacientov,“ informovala Zuzana Sninská z Kliniky hematológie a transfúziológie LF UK v Bratislave. Doplnila, že liečivo je v praxi desať rokov, na základe čoho sú výsledky v porovnaní s transplantáciou lepšie.
Havran priblížil dôvody, prečo sa s ďalšími pacientmi rozhodol založiť OZ CML Life na podporu informovanosti. „Aj napriek súčasnému pozitívnemu vývoju je pre pacienta informácia o tom, že má leukémiu, v mnohých prípadoch doslova devastačná na jeho psychiku, či na psychiku jeho najbližšieho okolia. Myslím si, že práve tu je miesto pre naše OZ, aby vďaka informačnému portálu zabezpečilo odstránenie niekoľkých základných mýtov, ktoré liečbu komplikujú,“ uzatvoril.