Onkošarlatánstvo: Hazard s ľudskými životmi

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Veríte, že všetky choroby spôsobuje prekyslenie organizmu?

Veríte, že 100 % liečbou rakoviny je vitamín C, MMS alebo sóda bikarbóna?

Veríte, že rakovina je len výmyslom farmaceutických firiem, aby mohli na liečbe ľudí bohatnúť, a preto je úlohou medicíny a lekárov udržiavať ľudí chorých?

Vo chvíľach vážneho ohrozenia zdravia dostáva dnes, v čase internetu, kritické myslenie zabrať. V zmysle tradičného sloganu, že „topiaci sa aj slamky chytá“, skúšajú onkologickí pacienti – aj na rady príbuzných či priateľov – naozaj všetko.

„Pamätám si, že pomoc mojich priateľov spočívala aj v tom, že mi neustále posielali webové linky na zaručené recepty na liečbu rakoviny,“ spomína si onkologická pacientka Eva. „Neznášala som to, a dodnes som na to citlivá, pretože praktizovaním týchto metód si mnohí onkopacienti škodia.“

Eva, vyliečená z karcinómu prsníka, však priznáva: „Aj keď ste racionálny človek, keď sa doslova bojíte o život, ste schopný uveriť čomukoľvek a vyskúšať čokoľvek.“

Zaručený liek na rakovinu!

Bombastická titulka, s ktorou sa v internetovom svete stretol už každý z nás. Zdravý človek si možno po prečítaní článku pomyslí: „Kto môže takýmto nezmyslom veriť?“

Pre onkologických pacientov však predstavuje nádej. Prakticky falošnú, ale prečo nevyskúšať niečo, čo možno zaberie?! A práve s tým kalkulujú ľudia, ktorí ponúkajú zaručené recepty na vyzdravenie.

„Načo chodíš na chemoterapiu, keď sa môžeš vyliečiť s …“ a ďalej si doplňte.

Ponuka „zaručených“ alternatív v liečbe onkologických ochorení je dnes naozaj široká – od drastických diét a očistných kúr, cez užívanie megadávok vitamínu C, pitie ovocných štiav, konzumáciu jadierok marhúľ či sódy bikarbóny, až po tzv. MMS, CDS (užívanie chemických látok, podobných bielidlám), biorezonanciu alebo prácu s energiami.

„Ak by to tak fungovalo a keby to bolo také jednoduché, určite by dnes boli všetci ľudia s onkologickým ochorením vyliečení,“ konštatuje onkologická pacientka Eva.

Lovci šarlatánov web
Zdroj foto: Shutterstock.com

Rakoviny sa bojíme všetci

Onkologickí pacienti, pochopiteľne, patria k veľmi zraniteľnej skupine chorých. Ešte aj dnes je rakovina (napriek pokroku liečby a stúpajúcim štatistikám vyliečených) v médiách prezentovaná ako choroba s fatálnym koncom. Strach zo smrti, ale aj z náročnej a vyčerpávajúcej liečby, potom motivuje niektorých ľudí, aby vyskúšali aj niečo iné.

Psychologička, ktorá dlhodobo pracuje s pacientkami v pokročilom štádiu rakoviny prsníka, autorka knihy „Život je boj“, Doc. PhDr. Dr.phil. Laura Janáčková, CSc., hovorí:

„V určitej fáze liečby pacienti dostávajú strach. Môžu mať pocit, že liečba dostatočne nezaberá, a hľadajú akúkoľvek pomoc. Je úplne prirodzené, že si chcú všemožnými prostriedkami zachrániť život. Niekedy to ani nie je ich rozhodnutie, ale podvolia sa prianiam najbližších príbuzných.“

Aj klinická onkologička Národného onkologického ústavu v Bratislave, MUDr. Silvia Jurišová, sa vo svojej praxi neraz stretla s odmietnutím klasickej liečby.

„Niektorí pacienti sa vydajú vlastnou cestou alternatívnych metód liečby. Väčšinou sa však vracajú späť, veľakrát v oveľa horšom stave. Žiaľ, už nie s dobrými možnosťami na úplné vyliečenie nádorovej choroby.“

Pacientka Danka je onkologickou pacientkou už dva roky a pripúšťa, že je úplne normálne, keď vážne chorý človek hľadá všetky dostupné možnosti:

„Sama som vyhľadávala aj alternatívy. Nikdy som však neuvažovala nad tým, že nepodstúpim klasickú onkologickú liečbu.“

Doc. Janáčková nabáda, aby sme dôkladne zvážili alternatívnu liečbu a jej prospešnosť v prípade onkologického ochorenia.

„Ako to spoznáme? Príroda má svoju liečivú silu a pokiaľ doplnky, napríklad v podobe čajov či vitamínov, odporučí aj lekár, takýto prístup nemôže liečbe uškodiť. Ak sú však pacientom odporúčané razantné postupy a metódy, ktoré bránia klasickej liečbe, treba zbystriť pozornosť. Stále je dosť ľudí, ktorí parazitujú na ľudskom nešťastí. Pacientom ponúkajú za neprimeranú finančnú odplatu drastické diéty na „vyhladovanie“ nádorov, alebo drahé, „život zachraňujúce“ tajomné produkty. Takáto „liečba“ môže zásadným spôsobom ohroziť život liečeného pacienta.“

U pacientky Danky bol nádor v prsníku objavený v pokročilom štádiu, s prítomnosťou metastáz. Jej pacientske poznanie alternatívy je zarážajúco jednoduché.

„Môj stav je už možno nezvratný. Ide však o to, udržať sa čo najdlhšie v dobrej kondícii. Popri klasickej liečbe a prírodných doplnkoch, ktoré mi odporúčajú lekári, pomáha zdravá a kvalitná strava, aktívny pohyb a pozitívne myslenie.“   

Lovci šarlatánov rozhovor
Zdroj foto: Shutterstock.com

Lovci šarlatánov

Napriek rôznorodosti alternatívnych praktík, všetky majú jedno spoločné: neprítomnosť odborných vedeckých štúdií, ktoré by dokazovali ich účinnosť. Práve na to už 5 rokov poukazujú Lovci šarlatánov.

Internetový portál Lovci šarlatánov sa usiluje jednoduchou formou približovať ľudom skutočné fungovanie ľudského tela, mechanizmus chorôb, ale aj princípy modernej vedy. Zároveň poukazuje na očividné nezmysly či podvody, ktorými sa šarlatáni a pseudoodborníci snažia nalákať ťažko chorých ľudí na rôzne podozrivé, a neraz aj veľmi nebezpečné terapie.

Kolektív autorov webovej stránky tvoria lekári a doktorandi z lekárskych a farmaceutických fakúlt, resp. študenti týchto odborov. Stránku vytvárajú vo svojom voľnom čase, svojpomocne, z lásky k medicíne a vede, pre rozširovanie poznania a vedomostí.

Lovcom šarlatánov patrí aj študent medicíny Ján Šoltés. Položili sme mu zopár otázok.

Informácie o zdraví sú dnes dostupnejšie ako kedykoľvek predtým. Čím to je, že ľudia sú ochotní uveriť hocičomu, čo si na internete prečítajú?

Dnes si na internete nájde každý informácie o diagnóze, aj liečbe. Problémom dnešnej doby však nie je množstvo informácií, ale schopnosť ľudí odlíšiť tie korektné od zavádzajúcich. Kedysi sme šli do knižnice, kde sme si prečítali recenzovanú literatúru s overenými informáciami. Dnes môže na internete publikovať ktokoľvek čokoľvek. Šírenie informácií je neskutočne rýchle, a v prípade neserióznych informácií, žiaľ, aj účinné. Informácie si na internete žijú vlastným životom a bežný človek nedokáže rozlíšiť, či je ich autorom uznávaný vedec, laik alebo pomýlený vizionár a „spasiteľ“.

Kto dokáže najskôr podľahnúť šarlatánskej ponuke?

Zaoberáme sa hlavne medicínskymi nezmyslami a bludmi na internete. Nakoniec, dnes je to najdostupnejší a najprogresívnejší zdroj informácií aj v medicíne. Staršia generácia, ktorá nemá s využívaním IT technológií veľké skúsenosti, dôveruje skôr názorom lekárov. Alternatívami sa zaoberajú najmä mladší ľudia a skupina orientujúca sa na tzv. „bio“.  Práve tieto skupiny často spochybňujú klasickú liečbu. Treba však povedať, že zavádzajúce webové stránky v mnohých prípadoch navonok pôsobia veľmi odborne a profesionálne. Bez potrebných vedomostí o problematike je niekedy ťažké rozlíšiť ich nebezpečnosť.

Aká je vaša definícia moderného šarlatána?

To sa dá len ťažko generalizovať. Môže ísť aj o odborníkov z oblasti medicíny a farmakológie, ktorých to začalo „ťahať“ k alternatíve, ale väčšinou ide o ľudí bez medicínskeho vzdelania. V posledných rokoch sa ako huby po daždi vyrojili rôzni výživoví poradcovia, ktorí fungujú premysleným obchodným modelom. Píšu články na vlastné blogy, ktoré sa snažia spraviť čo najčítanejšími pomocou internetového marketingu. Neskôr si vytvoria s tým spojený internetový obchod a predávajú “optimálne“ produkty. Zavádzajúce je, že ich stránky dokážu pôsobiť veľmi dôveryhodne. No a, samozrejme, existuje aj klasická skupina liečiteľov, ktorí tu boli odjakživa.

Prečo sú častým terčom šarlatánov práve onkologickí pacienti?

V rámci zdravia sú ľudia najcitlivejší a najzraniteľnejší práve v prípade onkologických ochorení. Pretože v povedomí mnohých je rakovina stále strašiakom. Zdraví sa chcú rôznymi postupmi rakovine vyhnúť, chorí sa chcú zázračne, bez náročnej liečby, vyliečiť. Pud sebazáchovy ľuďom velí robiť aj absurdné veci. A dôvodom, prečo sa onkošarlatánom u nás tak veľmi darí, je aj fakt, že rakovina je tabu a o onkologických ochoreniach ľudia vedia stále veľmi málo.

Prácu Lovcov šarlatánov oceňuje aj rádiológ MUDr. Martin Polakovič z Onkologického ústavu sv. Alžbety.

„O tejto téme treba veľa hovoriť – práve pre ten šialený mediálny chaos, ktorý vytvárajú často aj médiá a známe osobnosti, keď propagujú liečbu, čo nefunguje, alebo jej účinky sú absolútne vedecky neoverené. Podvodníci využívajú ľudskú naivitu, neznalosť, neschopnosť rozoznávať správne informácie, ale aj ľudský strach.  Ohrozujú ľudí na zdraví a profitujú z ich nešťastia. Čím viac takých informácií, ako ponúkajú Lovci šarlatánov, tým lepšie.“

Lovci šarlatánov falošný liečiteľ
Zdroj foto: Shutterstock.com

Ako nenaletieť šarlatánom a komu sa vyhnúť:

  • odmietnite liečiteľa, ktorý nechce spolupracovať s lekármi klasickej medicíny a odporúča vám ukončenie konvenčnej liečby,
  • neplaťte neúmerné sumy za liečbu a produkty, ktoré neprešli relevantnými klinickými štúdiami,
  • odmietnite liečiteľa, ktorý deklaruje 100 % účinnosť lieku, pokiaľ budete počúvať len jeho a veriť len jemu,
  • odmietnite liečbu, ktorá má pre vás preukázateľné riziko, alebo keď nie je možné zistiť, či je účinná.

Ako rozoznáte šarlatánske informácie na internete?

  • Všetky šarlatánske články majú niekoľko spoločných znakov, napr. ilúziu jednoduchého sveta – ľudia, veci, zvieratá, princípy sú iba dobré alebo zlé, všetky choroby majú jednoduchú príčinu (prekyslenie, očkovanie…), ale jestvuje jednoduchý spôsob ich liečby.
  • Neobsahujú čísla – iba malé percento týchto článkov obsahuje čísla. Väčšinou obsahujú len jedno číslo – „100 %“.
  • Nehodnoverné zdroje, chýbajúce zdroje, jediný zdroj – často ide o odkazy na iné šarlatánske články, o odkazy na doménu, prípadne video na YouTube.
  • Rozmnožovanie – ten istý článok (s podpisom rôznych autorov) nájdete na mnohých serveroch, ktoré sa týkajú danej problematiky. Treba si uvedomiť, že ak napíšete niečo kvalitné a chcete sa tým pochváliť, nenecháte, aby vám to skopíroval niekto iný.
  • Vyžaruje z nich sloboda, nezávislosť a poznanie pravdy – často to vidieť z domény alebo hlavičky stránky.
  • Spomína sa v nich energia – dobrá, zlá, vesmírna, duchovná, liečivá, ale ani jedna sa nedá merať v Jouloch (ozajstná SI jednotka energie).

Seriózne zdroje informácií:

  • Priamo v článkoch (alebo pod nimi) sú uvedené odborné zdroje.
  • Nie sú špekulatívne.
  • Ak je v článku uvedený názor autora, tak je jasne označený ako jeho názor.
  • Čo sa dá vyjadriť, je v článku kvantifikované formou čísel – autor sa vyhýba vágnym pojmom ako „mnoho“, „asi“.
  • Neprinášajú senzácie.
  • Nemajú citové zafarbenie.

Zdroje:

http://www.lovcisarlatanov.sk/kategorizacia-sarlatanskych-clankov/

Laura Janáčková: Život je boj

Tento článok vyšiel v tohtoročnom ONKO magazíne číslo 1. Ak máte záujem o celý časopis, môžete si ho stiahnuť po kliknutí na obrázok.

baner-dlhy-Onko

Pridaj komentár