(Zdroj foto: Shutterstock.com)
Celých deväť mesiacov bolo plných radosti, no teraz máte strach.
Termín pôrodu sa nezadržateľne blíži, a vy si kladiete čoraz viac otázok.
Žiadne obavy. Poďme sa spolu pozrieť na niektoré fakty a mýty o pôrode.
Môže epidurálna anestézia uškodiť mne alebo môjmu dieťaťu?
Napriek tomu, že neexistuje dostatok štúdií o vplyve epidurálky na novorodenca, môžeme (podľa doterajších výskumov) povedať, že isté nežiaduce účinky sa nájdu. Je však dôležité, aby sme ich správne interpretovali.
Rozhoduje čas podania epidurálky?
Skoré či neskoré podanie epidurálky pravdepodobne nemá vplyv na výsledok pôrodu. To, kedy epidurálku podáme, závisí predovšetkým od požiadaviek rodičky.
Je pravda, že epidurálka niekedy vyvolá spomalenie pôrodu, no toto spomalenie môže nastať aj vtedy, keď zvolíme nesprávny anesteziologický postup:
- privysoká dávka epidurálky (liečiv),
- priskoré podanie epidurálky,
- ak po podaní epidurálky ležíte iba v jednej polohe.
Kvôli vplyvu epidurálky na svalstvo, sa vám môže ťažšie tlačiť, čo zvyšuje pravdepodobnosť použitia klieští (na vytiahnutie dieťaťa). Samozrejme, inštrumentálny pôrod zvyšuje riziko poškodenia plodu, no vplyv epidurálky zmiernime, ak znížime dávku liečiv.
Ak účinok epidurálky pretrváva dlhšie ako 6 hodín, môžete mať zvýšenú teplotu, k čomu dochádza asi v 20 % prípadov. Častým vedľajším účinkom je tiež pokles krvného tlaku u matky, nevoľnosť, podráždenie pokožky, či strata kontroly nad močovým mechúrom (pre „umŕtvenie“ nervov). Epidurálka môže ovplyvniť aj tep. Spomenuté vedľajšie účinky môžeme zmierniť/odstrániť:
- nasadením potrebných liekov,
- pravidelným monitorovaním,
- úpravou dávky epidurálnej analgézie.
Objaviť sa môžu aj závažnejšie vedľajšie účinky – kŕče, silná bolesť hlavy, problémy s dýchaním. Vo výnimočných prípadoch hrozí rodičke smrť, to je však veľmi zriedkavé (len jedna z 80.000 – 320.000 žien). Vážnejšie vedľajšie účinky sa môžu dostaviť najmä vtedy, keď epidurálku nevykonáme správnym spôsobom.
(Viac sa o epidurálnej anestézii dočítate v článku, ktorý pre vás pripravujeme.)
Vplyv epidurálky na správanie novorodenca
Tento vplyv je zatiaľ nejednoznačný. Epidurálka však vplýva na vylučovanie hormónov, a niektoré štúdie preto naznačujú, že by mohla spôsobovať ťažkosti s dojčením, s prisatím na bradavku, či zmeny v správaní u dieťaťa.
Tieto tvrdenia však nie sú zatiaľ potvrdené, pretože na správanie novorodenca má vplyv viacero faktorov, nielen epidurálka. Na druhej strane, epidurálna anestézia tlmí bolesť, a tým znižuje fyzický a psychický stres u matky.
Lieky, ktoré sa používajú pri epidurálke, prechádzajú placentou, ich množstvo je však také nízke, že by to nemalo mať vplyv na dieťa. Objaviť sa môže spomalené dýchanie či utlmenie novorodenca.
Je nutný nástrih hrádze pri pôrode?
Nie, nie je. Nástrih hrádze by nemal byť rutinne vykonávaný počas spontánneho pôrodu, je však potrebný:
- Ak je dieťa ohrozené na živote – napr. zlá srdcová činnosť, málo kyslíka – dieťa potrebujeme dostať rýchlo „von“ z pôrodných ciest.
- Ak sa dieťa v pôrodných cestách „zaseklo“ – musíme použiť pôrodné kliešte či lievik.
- Ak je dieťa otočené hlavou hore.
- Ak máte veľké dieťa – viac ako 4000 gramov.
- Ak potrebujete rýchly pôrod (ste v zlom zdravotnom stave).
Masáž hrádze – znižuje pravdepodobnosť natrhnutia počas pôrodu?
Áno, ukazuje sa, že masáž hrádze počas posledných týždňov tehotenstva, znižuje pravdepodobnosť jej natrhnutia počas pôrodu. Masírovať vás môže aj partner.
Ako na to?
Ľahnite si pohodlne na posteľ, s nohami ohnutými v kolenách, aby ste vy, alebo váš partner dočiahol do oblasti hrádze (medzi pošvou a konečníkom). Umiestnite prsty 5 centimetrov dovnútra pošvy, tlačte ich smerom dolu, a pohybujte hore a dolu v tvare písmena U. Vykonávajte túto masáž 60 sekúnd, potom uvoľnite prsty.
Tlačenie brucha počas pôrodu
Tlačenie brucha počas pôrodu je pre matku aj dieťa nebezpečné. Môže zapríčiniť poranenie maternice a hrádze, alebo poranenie novorodenca (napríklad nervov medzi krkom a končatinami).
Táto praktika sa používa najmä v prípadoch, keď matky nedokážu dobre tlačiť. Za „neschopnosťou“ však môžeme hľadať aj neprirodzenú polohu na tlačenie, či použitie epidurálky, ktorá spomalí kontrakcie, a tým oslabí prirodzenú schopnosť matky (tlačiť pri pôrode).
Existuje najlepšia pozícia pre pôrod?
Nie, neexistuje najlepšia pozícia pre pôrod. Dôležité je, aby ste sa nechali viesť svojím telom. Pozícia, v ktorej určite nebudete chcieť byť, je na chrbte.
V tejto polohe stláča maternica dolnú dutú žilu, ktorá vracia krv z nôh späť do srdca. Tlak znižuje prietok krvi, a kontrakcia je tak menej účinná.
Tipy na vhodnú polohu:
- v stoji,
- v ľahu na boku,
- na pôrodnej stoličke,
- v podrepe,
- na štyroch.
Môžem jesť a piť počas pôrodu?
Áno, za predpokladu, že sa nevyvinú žiadne komplikácie, ktoré by vyžadovali celkovú anestéziu. Odporúčajú sa ľahké jedlá bez tuku. Vhodné potraviny: chlieb, cereálie, cestoviny, zemiaky, jogurt či banán. Na pitie: voda.
Holenie pred pôrodom
Je potrebné, aby ste sa oholili, ale iba v oblasti hrádze a konečníka. Ostatné miesta si nemusíte holiť. Holenie je dôležité pre čistotu tkaniva, aj lekár má lepší prehľad. A hlavne – oholená roztrhnutá hrádza sa lepšie šije (po nástrihu).
Je nevyhnutný klystír pred pôrodom?
Klystír v dnešnej dobe nie je nutný, a pokiaľ ho odmietate, mali by vám v nemocnici vyhovieť. Má však svoje výhody:
- zvyšuje kontrakcie maternice,
- uvoľní cestu plodu do panvy,
- zabráni nechcenému úniku stolice.
Môžem dostať infekciu, ak nedodržím šestonedelie?
Tradičné 40-dňové obdobie po pôrode je dôležité pre zotavenie sa, na nabratie nových síl. Byť doma navyše znamená, že držíte infekciu v „šachu“.
Pokiaľ však máte pocit, že vám čerstvý vzduch pomôže, choďte von. Spravte pritom všetky opatrenia, aby ste zabránili infekcii:
- nestýkajte sa s chorými príbuznými,
- umývajte si ruky predtým, ako idete chytať dieťa,
- držte sa od uzavretých, preplnených miest,
- pite vlastnú vodu a noste si vlastné jedlo,
- chráňte sa pred dažďom a snehom.
Ak máte akékoľvek pochybnosti, či zostať doma, alebo ísť von, poraďte sa so svojím lekárom.
Keď si budem viazať šatku okolo brucha, vráti sa mi späť jeho tvar?
Nie sú k dispozícii žiadne vedecké dôkazy o tom, že šatka dostane vaše brucho do pôvodného stavu. Naopak, viazanie šatky môže:
- byť nepríjemné a bolestivé,
- privodiť svrbenie a vyrážky,
- vyvíjať tlak na maternicu, spôsobiť nadmerné krvácanie,
- byť príčinou komplikácií po cisárskom reze.
Čo vám môže naozaj pomôcť?
- pravidelné cvičenie,
- správne držanie tela,
- keď obmedzíte jedlá s prebytočným tukom.
Môže pitie feniklovej vody urýchliť zotavenie?
Feniklová voda zotavenie síce neurýchľuje, ale napomáha tráveniu a zabraňuje detským kolikám.
Môžem po pôrode používať tampón?
Nemali by ste používať tampón, kým ste nemali prvú popôrodnú kontrolu (vykonáva sa zvyčajne 6 týždňov po pôrode). Rany v mieste, kde bola placenta spojená so stenami maternice, totiž zvyšujú riziko vzniku infekcie. Počas popôrodného výtoku by ste mali používať vložky.
Je prirodzené, že sa po pôrode zmení moja pošva?
Je normálne, že po pôrode máte pocit zväčšenej pošvy. Nízke hladiny estrogénu spôsobujú suchosť v pošve. Po niekoľkých týždňoch, keď je už vaše telo zotavené, suchosť sama vymizne. Ak máte bolesť pri styku, najlepším „lekárom“ je čas.
Príprava na pôrod – radšej nie na internete
Každú informáciu a radu, ktorú si prečítate, alebo dostanete od kamarátky, si overte u odborníka. Netreba veriť všetkému, čo sa píše a hovorí. Váš lekár (prípadne lekárnik) je oveľa lepší partner na rozhovor o pôrodných udalostiach a popôrodných ťažkostiach.
Zaujal vás tento článok?
Témy tehotenstva a pôrodu nájdete kompletne spracované v našich e-knihách Skôr než otehotniete, Ste „v tom“? a Práva ženy pri pôrode.
Autorka je farmaceutka