Pacienti s Parkinsonovou chorobou sú občas nútení absolvovať hospitalizáciu, prípadne chirurgický zákrok v lokálnej, či celkovej anestéze.
Pobyt v nemocnici predstavuje pre nich veľkú psychickú a fyzickú záťaž. Rizikové sú najmä operačné zákroky, nezriedka sprevádzané komplikáciami a zhoršením stavu. Preto je dôležité, aby sa na pobyt v zdravotníckom zariadení pripravili.
Tu je niekoľko rád a odporúčaní, ako zvládnuť pobyt v nemocnici čo najlepšie, a hlavne – bezpečne.
1. Lieky, ktoré užívate nie sú bežné, a nemusia byť v nemocnici okamžite k dispozícii. Preto si so sebou zoberte dostatočnú zásobu.
2. Poraďte sa o plánovanej operácii s vaším neurológom. Vystaví vám odporučenie pre ošetrujúceho lekára, poučí vás o možných rizikách, predpíše vám lieky, prípadne vám upraví liečbu.
3. Po príchode do nemocnice informujte zdravotný personál o vašom ochorení, a najmä o nutnosti užívať lieky na Parkinsonovu chorobu. V prípade operácie je potrebné upozorniť chirurga a anesteziológa na vašu diagnózu, a oboznámiť ich s užívanými liekmi.
4. Niektoré bežne používané lieky môžu výrazne zhoršiť parkinsonizmus, a nesmú sa pacientom s Parkinsonovou chorobou podať. Ide najmä o lieky na tlmenie pooperačných bolestí a zlepšenie činnosti zažívacieho traktu. Nevhodné sú aj niektoré typy anestézy. V prípade pochybností by mal váš ošetrujúci lekár konzultovať liečbu s neurológom.
.>> Čítajte u nás: Rôzne prejavy Parkinsonovej choroby
5. Liečba Parkinsonovej choroby sa nemôže náhle prerušiť. Akékoľvek zmeny liečby musí schváliť špecialista – neurológ. V prípade operácie je dôležité, aby sa na minimum skrátil čas, kedy vás nebudú môcť liečiť na Parkinsonovu chorobou. Ak nie je možné prijímať lieky vo forme tabliet, je nutné zabezpečiť infúznu liečbu – inak hrozia život ohrozujúce komplikácie.
6. Nesmiete zabudnúť na dostatočný príjem tekutín a potravy.
7. Pre prípad náhleho zhoršenia stavu, noste pri sebe kartičku, kde je uvedená diagnóza Parkinsonovej choroby (a aj ďalšie ochorenia, ktorými trpíte), rozpis a dávkovanie liekov, a telefónne číslo blízkej osoby a vášho neurológa.
Text vznikol s podporou spoločnosti Boehringer Ingelheim RCV GmbH & Co KG, o.z.