Potraviny: Čo zamrazovať, a čo nie?

Ani vám sa nedarí trafiť presný počet stravníkov? Buď je jedla málo, čo je horší prípad, alebo viac, a potom sa všetko nepoje? Alebo jednoducho patríte k tým, čo neradi jedia to isté jedlo dva dni za sebou? A čo takto, časť jedla si zamraziť?

 

Keď ešte neexistovali chladničky a mrazničky

Chlad pri uskladnení potravín sa využíva od čias, keď ľudia používali sneh a ľad na úschovu mäsa, ktoré úlovili. Hovorí sa, že Sir Francis Bacon ochorel na zápal pľúc, keď sa pokúšal mraziť kurčatá tak, že ich plnil snehom…

Komerčne sa mrazenie potravín začalo využívať až po objavení metódy rýchleho zmrazovania, v 30. rokoch minulého storočia.

 

Pri ovocí nestrácajte čas

Pokiaľ ide o ovocie treba ho zamraziť hneď po zbere resp. hneď, ako s ním prídete z obchodu. Každú minútu v ňom prebiehajú kvasné procesy, ktoré ho znehodnocujú. Dobré je, narezať ho tak, aby sme si vždy rozmrazili len toľko koľko zjeme. Raz rozmrazené ovocie už viac nezmrazujeme! Takto odložené ovocie vydrží aj rok.

 

Hlavné menu na dva spôsoby

Nemusíte sa báť, kúpiť rodinné balenie mäsa, hoci ste naň len dvaja či traja. No uvarte alebo upečte len toľko, koľko zjete.

Ideálne je, jedlo pred mrazením dávkovať tak, aby ste vždy rozmrazovali len toľko, koľko zjete. Veľmi dôležité je, mrazené potraviny označiť – názvom, množstvom a dátumom. Zvyšok zamrazte ešte v surovom stave.

Mäso je dobré pripraviť podľa toho, čo by ste z neho chceli variť nabudúce. Ak rezne, mäso naklepte, ak guláš, tak si ho nakrájajte na kocky, a zamrazte ho, bez korenia.

.>> Čítajte u nás: Počúvate svoju pečeň?

Surové potraviny sa lepšie, a najmä rýchlejšie zmrazujú vo vreckách. Oprite ich o stenu v mrazničke, vtedy sa zmrazia ešte rýchlejšie, a potom ich môžete presunúť. Rovnako si však môžete uvariť celé rodinné balenie, a zamraziť si ho až potom. V tomto prípade použite vhodné nádobky.

Pokiaľ ide o prílohu, tú radšej nezmrazujte. Niežeby sa ryža, alebo cestoviny nemohli mraziť, ale ich forma zohrievaním dosť utrpí. A keďže varenie príloh nezaberie až toľko času, uvarte si ich vždy čerstvé.

 

Múčnik do polhodinky

Slivkové guľky, alebo aj celú štrúdľu, možno tiež odložiť do mrazničky. V tomto prípade je lepšie, odkladať ich neuvarené a nepečené.

Zato čokoládové zákusky sa smú mraziť aj hotové. Vyskúšajte napríklad metrový koláč. Je ho naozaj dosť, a občas zvykne aj omrzieť, kým sa doje do konca. Ak ho ale dáte zamraziť, o pár týždňov bude určite skvelý.

Rovnako rýchla prvá pomoc existuje aj pri nečakaných návštevách – zamrazte si krém. Potom už stačí, ak máte doma iba nejaké oplátky alebo piškóty, a rýchly dezert bude za pár minút hotový.

 

Mrazte rýchlo, rozmrazujte pomaly

Najlepšie je, teplotu zvyšovať postupne. Preto preložte jedlo z mrazničky do chladničky, alebo, ak nemáte príliš vysokú izbovú teplotu, môžete nechať jedlo priamo v umývadle.

Rozmrazovanie teplým vodným kúpeľom nemusí byť najšťastnejšie. Teplotný šok by mohol ubrať na chuti, a dokonca prebrať k životu baktérie. S rozmrazovaním potraviny preto začnite dostatočne skoro, aby ste stihli včas navariť.

Pokiaľ ide o hotové menu, ktoré je potrebné zohrievať, určite na to nepoužívajte mikrovlnku. Zamrazené jedlo vždy ohrievajte na ohni.

.>> Čítajte u nás: Strava ovplyvňuje cukrovku až na 75 percent!

Pri zmrazovaní je podstatná otázka, ako dlho možno nechať polotovary alebo hotové jedlá v mrazničke. Najdlhšie, a to až 12 mesiacov, pri optimálnych -18 stupňoch, možno zamrazovať niektoré druhy ovocia a zeleniny. Patria sem všetky bobuľoviny, žlté melóny, polovice broskýň a slivky. Zo zeleniny je to mrkva, kel, špenát a strukoviny.

Rovnako dlho môžeme skladovať aj oddelené žĺtky a bielky. Kratší čas, okolo 6-8 mesiacov, skladujeme mäso hovädzie i bravčové, hydinu a králika. Tiež maslo, margarín a syry.

Hotové jedlá neskladujeme dlhšie než 3 mesiace. Pečivo a múčniky spotrebujeme najneskôr do 2 mesiacov. Takisto ryby. Najkratší čas skladujeme smotanu, jogurt a zmrzliny – nie dlhšie, ako mesiac.

 

Čo nemraziť

Jedlá zo smotany, zemiaky, a všetko, čo by mrazením stratilo na chuti, alebo forme. Či budete zamrazovať napríklad rizoto, to záleží od vás. Bude síce rovnako chutné, ako keby bolo čerstvé, len ryža – od zohrievania – o niečo mäkšia.

Mrazené potraviny sú bezpečnejšie

Mrazenie predlžuje trvanlivosť potravín, bráni rastu mikroorganizmov, a spomaľuje aktivitu enzýmov, ktoré zapríčiňujú skazu potravín. Voda v potravine sa mení na ľadové kryštáliky, a tak nie je vystavená mikroorganizmom, ktoré ju potrebujú pre svoj rast. Väčšina mikroorganizmov (s výnimkou parazitov) však zostáva stále nažive – aj preto s potravinami pred mrazením a po rozmrazení narábajte obozretne.

Všetky potraviny vždy rozmrazujte podľa návodu.

 

Tipy pre mrazničku

Mrazničku majte nastavenú na teplotu -18 °C, alebo ešte nižšie. V protiklade s chladničkou, plnšia mraznička umožňuje jej lepšiu funkciu.

Vhodné obaly zase ochraňujú potraviny pred „spáleninami mrazom“.

Mrazená potravina by sa nemala znova zmrazovať!

 

Zdroj: http://plnielanu.zoznam.sk, http://kuchar.mojerecepty.sk a http://www.eufic.org

Redakčne upravené, taj

Pridaj komentár